Nový panel vyrábí elektřinu z kontrastu světla a stínu. Je až 2× účinnější než klasická fotovoltaika

Vědci z National University of Singapore představili fungující prototyp tzv. Shadow-Effect Energy Generátoru (SEG), který k produkci elektrické energie využívá kontrastu mezi osvětlenou a zastíněnou plochou. „Stíny jsou všudypřítomné,“ uvedl jeden z materiálových vědců a autorů studie Tan Swee Ching, čímž naznačil potenciál vynálezu.

SEG je složen z tenkých proužků zlata položených na křemíkové formě uchycené na plastické základně. Když je část proužku osvícena a část ve stínu, vzniká napětí. Jeho výše je odvislá od rozdílu mezi osvětlenou a zastíněnou částí. Inženýři hovoří o revoluci ve fotovoltaice. Stíny jsou v případě fotovoltaických článků problém, SEG je ke své funkci potřebuje. „V naší práci jsme kapitalizovali intenzitu kontrastu mezi osvětlenou a neosvětlenou částí generátoru k vytvoření napětí a elektrického proudu,“ shrnul Ching na webu univerzity.

Výzkumný tým zjistil, že za měnících se světelných podmínek – tedy při klasickém přelétávání stínů – dosahuje SEG až dvojnásobné účinnosti než klasický fotovoltaický panel. Oproti tomu při plném zatmění či osvícení článků klesá výstupní výkon SEG k nule. Tým demonstroval schopnost SEG vytvářet dostatek energie při proměnlivých světelných podmínkách na napájení klasických digitálních hodinek – těm k chodu stačilo napětí 1,2 V.

„Optimální rozložení světla a tmy pro výrobu elektřiny je samozřejmě půl na půl,“ dodal Ching s tím, že v další fázi výzkumu se zaměří na škálování SEG a snížení nákladů na jeho výrobu, optimálně nahrazením zmíněných zlatých plátků. I přesto je však podle Chinga výroba SEG už nyní levnější než výroba klasických FV článků. Studii publikoval časopis Energy & Environmental Science.

Diskuze (7) Další článek: BOE chtělo dodávat displeje Samsungu i Applu. U obou neprošlo testy kvality

Témata článku: Technologie, Koncepty, Světlo, Výroba, Panel, Pan, Elektřina, Ching, Electric, Kontrast, Fotovoltaika, Sega, Stín, Nový panel


Určitě si přečtěte

Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11