O2

O2 dokončilo modernizaci mobilní sítě v Česku. Teď chce, aby si všichni koupili 5G telefon. Není to ale nezbytné

Operátor O2 ve spolupráci se sesterskou společností CETIN dokončil hlavní etapu modernizace mobilní sítě napříč Českou republikou. Správu sítě si dělí napůl s T-Mobilem, který se stará o západní část Česka, O2 má na starosti východ, města Brno a Praha si spravuje každý operátor zvlášť. Modernizace zahrnovala zejména výměnu některých starých prvků 4G sítě za nové, rozšiřovalo se pokrytí 5G a navyšovala kapacitní vrstva.

Klepněte pro větší obrázek
Dostupnost 5G sítě O2 by na konci října 2024 měla být pro většinu obyvatel Česka

5G síť od O2 je ke konci října 2024 dostupná na 5300 základnových stanicích, které pokrývají 96 % obyvatel Česka. „Intenzivní pokrývání 5G signálem trvalo 4 roky. Postupně jsme zmodernizovali tisíce vysílačů, které nyní pokrývají téměř 80 % území Česka. Naši síť budeme rozvíjet i nadále. Jako první z operátorů v Česku do konce roku 2024 postupně zpřístupníme frekvenci 900 MHz pro rychlá data,“ říká technologický ředitel O2 Jan Hruška.

Frekvence 900 MHz byla dosud vyhrazena pouze pro nejstarší, stále provozní 2G síť. Klesající provoz na 2G ale operátorovi umožní zredukovat počet využitých kanálů a větší část frekvence v pásmu 900 MHz využít pro data ve 4G, která budou dostupná pro 4G a 5G telefony. Tím se zvětší celková šířka pásma využitelná pro rychlá data na více než 250 MHz.

Starý telefon vyměňte, ale ne nutně kvůli 5G

K dokončení pokrývání 5G si operátor připravil marketingovou kampaň, v níž bude nabádat veřejnost k nákupu nového 5G telefonu. Podle slov operátora má v tuto chvíli 5G telefon pouze 30 % zákazníků v jeho síti. Překotná obměna stávajícího za nový 5G telefon ale není nutná, pokud už teď máte 4G/LTE model. Většina provozu v síti je totiž stále realizována přes 4G, které je dostatečně rychlé a kapacitní. Naopak 5G síť stále není „plnokrevná“, jedná se o tzv. 5G NSA („non stand-alone“) využívající společné jádro se 4G sítí. To se projevuje například na parametru odezvy sítě, kdy se 5G a 4G od sebe prakticky neliší.

Klepněte pro větší obrázek
Originálním pojetím kampaně u operátora je identifikace zařízení v síti. Pokud máte 4G telefon, zobrazí vám O2 místo klasického označení „Chci5G“, u 5G telefonů to bude alias sítě „Mam5G“. Nemusí to ale fungovat u všech modelů. Zda váš telefon podporuje 5G, si můžete ověřit v databázi zařízení na webu O2

Neplatí paušálně ani argument o zastaralosti nebo menší bezpečnosti telefonů bez 5G, jak operátor naznačuje. I dnes je na trhu spousta aktuálních modelů, které mají z výroby záměrně „pouze“ 4G (aby mohly být levnější) a ty dostávají pravidelné aktualizace softwaru od výrobce. Z praktického hlediska je vhodné vyměnit telefon starší 5 let, ale primárním důvodem není 5G. Spíše proto, že dostanete rychlejší procesor, obvykle lepší fotoaparát a zase na nějakou dobu garantované softwarové aktualizace.

Z pohledu telefonování je vhodné, aby telefon uměl funkci VoLTE, tedy hlasového volání přes datovou LTE síť, což naprostá většina 4G telefonů umožňuje. Reálně tak běžný uživatel 5G telefon v tuto chvíli vlastně nutně k životu nepotřebuje, ačkoli se operátoři snaží tvrdit opak.

Diskuze (36) Další článek: Android 16 přijde do mobilů už v první polovině příštího roku. Topmodely dostanou nové funkce daleko rychleji

Témata článku: , , , , , , Operátor, Modernizace, Brno, Jan Hruška, Telefon, MHz, Síť, Mobilní síť, Česká republika