Nový Palm Foleo: na web a e-maily s Linuxem

Ani notebook, ani komunikátor. Elegantní nástroj pro vyřizování e-mailů a prohlížení webu v terénu. To je nový Palm Foleo.

Když je notebook velký a mobil malý

Palm představil nové zařízení s názvem Foleo. Je to přístroj na pomezí miniaturního notebooku a většího komunikátoru. Výrobce tvrdí, že to bude nejlepší společník pro vaše Treo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Palm Foleo: e-maily na pochodu

Běžné kapesní komunikátory nabídnou zpravidla otevřený operační systém, oproti běžným mobilům větší displej a QWERTY klávesnici. Když už plnohodnotná klávesnice chybí, nahrazuje ji o to větší dotykový displej. Pro náruživé businessmany, kteří vyřizují desítky až stovky e-mailů denně, jsou však miniaturní klávesnice komunikátorů utrpením. Z jiného pohledu je ale nepohodlný i notebook, který je zpravidla o dost těžší a umí toho zbytečně moc navíc. Narozdíl od komunikátoru také déle trvá, než se notebook oživí a je schopný práce.

Palm Foleo nabídne kompromis. Narozdíl od ultramobilních PC, které se zpravidla zaměřují především na multimediální využití, je Palm Foleo pracovní nástroj. Je určen především pro pohodlné vyřizování e-mailů z terénu a prohlížení webu. K tomuto účelu poslouží desetipalcový displej a velká plnohodnotná klávesnice zabalená do kompaktního tenkého přístroje s hmotností 1,1 kg.

Konektivitu zajistí Wi-Fi, komunikační modul pro běžné mobilní sítě není k dispozici. K internetu se však připojíte i mimo dosah Wi-Fi. Stačí se prostřednictvím Bluetooth připojit k mobilními telefonu, tedy ideálně k Treu, a ten už datové přenosy zajistí. Bluetooth také poslouží pro bleskovou synchronizaci Trea a Folea.

Velká klávesnice nabídne daleko vyšší komfort při psaní oproti miniaturním tlačítkům komunikátorů, na kterých se zpravidla píše palci. Na Foleu můžete psát všemi deseti. Ovládání dále zjednodušuje track point a dvojice myších tlačítek, mezi kterými najdeme dokonce i rolovací kolečko.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvek ala Track Point známý z laptopů IBM

S Linuxem...

Funkční nabídku zajistí operační systém Linux. Připravený je samozřejmě internetový prohlížeč a e-mailový klient. Možnost otevírání příloh zajistí prohlížeče dokumentů Office (Word, Excel, PowerPoint) a PDF. Prohlížet si můžete i obrázky, a to ve formátech JPG, PNG nebo GIF. Výrobce očekává, že se díky linuxové platformě rychle objeví nové aplikace, které rozšíří funkcionalitu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Bližší technickou specifikaci výrobce zatím neuvolnil. Víme, že přístroj bude mít USB rozhraní, video výstup, jack pro připojení sluchátek a slot pro paměťové karty SD nebo Compact Flash. Velkou výhodou oproti notebookům bude okamžitý start a vypínání. Na jedno nabití by měl přístroj vydržet pracovat pět hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Palm Foleo není žádný technologický zázrak, ale jedná se o zajímavý pracovní nástroj. Své uplatnění si jistě najde, především mezi majiteli komunikátorů Treo. Malé Treo poslouží na telefonování a k nouzovému vyřizování e-mailů, většinou však bude po ruce i Foleo, se kterým to půjde přeci jen rychleji a pohodlněji. Vzhledem k omezené funkcionalitě oproti notebookům není nijak závratná ani cena, v přepočtu přibližně dvanáct a půl tisíce korun. 

Diskuze (57) Další článek: Clarion Map 770: známý neznámý (test)

Témata článku: Palm, E-mail, Linux, Mail, Nov, Web, Technologický zázrak


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72