Nový Siemens C75: inspirace u konkurence (první pohled)

Siemens včera představil nový model nižší třídy C75. Přebere štafetu po svém úspěšném předchůdci C65 a za velmi příznivou cenu nabídne solidní funkční základ v elegantním designu. Seznamte se blíže s telefonem, který by mohl mít ambice stát se jedním z velmi dobře prodávaných modelů.
Nový Siemens C75: inspirace u konkurence (první pohled)

Úspěšné tažení Céčka

Písmeno C v označení mobilních telefonů značky Siemens vždy pokazovalo na mobil prodávaný za nízkou cenu, který si však držel poměrně vysoký funkční potenciál a nad konkurencí vynikal dobrým poměrem ceny a výkonu. Design byl vždy nenápadný a střídmý. Modely C jsou zkrátka typickými telefony pro masy uživatelů, kteří chtějí o trochu víc než low-end.

Včera Siemens představil nový model C75. Než se pustíme do popisu jeho schopností, pojďme se krátce seznámit s jeho předchůdci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Siemens C75

Když zapomeneme na první nevýrazné modely, řada C se více ukázala až s modelem C25, který byl uveden v roce 1999. Chlubil se podporou dvou pásem GSM, uměl SIM Toolkit a jednou z mála uváděných funkcí byla možnost práce s SMS. Prodávat se začal za příznivou cenu sedm a půl tisíce korun. Nástupce v podobě modelu C35 měl fenomenální úspěch. Telefon byl malý, líbivý a splňoval nároky většiny běžných uživatelů. Přinesl mimo jiné novinku v podobě wapu, samozřejmě v té době pouze vytáčeného. Cena se při nástupu v roce 2000 vyšplhala k devíti tisícům korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C35i • C45 • C55

Dalším v řadě bylo „Céčko“ s číslem 45. To se vyznačovalo především možnostmi přizpůsobení – telefon měl výměnné kryty a na displej bylo možné nechat zobrazit logo. Výbava jinak zůstala zachována. Telefon se začal prodávat v roce 2001 za šest tisíc. Rok se s rokem sešel a v roce 2002 vplul na trh další v pořadí, Siemens C55. Oproti svému předchůdci měl například větší displej, sdílenou uživatelskou paměť o velikosti 380 kB, polyfonní vyzvánění, Javu nebo GPRS. Cena se při uvedení vešla pod šest tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Siemens C60 již z barevným displejem • C62 • C65

V roce 2003 byly představeny rovnou dva modely, které nesly označení C. Nejprve Siemens C60, o něco později Siemens C62. Oba telefony měly barevný displej, ale nevalné kvality. Výbava byla zase o něco bohatší, telefony si již poradily i s multimediálními zprávami. Model C62 se navíc chlubil telefonním seznamem s pěti sty položkami a kalendářem s upomínkami.

Zatím posledním v řadě je Siemens C65. Telefon postoupil od svých předchůdců o pěkně velký krok dopředu. Barevný displej zvládne 65 tisíc barev, k dispozici je 10 MB paměti a nechybí dokonce ani fotoaparát. Do adresáře se vejde tisícovka záznamů s dvaceti položkami, o vyzvánění se stará 40 hlásků a veškeré organizační funkce jsou také k dispozici. Jako bonus pak působí wap 2.0 a GPRS třídy 10. Telefon se začal prodávat za pět a půl tisíce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stávající model C65

Není tohle Sony Ericsson?

Pro tento rok si Siemens připravil model s označením C75. Doplňuje tedy postupně se představující, novou modelovou řadu 75. Novinka se opět řadí do kategorie nižší střední třídy, kde svým soupeřům hodlá zatopit tradičními zbraněmi – nenápadným, elegantním designem a především bohatou výbavou. To co bylo před rokem výsadou střední třídy, je letos již základem. Není se proto čemu divit, že nový Siemens C75 je funkčně téměř shodný s modelem CX65 – telefonem střední třídy předchozí řady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Siemens C75

Po stránce designu došlo k velkým změnám. Nový telefon působí svojí strohou elegancí jako by patřil mezi manažerské mobily. Každý si však jistě všimne nápadné podoby s telefony Sony Ericsson a obzvlášť modelu K700i jako by nový Siemens z oka vypadl. Je to dáno především uspořádáním bloku funkčních kláves. Joystick po stranách obklopený dvěma páry funkčních tlačítek je jedním z typických znaků telefonů Sony Ericsson. Podobné uspořádání jsme sice mohli vidět i u Nokie 3230, ale také zde jsme upozorňovali na nápadnou podobnost se Sony Ericssony.

Klepněte pro větší obrázek 

Tip: zapojte se do diskuze o designu mobilních telefonů. Kradou si výrobci navzájem svoje nápady?

Bude se líbit

Design telefonu lze však podle prvních obrázků hodnotit kladně. Po vzoru vyššího modelu CX75 jsou funkční klávesy a rámeček displeje chromované. Jinak se jedná o uhlazený kvádřík s rozměry 103 × 44 × 17 mm a hmotností 85 g. Nabízen bude ve dvou barevných variantách – Palladium a Light Silver.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V hlavní roli Siemens C75

Největší slabinou dosavadních céček byla méně pohodlná klávesnice, z obrázků nové C75 lze však doufat ve zlepšení – tlačítka jsou velká, samostatná a jen mírně vystouplá. Vylepšený je také displej – především se jedná o aktivní technologii TFT. Oproti předchozímu modelu C65 s pasivním displejem bylo zlepšeno rozlišení displeje na síť 132 × 176 bodů a došlo také ke zvětšení zobrazovací plochy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C75 ležící, spící

Bez inovací nezůstal ani fotoaparát. Ten má nově rozlišení VGA, oproti původním 352 × 288 bodům. Samozřejmostí se také stala možnost natáčení videa.

Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 750 mAh zůstal stejný a nabízí výdrž až 300 hodin v pohotovostním režimu nebo 330 minut telefonování.

Solidní výkon za slušnou cenu

Specifikace napovídá, že máme co do činění s převlečeným modelem CX65. Ve výbavě najdeme 10 MB paměťového prostoru, infraport nebo čtyřicetihlasé vyzvánění. Nebude samozřejmě chybět obsáhlý adresář, propracované organizační funkce, e-mailový klient, podpora textových, EMS a multimediálních zpráv. Standardem je také Java, wap a hromada doplňkových funkcí. O datové spojení v síti se postará GPRS třídy 10.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens C75 v různých situacích

Co naopak budete postrádat je například podpora MP3 vyzvánění nebo Bluetooth. Zatím není jisté, zda telefon bude podporovat synchronizaci. Podle zkušeností s modelem CX65 by však fungovat měla. Náročnější zákazníci ale raději zvolí vyšší model CX75, kde kromě Bluetooth a podpory MP3 dostanou navíc megapixelový fotoaparát nebo slot pro paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens CX75 pro ty náročnější...

Telefon se na trh dostane v srpnu za cenu, která nebyla oficiálně zveřejněna. Podle našeho názoru by se ale mohla vejít do pěti tisíc korun. Vzhledem k povedenému designu, bohaté výbavě a příznivé ceně má C75 ambice zlepšit prodejní výsledky svých předchůdců. Stávající model C65 se nyní pordává za tři tisíce a CX65 lze sehnat pod čtyři tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve zkratce:

sítě: GSM 900/1800/1900 MHz

rozměry a hmotnost: 103 × 44 × 17 mm, 85 g

barevné provedení: Palladium (stříbrno-antracitová) nebo Light Silver (stříbrná)

displej: aktivní TFT, rozlišení 132 × 176 bodů, 65 tisíc barev, úhlopříčka 46 mm

fotoaparát: rozlišení VGA (640 × 480 bodů), 5× digitální zoom, možnost natáčet video, možnost připojení externího blesku (typ IFL-600)

funkční výbava: SMS, EMS, MMS, e-mailový klient, instant messaging, vícepoložkový telefonní seznam, organizační funkce, editor obrázků, javové 3D hry

akumulátor: Li-Ion 750 mAh, 300 hodin v pohotovosti, 330 minut hovoru

vpuštění na trh: srpen 2005, cena zatím nestanovena

Diskuze (23) Další článek: Utrácíte za Superstar? Málo, velmi málo

Témata článku: Siemens, Siemens C35i, Siemens C45, Siemens C55, Siemens C60, Siemens C62, Siemens C65, Siemens C75, Siemens CX65, Siemens CX75, Sony Ericsson K700i, Pohled, Nov, INS, Inspirace, První pohled, Konkurence, Úspěšné tažení, Fenomenální úspěch


Určitě si přečtěte