Nový panel vyrábí elektřinu z kontrastu světla a stínu. Je až 2× účinnější než klasická fotovoltaika

Vědci z National University of Singapore představili fungující prototyp tzv. Shadow-Effect Energy Generátoru (SEG), který k produkci elektrické energie využívá kontrastu mezi osvětlenou a zastíněnou plochou. „Stíny jsou všudypřítomné,“ uvedl jeden z materiálových vědců a autorů studie Tan Swee Ching, čímž naznačil potenciál vynálezu.

SEG je složen z tenkých proužků zlata položených na křemíkové formě uchycené na plastické základně. Když je část proužku osvícena a část ve stínu, vzniká napětí. Jeho výše je odvislá od rozdílu mezi osvětlenou a zastíněnou částí. Inženýři hovoří o revoluci ve fotovoltaice. Stíny jsou v případě fotovoltaických článků problém, SEG je ke své funkci potřebuje. „V naší práci jsme kapitalizovali intenzitu kontrastu mezi osvětlenou a neosvětlenou částí generátoru k vytvoření napětí a elektrického proudu,“ shrnul Ching na webu univerzity.

Výzkumný tým zjistil, že za měnících se světelných podmínek – tedy při klasickém přelétávání stínů – dosahuje SEG až dvojnásobné účinnosti než klasický fotovoltaický panel. Oproti tomu při plném zatmění či osvícení článků klesá výstupní výkon SEG k nule. Tým demonstroval schopnost SEG vytvářet dostatek energie při proměnlivých světelných podmínkách na napájení klasických digitálních hodinek – těm k chodu stačilo napětí 1,2 V.

„Optimální rozložení světla a tmy pro výrobu elektřiny je samozřejmě půl na půl,“ dodal Ching s tím, že v další fázi výzkumu se zaměří na škálování SEG a snížení nákladů na jeho výrobu, optimálně nahrazením zmíněných zlatých plátků. I přesto je však podle Chinga výroba SEG už nyní levnější než výroba klasických FV článků. Studii publikoval časopis Energy & Environmental Science.

Diskuze (7) Další článek: BOE chtělo dodávat displeje Samsungu i Applu. U obou neprošlo testy kvality

Témata článku: , , Elektřina, Nový panel, F +, Panel, Výroba, Fotovoltaika, Sega, Světlo, Stín, Generátor, Pan, Electric, Ching, Kontrast