Nový Sony Ericsson P1 v podrobném testu!

Teprve před pár dny představený komunikátor Sony Ericssonu v exkluzivní podrobné recenzi.

Server GSMArena.com otestoval jeden z prvních funkčních vzorků Sony Ericssonu P1i. MobilMania.cz získala právo k překladu a publikaci tohoto exkluzivního podrobného testu. Originál v angličtině si můžete přečíst zde.

Sony Ericsson P1i je senzační nový komunikátor, který se postaví na samý vrchol současné produktové řady značky. Vybaven QWERTY klávesnicí, dotykovým QVGA displejem a 3,2Mpx fotoaparátem s autofokusem reprezentuje novou generaci smartphonů se Symbianem UIQ. S takovým základem je jasné, že se P1i stane novou vlajkovou lodí značky a zastíní i model P990i. Byli jsme více než zvědaví, jak si novinka povede v praxi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P1i na oficiálních obrázcích

Klíčové vlastnosti

 • operační systém Symbian 9.1 UIQ 3.0
 • QWERTY klávesnice
 • 2,6palcový dotykový displej
 • 3,2MPx fotoaparát s autofocusem
 • slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2)
 • UMTS, Wi-Fi, stereo Bluetooth, USB, infraport
 • kamera pro videohovory
 • MP3 přehrávač Walkman a FM rádio s RDS
 • kolečko Jog Dial

Hlavné nedostatky

 • nešikovná klávesnice
 • chybí HSDPA
 • chybí EDGE

Sony Ericsson P1i ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 106 × 55 × 17 mm, 124 g
 • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, dotykový, aktivní TFT, 262 tisíc barev
 • sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS
 • datové přenosy: GPRS, UMTS, Wi-Fi
 • konektivita: Bluetooth 2.0 (podpora A2DP), infraport, USB 2.0 (podpora Mass Storage)
 • fotoaparát: rozlišení 3,2 MPx, automatické zaostřování, diodový blesk
 • paměť: vnitřní paměť 160 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2), 512MB karta v balení
 • operační systém: Symbian 9.1, UIQ 3.0
 • multimédia: přehrávač hudby a videa, streaming videa, FM rádio s RDS, rozpoznávání hudby Track ID
 • internet: přímá podpora VoIP, internetový prohlížeč Opera 8.0, e-mailový klient (POP3, IMAP4, SMTP) s podporou push e-mail klientů (AlteXia, RIM – BlackBerry Connect 4.0, Ericsson Mobile Office, Intellisync, Microsoft Exchange ActiveSync, Seven, Visto, Sybase/iAnywhere), RSS čtečka, přímá podpora blogování
 • zvláštní funkce: sdílená paměť pro adresář, zprávy a kalendář, synchronizace, standardní doplňkové funkce, skener vizitek
 • výdrž: až 440 hodin v pohotovosti v síti GSM nebo 350 hodin v síti UMTS; až 10 hodin hovoru v síti GSM nebo 3,5 hodiny v síti UMTS


Patří do řady P nebo do M?

Sony Ericsson P1i se drží designové linie, kterou vyšlapal již typ Sony Ericsson M600. Stejný tvar, ale bez QWERTY klávesnice, jsme viděli také u hudebně orientovaného modelu Sony Ericsson W950.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P1i

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson M600i

Obecně se očekávalo, že se nástupce modelu P990i dostane na trh pod označením P1000. Ona tisícovka však zní poněkud otřepaně, pojmenovat tento přístroj P1 se tedy zdá být vcelku zajímavé řešení. V minulosti se v souvislosti s tímto přístrojem také zmiňovalo jméno P700 a dokonce tak byl označen i náš testovací kousek. Hádáme ale, že rozhodnutí o pojmenování padlo až v poslední chvíli. Sony Ericsson P1 je rozhodně více, než pouhý upgrade typu M600, na druhou stranu od vrcholného komunikátoru řady P bychom čekali ještě více. Jak už jsme zmínili výše, P1 se stane vlajkovou lodí značky, pohání jej však stejný 208 MHz procesor, jaký najdeme v typech M600, W950 a P990.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Evoluce řady P

Byli jsme nadšeni, když jsme dostali možnost otestovat tento horlivě očekávaný komunikátor. Bohužel se ukázalo, že jde o poměrně ranný prototyp a tak jsme se dočkali četných „vytuhnutí“ v různých situacích. Podle zkušeností z minulosti však nemáme jediný důvod pochybovat o tom, že Sony Ericsson tyto problémy před zahájením prodeje vyřeší.

Balení Sony Ericssonu P1i bude obsahovat stojánek na stůl, USB kabel, stereo náhlavní soupravu, ochranné textilní pouzdro, náhradní stylus a paměťovou kartu Memory Stick Micro M2 s kapacitou 512MB. Samozřejmě nebude chybět CD s lokalizovaným softwarem, návod a další drobnosti.

Stříbrem rámovaný

„Pé jednička“ měří 106 × 55 × 17 mm a váží 124 g. Velkou část čelní strany zabírá TFT displej o úhlopříčce 66 milimetrů (2,6"). Nad ním sídlí VGA kamera pro videohovory. Vedle ní najdeme mřížku integrovaného reproduktoru. Spodní části vévodí QWERTY klávesnice, jejíž podoba je poznávacím znamením Sony Ericssonu. Tři, nebo dokonce čtyři znaky sdílí jednu opticky a prostorově ohraničenou klávesu. Který znak napíšete záleží na tom, kterou stranu klávesy stisknete a jestli při tom držíte v pravém spodním rohu umístěný ALT. Něco takového na současném trhu nemá obdoby. Nápad vypadá zajímavě, praktická použitelnost však bohužel pokulhává. Při psaní je nutné se stále soustředit na správné stisknutí té které klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kamera pro videohovory • klávesnice se zdvojenými tlačítky 

Na levém boku najdeme ocelové očko na zavěšení přístroje, Jog Dial a klávesu Zpět, která je při práci s Jog Dialem vždy příjemně po ruce. Jog Dial samotný je již tradičně třísměrný: můžeme rolovat nahoru a dolů, nebo kolečko stisknout pro potvrzení volby

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levá strana: očko pro šňůrku, kolečko Jog Dial a tlačítko pro návrat zpět

Spodní strana přístroje je strohá, místo na ní našel pouze obvyklý Fast port a mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek
Spodní hrana: konektor Fast Port a mikrofon

Na pravém boku sídlí spoušť fotoaparátu (při focení se dostává na příhodné místo pro klasické stisknutí ukazováčkem). Pod krytem se skrývá slot na paměťovou kartu typu Memory Stick Micro, vedle najdeme klávesu s volně nadefnovatelnou funkcí (standardně spouští webový prohlížeč).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravá strana: tlačítko spouště fotoaparátu, slot pro paměťové karty, tlačítko pro oblíbenou funkci

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní hrana: infraport a zapínací/vypínací tlačítko

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero

Také záda přístroje dokáží přitáhnout pozornost. Mluvíme tu zejména o čočce 3,2MPx fotoaparátu. U vyšších modelů Sony Ericssonu jsem se už zvykli na autofokus, na P1i najdeme také praxí ověřený dvojitý diodový blesk. Je to přesně ten, který známe z modelu K550i. Ještě lepší xenonový blesk si Sony Ericsson schovává pro exkluzivní řadu fotomobilů Cyber-shot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Třímegapixelový fotoaparát • kryt hlasitého reproduktoru

Po sejmutí zadního krytu spatříme standardní Li-Pol akumulátor Sony Ericsson BST-33 (950 mAh). Tuto baterii známe již z několika starších typů značky. Podle oficiálních údajů výrobce by měla „pé jednička“ vydržet v pohotovosti 350 - 440 hodin nebo 5 - 10 hodin telefonovat (záležet bude na tom, ve které síti budete telefonovat: GSM nebo UMTS). Nemělo by valného smyslu uvádět zde výdrž, které jsme dosáhli při testu. Telefon jsme používali krátce a velmi intenzivně, což reálným podmínkám každodenního života rozhodně neodpovídá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup k akumulátoru

S přístrojem je možné pracovat levou i pravou rukou, pokud budete používat Jog Dial, stylus užijete jen výjimečně. Jde o skutečně velmi elegantní a ergonomicky propracované řešení. Vývojáři přemýšleli také o umístění kolečka, když vezmete P1 do dlaně, Jog je přesně tam, kde má být.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson P1i v ruce

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Nokia N93i, Sony Ericsson M600i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson P990i, Zmenšený náhled, Eri, Dodávaný program, Geniální způsob, MS Excel, Stejný tvar, Druhá funkce, Son, MS PowerPoint, Systémový zvuk, Moderní přístroj, Video telefon


Určitě si přečtěte