O čtvrtém operátorovi a sítích 5G bude jasno za rok. ČTÚ má připravenou aukci

  • Regulátor vyhlíží nového operátora, frekvence vydraží přednostně
  • Pokrývat se má svižně, do 10 let má být pokryta celá ČR
  • Aukce se plánuje na leden 2020, stát očekává miliardy

ČTÚ hlásí, že má připravený návrh podmínek aukce v pásmu 700 MHz, má šedesát stran, šest příloh a zájemci mají na prostudování a připomínky měsíc. Vyhlášení výběrového řízení je v plánu letos na podzim, aukce by měla začít v lednu 2020 tak, aby do dubna mohly být uděleny příděly rádiových kmitočtů.

Frekvence by tak operátoři mohli začít používat od poloviny roku 2020, kdy kmitočty v pásmu 700 MHz uvolní televizní vysílání DVB-T.

Pro naplnění jednoho z hlavních cílů aukce, kterým je prohloubení hospodářské soutěže, je novým zájemcům vyhrazen v pásmu 700 MHz blok o velikosti 2×10 MHz. V případě malého zájmu stávajících operátorů bude novým zájemcům umožněno soutěžit o dalších 5 MHz.

Pokud by žádný z řad nových zájemců v prvním aukčním kole o tento vyhrazený blok zájem neprojevil, bude nabídnut stávajícím operátorům.

Kterýkoliv ze stávajících operátorů, který se zúčastní aukce pásma 700 MHz, na sebe převezme závazek národního roamingu. Ten bude platný 6 let a umožní případnému nováčkovi za splnění dalších podmínek nabízet své služby přes sítě svých konkurentů.

Pokrývat se má svižně

Jednou z podmínek pro národní roaming je, aby nový operátor pokryl svou sítí alespoň 20 % obyvatelstva ČR. Rozvojová kritéria dále stanoví, že operátoři budou muset pokrýt obce, kde není dostupný vysokorychlostní internet.

Do 3 let od udělení přídělu musejí pokrýt 95 % obyvatel všech těchto obcí. V lednu 2025 pak musí být pokryto sto procent úseků páteřní sítě železničních a silničních koridorů a 95% území obcí nad 50 tis. obyvatel, a následně do 10 let musí zajistit pokrytí 99 % obyvatel a 90 % území každého okresu ČR.

Aukce se mohou zúčastnit pouze subjekty, které jsou na sobě vzájemně ekonomicky nezávislé. Tuto podmínku pak držitelé kmitočtových přídělů musejí plnit po celou dobu platnosti přídělu, tj. do poloviny roku 2036. Stát očekává příjem alespoň 6,3 miliardy korun.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (8) Další článek: T-Mobile přece jen jedno omezení v neomezených datech má. Zpomalil přenosy v roamingu

Témata článku: Sítě 5G, ČTÚ, Aukce, Frekvence, Pásmo, Příděl, Nový operátor, Internet, Nový zájemce, Operátor, MHz, Konzultace, Česká republika


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40