O víkendu se poslalo víc SMS než na Štědrý den

T-Mobile umožnil všem držitelům jeho karet SIM posílat zprávy celý víkend zdarma. Jedni to ocenili, druzí házeli na operátora špínu. Jedno se ale odepřít nedá – padaly rekordy a T-Mobile si připsal další prvenství.
O víkendu se poslalo víc SMS než na Štědrý den

T-Mobile se stal novou jedničkou v České republice. Podařilo se mu to po celkovém sečtení všech aktivních karet SIM po uplynutí druhého čtvrtletí. Původně vedoucí Eurotel tak musel kvůli změně metodiky počítání zákazníků (více zde) opustit trůn.

Lidé mínili...

V souvislosti s tímto triumfem připravil T-Mobile děkovnou akci pro své zákazníky. Jak jsme vás několikrát informovali, majitelé karet tohoto operátora měli možnost odesílat textové zprávy po dobu celého uplynulého víkendu zcela zdarma. Čekalo se, jak na tento „dárek“ zareaguje veřejnost.

Jisté bylo, že se budou lámat rekordy v počtu odeslaných zpráv za den v rámci operátora. Dalo se předpokládat, že většina zákazníků se na zprávy zdarma těší a této služby v průběhu víkendu využije. Různá diskuzní fóra se příspěvky k T-Mobile „děkovačce“ jen hemžila, i když se objevovaly i pohrdavé postoje, kdy lidé z principu „na něco takového přece nepřistoupí“ a „nebudou podporovat masové akce“.

... ale sobota byla výborná, neděle rekordní

Tak či onak, z dnes již známých číselných údajů je jasné, že bezplatné odesílání zpráv strhlo k neobvyklému textování zřejmě i dříve zaryté odpůrce akce. Posuďte sami: o týden dříve, tedy v sobotu 13. srpna, bylo odesláno přibližně 4,1 milionu SMS zpráv. Tuto sobotu pak součet činil přes 50,6 milionu textovek.

Neděle si vysloužila naprostý primát v dějinách české mobilní komunikace. Předchozí týden, 14. srpna, byly ze sítě T-Mobilu odeslány čtyři miliony textových zpráv. Povedlo se ale nečekané a 21. srpna přívrženci nové jedničky napsali a odeslali celých 54 milionů esemesek. Jde o nový rekord nejen jednotlivého operátora, ale dokonce i všech tří dohromady. Druhou nejvyšší sumu SMS si zatím připsal Štědrý den roku 2004. V sítích tří mobilních operátorů bylo tehdy odesláno o milion zpráv méně, než kolik se podařilo tuto neděli zpracovat samotnému T-Mobilu.

A když jsme u zpracování – s tím měl operátor potíže. Na různých místech republiky docházelo k občasným výpadkům a T-Mobile navíc prakticky okamžitě musel vypnout zasílání doručenek. Ještě v sobotu jsme vám poradili, jak tuto skutečnost obejít a potvrzení o doručení zpráv dostávat. Jenže netrvalo dlouho (zdravíme techniky T-Mobilu) a dočasně byla omezena i tato možnost.

Jsme Češi. Ale co to s tím má společného?

Nedalo se nevšimnout si posměšných diskuzních vláken na téma „Čech je lačný po každé věci zadarmo“. Ano, je. A které národy nejsou? Snad některé s asketickou morálkou sobě vlastní? Nemyslete si, že by třeba v takovém sousedním Polsku či Německu nepadaly při podobných akcích rekordy. Není důvod, proč toho nevyužít. A že jdete právě s davem? To se při takové události nepozná.

Naopak je škoda, že děkovací akce podobného rozměru jsou v Čechách extrémní výjimka. Jistě, operátora to stojí nemalé peníze. Ale nevneslo by se častějším pořádáním „děkovných gest“, jakým bylo toto, něco lidského do strojového světa operátorů? Jinými slovy: neměli by zákazníci operátory raději?

Někteří zapláčou nad vyúčtováním

Za negativum celé věci lze považovat fakt, že vybavení operátora často nezvládalo zpracovávat nápor a tak zprávu neodeslali ti, kteří o „Děkujeme, jste jedničky“ třeba ani nevěděli a jen potřebovali něco vyřídit. Zprávy navíc často neměly vůbec žádnou informační hodnotu, mnozí je rozesílali jen tak náhodně.

Od věci není ani zamyšlení nad tím, zda se někteří nenechali zlákat nabídkou zpráv zdarma i v rámci sledování pořadu VyVolení televize Prima. Ve víkendovém hlasování přišlo rekordních 207 061 hlasů a je docela pravděpodobné, že na tom měl zásluhu právě T-Mobile se svými „volnými“ zprávami. Jenže placené služby tvořily jednu z výjimek akce a hlasovací SMS rozhodně zadarmo nebyly. Pro srovnání: včera dostal vítěz 21 tisíc hlasů, v neděli 146 tisíc hlasů. To určitě nebude náhoda a někteří majitelé karet od T-Mobilu se možná podiví nad vyúčtováním.

Na závěr jsme připravili anketu pro uživatele služeb T-Mobilu. Co jste dělali o víkendu?

Diskuze (60) Další článek: NEC L1: ještě o dva milimetry tenčí než Razr

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, SMS, Ostatní, Víkend, Štědrý den, Den


Určitě si přečtěte