Více než rok Nubia na českém trhu neprodávala žádný aktuální vlajkový smartphone. Naposledy jsme mohli loni v březnu vyzkoušet model Z11, který ovšem pocházel už z roku 2016. Nástupnická Nubia Z17 u nás nebyla dostupná, nyní přichází až její vylepšená varianta Nubia Z17s. Jen pro pořádek uvádíme, že identický model se jmenuje také Archos Diamond Omega, ale ten se u nás v době psaní recenze stále oficiálně neprodával.
Papírově se Nubia Z17s řadí ke špičce roku 2017 s několika parametry, které jsou dokonce ještě nad běžným standardem nejvyšší třídy. Jejím handicapem je ale pozdní uvedení na trh, zejména promeškání předvánoční nákupní sezóny a také fakt, že samotná značka Nubia (o Archosu ani nemluvě) je mezi širokou veřejností v podstatě neznámá. Dokáže si Z17s získat pozornost? To zjistíte v recenzi.
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 8,5 mm, 170 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 040, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Nubia Z17s začíná na následujícím listu.
Design
Modré sklo a odlesky. Líbivý design, zvlášť u vyšších modelů, Nubia vždycky uměla. Časem se sice příliš neměnil, ale „bezrámečková revoluce“ pomohla oživit také nový vlajkový model. Z17s má tak akorát úzké, nikoli však nudlovité tělo, minimalizované okraje okolo displeje a zaoblené sklo na zádech, které pod světlem hází efektní odlesky.
Nubia Z17s patří mezi středně velká zařízení, mezi vlajkovými modely na trhu je spíše kompaktnějších rozměrů
Nevýhodou této konstrukce je, že telefon klouže jako bláznivý hned, jak se ocitne na hladké podložce, která není dokonale vodorovná. Na pohled to ale vypadá moc pěkně. Kovový rám drží vše pohromadě a telefon se ani nehne při pokusu jej ohnout. Nevadí nám ani lehce vystouplý objektiv duálního fotoaparátu, který je proti převažující modré osvěžen červenou obvodovou linkou. Škoda, že telefon neposkytuje žádný stupeň ochrany proti vodě a prachu, což je dnes u vlajkových modelů prakticky samozřejmostí.
Záda telefonu po různým úhlem a zajímavé odrazy světla
Velikostně patří Nubia k dnes už spíše menším zařízením. Ačkoli obsahuje 5,7palcový displej, díky jím využitých 90 % plochy přední strany je celkově zařízení velké zhruba jako starší 5,2palcové telefony. Pocitově je telefon trochu tlustší a těžší, ale do ruky padne díky lehce zaobleným bokům poměrně dobře. Čtečka na zádech i boční zapínací tlačítko jsou příslušným prstům dobře dostupné.
Displej
Trochu kratší nudle. Nubia použila širokoúhlý Full HD+ panel s poměrem stran 17 : 9. To je trochu méně širokoúhlé pojetí, než v současnosti vyznává většina výrobců. Rozlišení na úhlopříčce 5,7 palce bohatě postačuje. Boční rámečky jsou díky nepatrnému zahnutí skla k okrajům (2D efekt) vizuálně prakticky nulové a ani čelo a brada neplýtvají místem – jejich tloušťka je menší než centimetr. Kovový rám je jasně oddělen od skla, takže nedochází k nechtěným dotekům ani na samém okraji displeje.
Displej je roztažen k bočním okrajům, čelo a brada nemá ani 1 cm
Co se týče technologie, vsadila Nubia na LTPS displej, což je druh IPS panelu. Výrobce jej barevně naladil do trochu studenějších odstínů, ale pokud by vám přednastavené vyvážení bílé nevyhovovalo, můžete si je upravit manuálně. Při naklonění do stran dochází jen k minimálnímu zkreslení a výhrady nemáme ani k maximální hodnotě jasu. Na nejkvalitnější LCD panely, např. u iPhonu 8, ale Z17s přece jen trochu ztrácí.
Vyvážení barev na displej si můžete ručně upravit podle svých preferencí
Pod panelem je jen minimum plochy, takže virtuální ovládací tlačítka prostředí jsou přímo jeho součástí. Anebo je můžete skrýt a ovládat telefon pomocí vějíře plovoucích ikon, který vyvoláte dvojím poklepáním na boční okraj. Nutno říct, že tento způsob ovládání není vůbec špatný a po pár dnech se stane dokonce návykovým. V prostředí jsme nikde nenalezli položku pro Always On displej (zobrazování času na jinak vypnutém panelu), ale vzhledem k LCD technologii, která není tak úsporná jako OLED, ji zřejmě výrobce vůbec nenabízí. Naopak nechybí funkce probuzení dvojím poklepáním na displej.
Hardware
Drtič kamení. Nubia Z17s je z pohledu výkonu naprostou špičkou mezi androidovými smartphony. Dostala Snapdragon 835, 8 GB rychlé LPDDR4X RAM paměti a vnitřní úložiště UFS 2.1 s kapacitou 128 GB. Tohle musí stačit i těm nejnáročnějším uživatelům, proto se ani nezlobíme za chybějící (nebo spíš záměrně vynechaný) slot na paměťovou kartu.
Výsledek v bechmarku Antutu v6.2.7 (verze po změně metodiky) vypovídá o opravdu vysokém výkonu Nubie Z17s
Co ale odpustit nemůžeme, je absentující 3,5mm jack. V balení sice najdeme přechodku z USB-C, ta ale nijak neřeší potřebu současného nabíjení a poslechu do sluchátek. Zvuk je přitom i přes redukci kvalitní a dostatečně hlasitý. Poslech před hlasitý reproduktor umístěný na spodní straně nás naopak trochu zklamal. Zvuk má sice dostatečnou hlasitost, ale je poměrně tupý a jakoby roztříštěný. Telefonu by určitě prospěl druhý reprák do páru.
Telefon je Dual SIM. Slot pro paměťovou kartu v něm ale nenajdete. Dobíjí se přes USB-C konektor. 3,5mm jack bohužel schází
Příjemně nás překvapila vestavěná baterie s kapacitou 3 100 mAh, se kterou jste schopni při středně intenzivním používání přiblížit se dvoudenní výdrži. Při testování jsme vždy vydrželi alespoň celý jeden den až do pozdního večera. Díky procesoru od Qualcommu funguje rychlé dobíjení do plné kapacity za 90 minut. Nubia bohužel nevyužívá skleněné plochy zad pro bezdrátové dobíjení. Po stránce konektivity neschází NFC, dvoupásmová Wi-Fi, Dual SIM a telefon je plně kompatibilní s evropskými LTE pásmy.
Podporované formáty:
- video: MP4, 3GP, MOV, MKV, AVI, FLV, MPEG
- audio: FLAC, AAC, MKA, OGG, MIDI, M4A, AMR
- obrázky: JPEG, PNG, GIF, BMP
Software
Jazykový guláš. Prostředí Nubia UI 5.1 je postaveno nad Androidem 7.1 Nougat a pokud má Z17s nějaké slabé místo, je to právě jeho nadstavba. Dlouho jsem Nubii v ruce neměl, ale tohle mi přijde jako vykostěné a špatně přeložené MIUI od Xiaomi. Sice tady nikde nevykukuje čínština, ale nesprávné nebo otrocké české překlady (např. „dvojité karty“ místo Dual SIM), popisky velkým fontem, které se celé nevejdou do vyhrazeného prostoru a nerolují, nebo rovnou celá anglická dialogová okna na komfortu používání rozhodně nepřidají.
Prostředí má nenásilnou grafiku, zalíbilo se nám ovládání pomocí plovoucích tlačítek (obr. 2)
Nadstavba má čínskou logiku ovládání, tzn. všechny aplikace, widgety i zástupce na plochách, mezi kterými se přepíná v horizontálním směru. Notifikační roleta je téměř bez přepínačů, protože Nubia UI 5.1 obsahuje centrum akcí ne nepodobné tomu od Applu. Vytahuje se ze spodního okraje a je poměrně praktické, ale vypadá, jako by ho někdo do prostředí dodělal na poslední chvíli.
V různých částech prostředí vyskakují anglická dialogová okna, i položky přeložené do češtiny jsou často nesmyslné
Abych jen nekritizoval, líbí se mi již zmiňované ovládání systému pomocí plovoucích ikon a také některá gesta po okrajích obrazovky mohou být užitečná (např. současné sunutí prstů po pravém i levém okraji pro úpravu jasu obrazovky). Úplně špatné nejsou ani některé minimalisticky pojaté vlastní aplikace (např. Kalendář, Poznámkový blok), ale platforma celkově působí chudým a odfláknutým dojmem. To už by Nubia rovnou mohla dát přednost čistému Androidu a výsledek by byl lepší.
Zajímavé je ovládání gesty, která se můžete naučit díky krátkým tutoriálům v nastavení
Fotoaparát
Vhodný na portréty. Nubia obsahuje dvojici fotoaparátů, z nichž zajímavější je ten zadní se světelností f1.8 a senzory s 12+23Mpx rozlišením. Díky tomu můžete pořizovat fotografie s dvojnásobným bezztrátovým přiblížením, další zoom už je digitální výřez na úkor obrazové kvality. Fotoaparát obsahuje algoritmy pro odstranění šumu u nočních snímků a může se pochlubit také rychlým ostřením.
Čočka duálního fotoaparátu jen nepatrně vystupuje nad profil zařízení
Na výběr je mnoho více či méně manuálních režimů ze sady NeoVision 7.0 – např. Makro, Pomalá závěrka, Malování světlem nebo Elektronická clona, kde můžete upravit ohnisko, vyvážení bílé, kompenzaci expozice nebo clonu od hodnot 2.8 až 44.
Prostředí fotoaparátu, režimy a nastavení
Dvou čoček využívá zadní i přední kamera v režimu Portrét, který slouží k zachycení ostrého obličeje a uměleckého rozmazání pozadí. Na správném nastavení všech parametrů se podle výrobce podílí i umělá inteligence, která naskenuje obličej, vyhladí vrásky a dá pleti živější barvu.
Ukázkové fotografie:
Denní fotografie a makro
Noční snímky a fotografie v podmínkách s nízkým osvětlením
Stejná scéna focená v automatické a poté portrétním režimu. Rozmazání pozadí funguje překvapivě dobře
Snímky z hlavního fotoaparátu jsou nadprůměrně dobré. V dobrém osvětlení mají mnoho detailů a obsahují ostrou kresbu. Ve tmě se občas objeví problém se správným doostřením, algoritmus na odstraňování šumu ale pracuje poměrně citlivě. Portrétní snímky s rozmazaným pozadím jsou povedené – fotoaparát dokáže správně detekovat hloubku ostrosti a dobře odlišuje přechody.
Ukázkové video:
Fotoaparát dobře poslouží také k natáčení videa. Maximem je až 4K rozlišení, při Full HD lze ale použít dvojnásobnou snímkovací frekvenci (60 fps) a pomoci si elektronickou stabilizací obrazu, která je na výsledném videu znát. Kamera občas přeostří, ale celkově jsou videa nadprůměrné kvality a Nubia celkově v oblasti fotoaparátu příjemně překvapila.
Závěr
Nubia Z17s (nebo též identický Archos Diamond Omega) je vlajkovou lodí jednoho z menších výrobců. Aby upoutal pozornost a prodejně uspěl, musí vynaložit více úsilí než tradiční nebo marketingově propagovanější značky. Po stránce hardwaru se mu to jednoznačně daří. Kromě spíše obyčejnějšího displeje je nadprůměrný fotoaparát, špičkový procesor a porce pamětí musí stačit každému.
Líbí se nám i provedení a kvalitní konstrukce, která ztrácí pouze v oblasti chybějící odolnosti proti vodě. Absence 3,5mm jacku sice zamrzí, ale patrně jde o trend, kterého se dříve či později chytí i další výrobci. Nejslabším článkem tak zůstává prostředí, které je sice dostatečně svižné, ale působí nesourodým dojmem, některé aplikace jsou odfláknuté a špatný překlad do češtiny nebo rovnou angličtina ukazují na kvapnou práci při lokalizaci.
To náročnější uživatel při dnešní nabídce highendových zařízení do 20 tisíc korun patrně tolerovat nebude. Nubia přitom není zrovna levná – prodává se za 16 tisíc korun. Od distributora identického Archosu Diamond Omega jsme slyšeli cenovku 13 500 Kč, což je mnohem lépe odpovídající částka, ale Archos se u nás bohužel stále neprodává a v době psaní recenze nemáme ani zprávy o bližším časovém rámci uvedení na trh.
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 8,5 mm, 170 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 040, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 8,5 mm, 170 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 040, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 100 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
Nubia Z17s má nejtěžší soupeře mezi jinými menšími čínskými značkami. OnePlus 5T ve stejné paměťové specifikaci lze zakoupit už za 14 200 Kč, Honor View 10 se dá z Německa pořídit v přepočtu za necelých 13 tisíc korun. Další konkurenti už jsou vesměs dražší, ale zase nesou známější značku – Huawei Mate 10 Pro, HTC U11+ nebo Xiaomi Mi Mix 2.
Verdikt: Hardwarově velmi dobře vybavený špičkový smartphone, který sráží horší software se špatnou lokalizací.
Plusy:
- kvalitní konstrukce
- povedený design
- vysoký výkon
- dostatek paměti
- nadprůměrný fotoaparát
- USB-C konektor
- rychlé dobíjení
Minusy:
- není voděodolný
- průměrně hrající mono reproduktor
- chybí 3,5mm jack
- špatně lokalizované prostředí
- nemá bezdrátové dobíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium