Nový Siemens CF110 naživo: vysouvejte levně

Nový stylový vysouvák od Siemensu sází na svůj vzhled. Funkční výbavou neoslní, příznivá bude ale jeho cena. A i když je maličký a bude pasovat do dlaní dívek a žen, klidně by na něm mohla při prodeji viset cedulka „unisex“. Bonus: 2× video
Nový Siemens CF110 naživo: vysouvejte levně

Minulý týden ve čtvrtek představil výrobce mobilních telefonů Siemens na prezentaci v Madridu dvě novinky pro nižší střední třídu. S ultratenkým CC75 s hliníkovým tělem jsme vás seznámili v našem prvním pohledu a zakrátko vám rovněž přineseme naše postřehy z živého kontaktu s ním. Dnes je na řadě model CF110.

Drobek

Nový vysouvací Siemens CF110 je v dlani opravdu maličký. Vypovídají o tom i jeho rozměry 83 × 45 × 18 milimetrů. Druhým vjemem je pak jeho nízká hmotnost – váží pouhých 77 gramů. Měli jsme zapůjčenu variantu v barevném provedení „měsíční stříbrná“, při zahájení prodeje bude k dostání ještě „půlnoční modrá“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens CF110 ze všech stran na oficiálních fotografiích

Tělo telefonu je vyrobeno z hladkého stříbrného plastu, vpravdě „měsíčně“ vypadá orámování sklíčka displeje a povrch funkčních kláves. Je to zajímavá kovově zelená barva s vysokým leskem. Hlavní ovládací klávesa má jen čtyři směry, mylně jsme se původně domnívali, že malým středovým obdélníčkem půjde potvrzovat. Je škoda, že tomu tak není. Velikost všech kláves je dostatečná, menší ženské prsty se tu ale budou cítit o něco lépe než ty mužské.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka telefonu ze všech stran (AVI, kodek DivX 5.2, velikost 1,8 MB)

S telefonem jde provést dostatečné množství úkonů docela pohodlně i v zavřeném stavu. Na plošce pod displejem ležel na sklíčku místo CF110 nápis CL85. Označení CF110 však bude zřejmě finální, i když s vysokým číselným označením působí poněkud zvláštně. A ještě když jsme u sklíčka – není zapuštěné a bylo neustále špinavé od otisků prstů a tváře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie Siemensu CF110

Nepomůžu ti

V Siemensu CF110 je ukryta lithium-iontová baterie s kapacitou 600 mAh, se kterou by měl telefon vydržet v pohotovosti 220 hodin a při hovoru pak 300 minut. Akumulátor je připevněn k zadnímu krytu telefonu, takže je oba odejmete současně. Karta SIM se do pro ni určeného prostoru vkládá nepohodlně a ještě horší je to s jejím vyjímáním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní část baterie je součástí zadního krytu

Mechanismus vysouvání postrádá jakékoli pružiny nebo pomocné plíšky, dokonce nemá ani aretační západky v krajních polohách. Ostatně prohlédnutím následujícího videa si můžete o vysouvání CF110 udělat obrázek sami. Měli jsme k dispozici výrazně mladou betaverzi telefonu, snad se toto konstrukční řešení posune před zahájením prodeje směrem k lepšímu.

Klepněte pro větší obrázek
Vysouvací mechanismus (AVI, kodek DivX 5.2, velikost 1,9 MB)

Klávesnice je uspořádána do relativně striktních řad, jen na okrajích jsou linky nepatrně zvednuté směrem vzhůru. Každé z tlačítek je vypouklé, což přispívá k rychlejší a přesnější orientaci. Mačkání kláves je pohodlné s dobrou odezvou, dovedeme si představit, že majitel CF110 bude psát textovky kosmickou rychlostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na klávesnici CF110 se velmi dobře píše

Dobrý základ, nic výjimečného

Displej je aktivní TFT s 65 tisíci barvami a rozlišením 130 × 130 obrazových bodů. Musíme pochválit jeho jas a kontrast. Jeho velikosti je přizpůsobeno i prostředí telefonu. Třeba v takovém kalendáři neuvidíte při procházení dnů zkrácené záznamy pod tabulkou měsíčního přehledu. Prostě tam na ně není místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej ve tmě • podsvětlení klávesnice

Nabídka se zobrazuje v matici 3 × 3 ikonky. Ty se příliš nepovedly, jsou kostrbaté a příliš jednoduché. Vzhled jednotlivých menu je stejný, jaký známe z ostatních Siemensů.

  
Hlavní displeje a maticová nabídka

Nový Siemens umí pracovat s klasickými SMS, rozšířenými EMS anebo s multimediálními MMS zprávami. S editorem se pracuje dobře a rychlost psaní nepolevuje ani při větším počtu částí jedné zprávy. K dispozici je až 760 znaků. Prediktivní slovník lze trvale vypnout, ale hodnotit jeho činnost jsme zatím nemohli – zkušební verze neměla českou lokalizaci. Stále jsme tedy zvědaví, jak to tentokrát bude u Siemensů s tolik diskutovaným zkracováním zpráv.

 
Editor zpráv

Prosté telefonování, bez specialit

V adresáři Siemensu CF110 si budete muset vybrat, zda budete pracovat pouze s kontakty na kartě SIM anebo s těmi, které máte uložené v telefonu. Obojí najednou novinka nezvládne. K jednomu kontaktu lze přiřadit opravdu mnoho dat – pevnou linku, mobilní telefon a telefon do práce, dvě faxová čísla, dvě e-mailové a jednu webovou adresu, název firmy, místo bydliště včetně ulice a PSČ, obrázek a narozeniny.

  
Ukázka z adresáře

Obrázek se objeví při příchozím hovoru a narozeniny se automaticky zapíšou jako opakovaná událost do kalendáře. Můžete si nastavit, zda na ně chcete být předem upozorněni. Výborné navíc je, že je nemusíte hledat v kalendáři, ale máte je dostupné přímo u dotyčné osoby v kontaktech.

Kvalita dvaatřicetihlasého vyzvánění je na standardní úrovni. Siemens CF110 ale nezvládá současně zvonit a vibrovat. Telefon disponuje profily, které si můžete dále upravovat. Při probíhajícím hovoru jde aktivovat hlasité handsfree, které ovšem nebylo příliš kvalitní – reproduktor při nejvyšší hlasitosti, která je tak akorát, velmi vibroval a zkreslil zvuk. Během hovoru lze vypnout mikrofon.

Kalendář nabízí pouze měsíční pohled. Zadáte do něj celkem pět typů událostí, které mohou být opakované. Na výběr je i počáteční den týdne. Budík ale opakování nemá, a to je škoda. Další v nabídce jsou poznámky, které mohou mít délku až 150 znaků. Pak je tu jednoduchá kalkulačka a konvertor měn, stopky i minutka.


Kalendář

S okolím nepůjde komunikovat jinak než přes datový kabel. Infraport nebo Bluetooth chybí. Nečekejte ani fotoaparát. Naopak díky těmto „škrtům ve výbavě“ se spolehněte na zajímavou cenu.

Styl pod pět tisíc

Siemens CF110 přijde na náš trh v listopadu s cenou stanovenou zastoupením na 4 600 korun. Těsně před Vánocemi se tak do obchodů dostane zajímavý telefon třeba pro ty, kteří by rádi něco ve stylu luxusních telefonů řady SL, ovšem nehodlají investovat velké peníze. Co se týče stylu, mohl by Siemens CF110 uspět. Zaujmout by měl i svými malými rozměry. Pokud ale bude pro uživatele v dané cenové kategorii důležitější výbava, daleko lepší bude koupit třeba CX70 s bezkonkurenčním poměrem cena/výkon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens CF110 sází především na svou velikost a vzhled

Na nefinální verzi nového Siemensu CF110 se nám zatím nejvíce líbily jeho malé rozměry a nízká hmotnost, slušný displej, poměrně rychlé reakce a kvalitní klávesnice. Vytýkáme mu špatnou konstrukci vysouvání, která se ale ještě může vylepšit, vnitřní paměť o kapacitě pouhých 1,5 MB a nemožnost potvrzovat středem hlavní ovládací klávesy.


Siemens CF110 ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 83 × 45 × 18 mm, 77 g
  • konstrukce: výsuvná
  • barevné provedení: měsíční stříbrná, půlnoční modrá
  • síť GSM: 900, 1 800, 1 900 MHz
  • displej: aktivní TFT, 65 tisíc barev, rozlišení 130 × 130 obrazových bodů
  • vyzvánění: polyfonie se 32 hlasy
  • paměť: 1,5 MB vnitřní paměti
  • datová výměna: datový kabel
  • připojení k internetu: GPRS třídy 8, CSD
  • výdrž na jedno nabití: 220 hodin v pohotovosti, 300 minut při hovoru

Podrobné parametry Siemensu CF110 najdete v katalogu mobilů

Diskuze (11) Další článek: Rozebrali jsme Motorolu V3 Razr: jak se tam všechno vejde?

Témata článku: Siemens, Siemens CF110, Bezkonkurenční poměr, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72