O2 Free: revoluce v evropském stylu

Nové tarify O2 Free jsou pouze tři a všechny „neomezené“. Ceny se vám budou líbit hlavně u těch vyšších a můžete k nim mít mobil na splátky.
O2 Free: revoluce v evropském stylu

Veškeré v tomto článku uvedené informace pochází z předčasně uniknuvší tiskové zprávy. Už teď je však evidentní, že mnoho podrobností chybí, ty se dozvíme až na tiskové konferenci, která začíná v 10 hodin. Ptát se budu na internetové balíčky, zvýhodněné ceny pro uživatele pevného internetu, slevy pro studenty, volné SMS v tarifu Free O2 Plus a také na bariéry odchodu z tarifu. Další dotazy prosím směřujte do diskuze (v rámci přehlednosti se snažte vyvarovat duplicit). 


Aktualizováno: Ceny, které vidíte níže v tabulce, jsou podmíněny dvouletým úvazkem. Bez něj měsíčně za každý tarif zaplatíte o 150 Kč víc. Další detaily v živém zpravodajství z tiskové konference:

Slovo „revoluce“ ztratilo svůj někdejší význam, najdete ho v každé tiskové zprávě. Je na místě právě dnes? Nové tarify O2 Free skutečně přináší svěží vítr do zatuchlých českých telekomunikací. Tarify jsou pouze tři, což znamená zásadní zjednodušení nabídky. Než se pustíme do podrobností, tady je to nejdůležitější:

TarifMěsíčněVolání a SMS
do O2
Volání a SMS
mimo O2
Minuta hovoruSMSInternet
Free O2249 Kčneomezeně-3,50 Kč1,50 Kč-
Free O2 Plus499 Kčneomezeně120 minut3,50 Kč1,50 Kč150 MB
Free CZ749 Kčneomezeněneomezeně--1 GB

  • Stávající tarify Neon z nabídky zmizí.
  • Stávající zákazníci mohou zůstat na svém tarifu, nebo přejít na jeden z nových (bez ohledu na smlouvu, nebo výhody z ní plynoucí).
  • Kdy bude možné nové plány aktivovat? Oficiálně od pondělí 15. dubna. Neoficiálně? Zkuste to hned.
  • Hovory se účtují stejně nevýhodně jako v minulosti, tedy po celých minutách. Většina hovorů však proběhne ve „flatovém“ pásmu, a tak účtování ztrácí na významu. Pro Free CZ úplně, pro Free O2 Plus je význam účtování minimální a s Free O2 si budou uživatelé muset hlídat hovory mimo vlastní síť.
  • Žádné závazky, žádné smlouvy na roky.
Klepněte pro větší obrázek
Toto je grafika, která bude nové tarify provázet

Mobil na splátky 

Se starými tarify ze scény zmizí také dotace na mobily. Místo toho přichází služba „O2 Mobil“, se kterou si kdokoliv může koupit mobil na splátky. Bez navýšení, bez úroků. Výše uvedené tarify Free můžete mít bez závazku, ale když chcete nový telefon, stačí při podpisu smlouvy složit libovolnou částku a zbytek ceny se rozpočítá na 24 měsíčních splátek. Že jste se zavázali ke splácení telefonu ovšem neznamená, že musíte zůstávat také u O2. Platba za tarif a za mobil bude chodit zvlášť na různé účty, dokonce do jiných firem (jinými slovy splátky pro O2 zajistí zatím nejmenovaná finanční instituce).

Komentář

Hezké, jednoduché, přehledné. Takhle to vypadá v zahraničí, tohle jsou ty služby, které na MobilManii už několik let dáváme českým operátorům za vzor (naposledy Rakousko). Bohužel, s cenou jsme stále výše, než okolní Evropa.

Alespoň v porovnání s minulostí je to krok kupředu. Když se tak dívám do tabulky stávajících Neonů a hledám protějšky nových Free... Základní Free O2 není žádný hit, odrazovat bude především absence volných minut do cizí sítě a chybějící internet (resp. za příplatek). Vyšší Free O2 Plus už je na tom lépe, je obdobou Neonu M, která je ale o 50 Kč dražší a bezplatné volání do O2 má pouze o víkendech. Cenový posun je nejlépe vidět na tarifu Free CZ (749 Kč), jeho protějšek leží někde mezi Neonem L+ za 1 150 Kč a Neonem XXL s cenovkou 1 900 Kč. Podrobnější analýzu čekejte na MobilManii v příštích hodinách.

Klepněte pro větší obrázek 
Tohle je minulost českého O2, tarify Neon

Kdybych měl novou nabídku shrnout, tak pro méně platící žádná pecka, čím více platíte, tím spokojenější budete. Telefónica se zkrátka veze na trendu posledních let „vezměte si služeb, kolik chcete, hlavně nepřestávejte platit“. Pozitivně hodnotím svobodu, už žádné úvazky na dva roky a líbí se mi také model mobilu na splátky. Dotace se zřídka kdy vyplatily, občas docházelo ke zcela absurdním případům, ale hlavně znepřehledňovaly cenovou nabídku. Chce se mi napsat, ať je dotacím země lehká, ale „nechť shnijí v pekle“ bude trefnější.

Co dost dobře nechápu, je cena minuty hovoru 3,50 Kč. Aby si nové tarify opravdu zasloužily přívlastek „revoluční“, neměly by v této disciplíně být o korunu dražší, než předplacená karta stejného operátora (myšleno BleskMobil). Operátor může argumentovat, že k platbě dodatečných minut dochází jen výjimečně, ale to zní jako ten nejpádnější argument pro jejich zlevnění.

Začátek cenové války?

Že jde o malý český telekomunikační převrat dokládá také reakce konkurence (která se o nabídce O2 evidentně dozvěděla v předstihu). T-Mobile se zmohl na slib mobilů na splátky a Vodafone svoji verzi „revoluční nabídky“ představí do poloviny května. V případě Vodafonu můžeme čekat ještě o něco nižší ceny, a tak má Telefónica asi měsíc na to, aby na svoje Free nalákala co nejvíce zájemců. Doufejme, že je to nový začátek, operátoři se začnou předhánět a profitovat bude zákazník.

Diskuze (265) Další článek: Windows Phone 9 nejpozději v říjnu. Do té doby snad i FullHD

Témata článku: O2, Finanční instituce, Nový začátek, Free +, Revoluce, Bezplatné volání, Nejpádnější argument, Styl, Ostatní operátoři, Free, Minuta hovoru, Svěží vítrAplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

** Vývojáři už nemusí čekat na svolení ke zdražení předplatného ** Zákazníka ale musí včas na zdražení upozornit, aby měl čas jej zrušit ** Apple nastavil i maximální částky, o které se mohou ceny navyšovat

Martin Miksa
předplatnéApple App Store
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy Josefa Abrháma. Vrchní prchni, Kulový blesk a další legendární kousky si můžete pustit online

Nejlepší filmy Josefa Abrháma. Vrchní prchni, Kulový blesk a další legendární kousky si můžete pustit online

Josefa Abrháma za svůj život natočil desítky filmů a hrál v mnoha seriálech. Připravili jsme výběr, ve kterém najdete nejen ty nejpopulárnější. Nabízíme také tipy na daleko méně známá, ale neméně kvalitní díla, ve kterých tento skvělý herec zářil.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Dva nepotřebujete. Poradíme, jak v jednom telefonu efektivně oddělit osobní a pracovní život

Dva nepotřebujete. Poradíme, jak v jednom telefonu efektivně oddělit osobní a pracovní život

** Používáte jeden telefon pro práci i osobní potřebu? ** Poradíme jak obsah pro oboje pěkně oddělit ** Některé kroky jsou velmi jednoduché

Martin Miksa
Jak...Chytrý telefonNávody