Nový Sony Ericsson K700: živé fotky a první dojmy

Včera se v Praze konala tisková konference Sony Ericssonu, kde české zastoupení výrobce ukázalo nové modely. Dostali jsme možnost vyfotit jednu z novinek: Sony Ericsson K700. V článku kromě živých fotografií najdete i naše dojmy z nového telefonu.
Nový Sony Ericsson K700: živé fotky a první dojmy

Tři mušketýři

Sony Ericsson představil na začátku týdne tři nové telefony. Největší pozornost směřovala k otáčecímu modelu S700, který disponuje takovými inovacemi jako je fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu nebo displej s 260 000 barvami. V rámci evropského trhu je to opravdu něco nového. Dalším modelem je Sony Ericsson K700, který nahradí řadu T610, respektive její současný model T630. Novinka pod názvem Z500 skrývá elegantní véčko s velkou porcí komunikačních funkcí – EDGE a Push to talk je toho důkazem.

Včera se konala tisková konference v Praze, kde jsme očekávali, že Sony Ericsson ukáže všechny nové modely, k osahání však byl pouze Sony Ericsson K700. Model S700 bude k vidění až příští týden na CeBITu a véčko Z500 nemělo smysl ukazovat, protože je určeno pouze pro americký trh, nepodporuje totiž frekvenci 900 MHz. Sony Ericsson také ukázal dva své mobilní telefony, které jsou velmi úspěšné v Japonsku. Jejich fotografie připravíme do zítřejšího vydání a přidáme také obrázky z prezentace, určitě to bude zajímavé.

 

Foťák nebo mobil?

U nových telefonů K700 a S700 přichází Sony Ericsson s novým konceptem „telefon má dvě přední strany“. Na jedné je mobil, na druhé fotoaparát. Telefony jsou koncipovány k držení naležato, stejně jako u běžných digitálních fotoaparátů. S aktivací funkce fotoaparátu se převrátí displej, prst při držení naležato rovnou dosáhne na spoušť na boční straně mobilu, tlačítka pro ovládání hlasitosti v takovém případě slouží pro nastavení zoomu.

Model K700 vypadá menší než současné Sony Ericssony T610 a T630. Při pohledu na přesné rozměry zjistíme, že na délku to sedí, v ostatních rozměrech je ale naopak malinko větší. Hmotnost je stejná. Ostatně porovnejte si rozměry sami: K700 (99 x 47 x 20 mm), T630 (102 × 43 × 17 mm). Mobil je hodně hranatý, řekl bych, že má takový „rakvičkový profil“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání a rozložení tlačítek je stejné jako u jiných vyšších modelů SE: dvě funkční tlačítka pod displejem, pod nimi tlačítka pro mazání a pro návrat zpět. Mezi tím je joystick – podle prvních pokusů se ovládá dobře, není kluzký, ani málo vystouplý; snad jen mohl být trošku méně citlivý, ale s finálním hodnocením počkejme na prodejní model.

Tlačítka jsou vyrobena z pevného plastu, dobře se tisknou, zdálo se nám však, že jsou trochu menší než třeba na Sony Ericssonu T630. Na prezentovaném vzorku byla podsvětlena růžovým světlem, což nevypadalo úplně nejlépe. Bílé světlo by asi bylo lepší. Sloupce tlačítek jsou odděleny mezerou, v řádcích lze klávesy nahmatat díky jejich vyvýšení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dokolečka dokola

Sluchátko je ukryto ve štěrbině na horní přední hraně telefonu. Na levém boku mobilu je tlačítko „QuickShare“ pro rychlou aktivaci fotoaparátu, při focení „naležato“ funguje jako spoušť. Kolébkové tlačítko ovladače nastavuje hlasitost a v módu pro fotografování ovládá zoom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pravém boku telefonu je malé tlačítko s popiskem „online“, zřejmě pro rychlý přístup k wapu. Naštěstí je opravdu malé a zapuštěné, nebude proto snad náchylné k nechtěným stisknutí. Nahoře je vypínač telefonu a infraport, dole ... dole není systémový konektor? Na pohled opravdu není vidět, protože Sony Ericsson jej skryl za pryžovou krytku. Je z jedné strany uchycena, takže ji neztratíte. Samotný konektor je kompatibilní se staršími telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Objektiv na zadní, resp. druhé přední straně (dle Sony Ericssonu), připomíná opravdový digitální fotoaparát, má však stále rozlišení VGA, 640 × 480 bodů; vyšší rozlišení 1,3 MPx nabídne až další model S700. Sony Ericsson se na tiskové konferenci chlubil, jak je kvalita snímků ze současných vestavěných fotoaparátů díky spolupráci se Sony coby špičkovým výrobcem digitálů vysoká. Všichni ale víme, že fotomobily této značky nepatří v tomto ohledu k nejlepším, spíš právě naopak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V okraji objektivu je potom mřížka reproduktoru pro hlasité handsfree nebo třeba poslech rádia, kousek vedle vidíme bílou diodu, která funguje jako blesk, na opačné straně je pryžová zátka konektoru pro externí anténu. Je zde také zrcátko pro autoportréty. Kryt baterie je vysouvací, drží pevně v drážkách, baterie se zdá být stejná jako dřív, na nižší kapacitu zatím nehleďme, není to finální kousek.

Jdeme dovnitř

Jeden ze vzorků K700, které byly na tiskové konferenci k dispozici, nešel vůbec zapnout a vypadal trochu jako maketa, druhý byl ve fázi velmi čerstvé betaverze a nedalo se z něj poznat příliš mnoho podrobností o funkcích. Displej má odhadem stejnou velikost jako současné modely, je aktivní, zobrazí pětašedesát tisíc barev, při pohledu ze stran se ale zobrazení ztrácí trochu dřív, než by bylo vhodné. Je to prostě stejné jako dnes u Sony Ericssonu T630. Rozlišení displeje je 176 × 220 bodů.

Hlavní nabídka telefonu je stejná jako dřív: matice se třemi sloupci a čtyřmi řádky. Telefon je ale opravdu velká betaverze, kouše se při každé příležitosti, nemůžeme tedy podrobně prozkoumat, co je nového, co se změnilo. Do vnitřní paměti 32 megabajtů se dle údajů Sony Ericssonu vejde 450 fotografií v nejvyšším rozlišení nebo 375 videoklipů. Celková délka videa může být až půl hodiny, minuta si vezme přibližně megabajt.

Do rádia lze uložit až dvacet stanic, lze jej použít místo budíku, funguje přes hlasitý reproduktor. Nechybí ani MP3 přehrávač. Škoda že telefon nepodporuje paměťové karty, s takovou do mobilu uložíte jen pár písniček.

Sony Ericsson opustil v nových telefonech Mophun, nyní podporuje pouze Javu. Spolupracuje však se společností Hi Corporation, která vyvinula systém Mascot Capsule Engine Micro3D Edition pro 3D mobilní hry. V Japonsku má tento systém na trhu 100% podíl. Nechybí ani podpora hraní více hráčů, hry bude možné stáhnout ze stránek Sony Ericssonu.

Má cenu počkat?

Sony Ericsson K700 podporuje stejné funkce jako T610 nebo T630, nechybí Bluetooth a další obvyklé vlastnosti. V prodeji bude od druhého čtvrtletí, vyšší model S700 až v posledním čtvrtletí. K700 je triální telefon, přičemž model K700i je určen pro většinu světa, K700c pro Čínu. Cena modelu K700 bude po vstupu na trh o něco vyšší než je dnes u T630.

Celkový dojem: Nejde už jen o další drobnou variaci na téma Sony Ericsson T610, ale nový telefon, nástupce staršího modelu. Kdo byl spokojený s T610 a nástupci, měl by být spokojen i s tímto mobilem – komu T610 nevyhovoval, musí počkat na recenzi. Až v ní zjistíme, jestli zůstaly zachovány některé nelibé vlastnosti, které známe ze starších Sony Ericssonů.

Sony Ericsson K700 jsme představili v tomto článku.


V druhé kapitole najdete kompletní galerii fotografií Sony Ericssonu K700

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T610, Nov, Eri, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40