Když dojde k výpadku mobilní sítě, může to znamenat značné problémy nejen pro zákazníky, ale i pro připojená zařízení internetu věcí. Britská společnost CSL Group přichází s řešením v podobě rSIM – první SIM karty na světě, která monitoruje připojení a aktivně přepíná mezi dvěma operátory pro maximální provozuschopnost. Podrobnosti přináší web Tech.eu.
Hned v úvodu je vhodné zdůraznit, že se nejedná o řešení, které by se mělo používat v běžných mobilních telefonech. rSIM míří do segmentu internetu věcí (IoT), kde má radikálně zlepšit síťovou konektivitu a zvýšit spolehlivost připojení přes mobilní data. Novinka byla uvedena na trh v úterý 20. února ve spolupráci s globálními operátory Deutsche Telekom a Tele2.
rSIM – dvě SIM karty v jedné
„rSIM je první skutečně odolná a chytrá SIM karta na světě. Je nezávislá na zařízení a neustále monitoruje připojení. Pokud dojde ke ztrátě připojení, rSIM pomocí patentované technologie aktivně přepíná profily, aby maximalizovala dobu provozu a minimalizovala výpadky.“ uvádí oficiální web.
Karta rSIM (Resilient SIM) tedy průběžně kontroluje síťové připojení a v případě výpadku automaticky přepne na druhého poskytovatele, čímž minimalizuje možnost odpojení SIM karty a příslušného zařízení v případě výpadku na straně mobilního operátora. Díky dvěma nezávislým profilům uloženým na jedné SIM kartě tak výrazně snižuje riziko výpadku služby nebo zařízení.
Součástí je také nová platforma Connectivity Management Platform, kde zákazníci mohou vidět testy připojení v reálném čase z každé SIM karty bez ohledu na to, ke kterému profilu mobilního operátora je aktuálně připojena. Konstrukci a výrobu produktu povede celosvětový dodavatel technologie SIM. Ten bude také poskytovat podpůrné systémy, které budou umožňovat aktualizaci rSIM vzduchem (OTA).
Hudba blízké budoucnosti
Podle ředitele pro produkt rSIM a jeho inovace Richarda Cunliffea byly v loňském roce připojeny přes mobilní sítě více než dvě miliardy zařízení IoT. Očekává se, že do roku 2033 může toto číslo vzrůst až na sedm miliard.
Kvůli narůstajícímu počtu připojených zařízení se častěji projevují výpadky mobilních datových sítí, což s ohledem na rostoucí závislost na těchto technologiích způsobuje vážné problémy. Nejvíce jsou tyto dopady vidět v kritických sektorech, kde jsou ohroženy životy a infrastruktura – například v telepečovatelských službách a kritické národní infrastruktuře.
„Díky spolupráci s nejlepšími globálními partnery při vývoji, konstrukci a zavádění rSIM bude náš inovativní přístup založený na dvou SIM kartách a dvou jádrech poskytovat řešení, které monitoruje výpadky a rychle na ně reaguje.“ řekl Richard Cunliffe.
CSL Group má v plánu v roce 2025 vyvinout verzi SIM karty kompatibilní se standardy SGP.32. To je klíčové pro vzdálené nastavování eSIM u IoT zařízení, zejména těch s omezeným síťovým připojením nebo uživatelským rozhraním.