O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby

Opřeli jsme se do DxO Marku. Ne že by se nemohlo stát, že novější telefon bude fotit hůř než jeho předchůdce, ale že by se to stalo zrovna Samsungu a zrovna u špičkového modelu S21 Ultra? Dostal totiž jen 121, zatímco loňská S20 Ultra má 126, a to je propastný rozdíl. Přitom stejné telefony jsme nedávno srovnali a nemůžeme souhlasit:

Když jsme se podívali pod pokličku, vyšlo najevo, že DxO testoval telefon s předprodukčním softwarem a nejvíc bodů ztratil v disciplíně zoom. Přitom 8× přiblíženou fotku pořídili 3× zoomem a podobných přešlapů bylo více. Diletantismus nebo účel?

Mluvili jsme také o dalším zlepšování evropských roamingových pravidel, našlapaném Realme GT, srovnávači tarifů od ČTÚ a živé vodě pro ohebné displeje.

Aktualizováno: DxOMark vydal dodatečný komentář ke kontroverznímu testu Samsung Galaxy S21 Ultra. V něm uvádí, že takto komplexní recenze fotoaparátů zaberou týdny, tudíž kritizovaný předprodukční firmware telefonu byl v době testu tím nejnovějším k dispozici. Firma vyvrátila i kritiku, že pro zoom zvolila nešikovné hodnoty 2,5×, 4× a 8× zoom. Ve skutečnosti udělala komplexní test složený z 200 snímků při ohniskových vzdálenostech 40 mm - 200 mm, tudíž do hodnocení započítala všechny úrovně včetně 3× a 10× optického zoomu.

Klepněte pro větší obrázek
Vyjádření DxOMark k testu Samsung Galaxy S21 Ultra. Originál najdete zde v závěru stránky.
Diskuze (38) Další článek: Cenopád o 10 tisíc. Motorola Edge+ je nyní jedním z nejdostupnějších top telefonů

Témata článku: Samsung, Video, DxOMark, Týden mobilně, Software, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Poklička, Telefon, Realme GT, DX +, Zoom, Samsun, Kritika