O byznysu s čočkou. Rozhovor s CEO firmy Black Eye

Vyrábí kolíčky, které změní úhel záběru fotoaparátu v mobilu. Jak se dělá takový neobvyklý byznys? Dočkáme se integrace rybího oka do mobilu?

Vzpomínáte na přídavné čočky Black Eye? Vaše fotky nevylepší ve smyslu obrazové kvality, ale rozhodně je ozvláštní. Na IFA Global Conference 2016 jsem narazil na zakladatele a CEO projektu Arto Ekmana. Výsledkem je tento krátký rozhovor o neobvyklém byznysu, který je navázaný na mobilní telefony a jejich fotoaparáty.

Kam se bude dál produktově vyvíjet Black Eye? Dnes máte pět čoček, co budete vyrábět dál?

Loni před vánoci jsme představili třetí generaci čoček, takže naše portfolio je docela čerstvé. Je ale jasné, že nesmíme usnout na vavřínech, naše odvětví se velmi rychle vyvíjí. Abychom se udrželi v popředí trhu, musíme být velmi rychlí s nápady i jejich realizací. Mobily jsou stále častěji využívány jako hlavní fotoaparáty, což pro nás představuje velký potenciál. Ještě letos představíme nové produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Arto Ekman (třetí zprava) jako člen startupového panelu na IFA Global Conference 2016.

Je možné integrovat rybí oko vaší kvality přímo do smartphonu?

Je to možné, ale kvalita by utrpěla. Čočka zabere hodně místa, telefon by byl velký a nebylo by pohodlné nosit jej v kapse.

Kdyby se pro to přece jen některý z výrobců rozhodl, bude potřebovat vaši pomoc? Máte nějaké unikátní know-how?

Co se týče vývoje smartphonů, výrobci obvykle mají masivní rozpočty, takže kdyby to bylo možné, jistě by si poradili sami. Čočky pro smartphony vyrábíme už tři roky, vybudovali jsme si vztahy s našimi výrobci, designery a vývojáři. Máme speciální know-how ve svém oboru a hodláme jej uplatňovat i v budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek
A takhle Artovy čočky vypadají.

Výrobci smartphonů mají tendenci vyrábět příslušenství kompatibilní pouze s jediným modelem. My v Black Eye jim můžeme pomoct s tím, aby takové příslušenství bylo univerzální.

Už jste vyzkoušel LG G5, které má integrovanou širokoúhlou čočku? Co si o tom myslíte?

Osobně jsem telefon ještě nezkoušel, takže o něm mnoho neřeknu, ale samozřejmě jsme se o něj zajímali. LG G5 je jeden z prvních fotomobilů s širokým úhlem záběru, ale má jen jeden. Naše vyměnitelné čočky umí navíc rybí oko, makro, nebo naopak tele-přiblížení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tyto čtyři fotky byly pořízeny jedním mobilem z jednoho místa. Liší se jen typ výměnné čočky Black Eye.

Jak těžké je vyrobit univerzální čočku, když neznáte konkrétní specifikace fotoaparátu v uživatelově telefonu? Obnáší to kompromisy v obrazové kvalitě? O kolik by byl obraz lepší, kdybyste dělali čočku pouze pro jeden konkrétní telefon?

Vytvořit univerzální čočku znamená stovky hodin vývoje a testování. Také musíme být hodně flexibilní, protože optika v mobilních telefonech se mění. Je logické, že musíme dělat kompromisy, ale jsme hrdí na to, jak jsme proces zvládli a jak naše produkty fungují s většinou prodávaných smartphonů. Také věřím, že bychom si vedli velmi dobře ve srovnání s konkurencí, která pracuje třeba jen s jediným konkrétním telefonem. Výhodou univerzálního řešení je, že zákazník nemusí kupovat novou čočku, když mění telefon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Váš názor Další článek: Samsung dodá 60 procent AMOLED displejů pro nové iPhony

Témata článku: Focení mobilem, Příslušenství, Hospodaření a finance, Byznys, Rozhovory, LG G5, LG G5 SE, Rozhovor, Black, První fotomobil, Uživatel telefonu, Rybí oko, CEO, Jediný model, Univerzální řešení, Unikátní know-how, Designer


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety