Platforma SmartPhone je jednou z mála cest, kudy se může ubírat vývoj mobilních telefonů druhé generace před nástupem UMTS. Toto si uvědomuje i Samsung a proto představil vlastní koncepci „chytrého telefonu“.
Mobilní telefony druhé generace, jak je známe dnes, již nemají velký prostor pro „manévrování“. Jsou u konce se základními funkcemi, jako datové přenosy, kalendář, Bluetooth či hry. Jedním z východisek se jeví skloubení funkcí kapesního počítače a mobilního telefonu. Nyní však nemám na mysli kapesní počítač doplněný o komunikační modul, jako je tomu například u komunikátoru XDA O2, ale o zařízení velikosti mobilního telefonu, které poskytne téměř stejné funkce, jako plnohodnotný kapesní počítač. Za vlajkovou loď tzv. „chytrých telefonů“ je považován Sendo Z100, o kterém jsme již psali. Dalším přírůstkem je Samsung SCH-i600, a jak už poznáte podle označení, nejedná se bohužel o mobil pro sítě GSM. Nic však není nemožné a bude-li po smartphonech v Evropě sháňka, může Samsung přístroj dodatečně upravit.
Véčko aby se nemačkali
Samsung zvolil na rozdíl od anglického Senda koncepci véčka. Díky tomuto kroku se může i600 pochlubit velkým displejem i solidní klávesnicí při zachování miniaturních rozměrů v zavřeném stavu. Zatím nejsou známé rozměry ani váha telefonu, Samsung se však očividně nechce vzdát externí antény (kdo ví, možná na východě nepovažují mobil bez antény za mobil). Jde-li o véčko, přináší Samsung již tradičně dva displeje. Vnitřní je z vynucení operačním systémem barevný, malý venkovní identifikuje volajícího, zobrazuje sílu signálu a stav baterie.
Z hardwaru stojí za zmínku slot pro paměťové karty Secure Digital. Ten podporuje i karty SDIO, tedy doplňková zařízení jako fotoaparáty, GPS, rádiotuner a podobně. Telefonu nechybí infraport či rozšiřující slot. Zatím nejsou známy informace o velikosti vestavěné paměti a potvrzeny nejsou ani informace o podpoře datových přenosů CDMA2000 1xRTT. Rychlé datové přenosy by však měl Samsung, jakožto komunikátor, zvládat.
Zapomeňte na firmware
Operační systém Smartphone 2002 (kódové označení Stinger) je ořezanou verzí Pocket PC 2002 pro kapesní počítače. Hlavní změnou je způsob ovládání, Smartphone 2002 nepočítá s dotykovým displejem. Po stránce programového vybavení je téměř vše zachováno z kapesních počítačů: nechybí PIM aplikace (kalendář, kontakty, úkoly, pošta...), multimédia (Windows Media Player), komunikace (MSN Messenger) a poznámkový blok s hlasovými poznámkami. Stejně jako na Pocket PC, i Smartphone má plně přizpůsobitelný vzhled prostředí a možnost změny motivů obrazovky Today. I synchronizace se stolním počítačem probíhá stejným způsobem jako na Pocket PC, a to pomocí programu ActiveSync. Uživatelé kapesních počítačů si na nový systém jistě rychle zvyknou.
Ohromný potenciál skrývá rozšiřitelnost pomocí programů třetích stran. Zde vzniká velký malý problém: programy pro Pocket PC na Smartphone 2002 nepojedou, rekompilace však údajně není nikterak složitá. Svůj kapesní počítač tak můžete rozšířit o cestovního průvodce, mapy, archivační programy, programy pro čtení eknih a v neposlední řadě hry. Na internetu se objevily první obrázky hry Rebound určené pro platformu Smartphone 2002 od spolku IdeaWorks3D. Jak vidíte, hry na mobilních telefonech prodělají malou revoluci.
Je to mobil, není to mobil?
Mobilní telefony s operačním systémem Microsoftu Smartphone 2002 čeká zajímavá budoucnost. Zatímco Sendo Z100 je již na spadnutí, informace o dalších výrobcích jsou velmi skoupé. Nikdo se raději nepouští do polemiky o ceně, z dostupných informací však víme, že by třeba Sendo mělo stát kolem dvaceti tisíc korun, což je cena příjemná. Uvidíme, jak si povede konkurence. Jistě mohu apelovat za všechny na Samsung, aby svůj zajímavý SCH-i600 připravil i pro nás, obyvatele starého kontinentu.
Zajímavé: Manuál k Samsungu SCH-i600