O2 Free: revoluce v evropském stylu

Nové tarify O2 Free jsou pouze tři a všechny „neomezené“. Ceny se vám budou líbit hlavně u těch vyšších a můžete k nim mít mobil na splátky.
O2 Free: revoluce v evropském stylu

Veškeré v tomto článku uvedené informace pochází z předčasně uniknuvší tiskové zprávy. Už teď je však evidentní, že mnoho podrobností chybí, ty se dozvíme až na tiskové konferenci, která začíná v 10 hodin. Ptát se budu na internetové balíčky, zvýhodněné ceny pro uživatele pevného internetu, slevy pro studenty, volné SMS v tarifu Free O2 Plus a také na bariéry odchodu z tarifu. Další dotazy prosím směřujte do diskuze (v rámci přehlednosti se snažte vyvarovat duplicit). 


Aktualizováno: Ceny, které vidíte níže v tabulce, jsou podmíněny dvouletým úvazkem. Bez něj měsíčně za každý tarif zaplatíte o 150 Kč víc. Další detaily v živém zpravodajství z tiskové konference:

Slovo „revoluce“ ztratilo svůj někdejší význam, najdete ho v každé tiskové zprávě. Je na místě právě dnes? Nové tarify O2 Free skutečně přináší svěží vítr do zatuchlých českých telekomunikací. Tarify jsou pouze tři, což znamená zásadní zjednodušení nabídky. Než se pustíme do podrobností, tady je to nejdůležitější:

TarifMěsíčněVolání a SMS
do O2
Volání a SMS
mimo O2
Minuta hovoruSMSInternet
Free O2249 Kčneomezeně-3,50 Kč1,50 Kč-
Free O2 Plus499 Kčneomezeně120 minut3,50 Kč1,50 Kč150 MB
Free CZ749 Kčneomezeněneomezeně--1 GB

  • Stávající tarify Neon z nabídky zmizí.
  • Stávající zákazníci mohou zůstat na svém tarifu, nebo přejít na jeden z nových (bez ohledu na smlouvu, nebo výhody z ní plynoucí).
  • Kdy bude možné nové plány aktivovat? Oficiálně od pondělí 15. dubna. Neoficiálně? Zkuste to hned.
  • Hovory se účtují stejně nevýhodně jako v minulosti, tedy po celých minutách. Většina hovorů však proběhne ve „flatovém“ pásmu, a tak účtování ztrácí na významu. Pro Free CZ úplně, pro Free O2 Plus je význam účtování minimální a s Free O2 si budou uživatelé muset hlídat hovory mimo vlastní síť.
  • Žádné závazky, žádné smlouvy na roky.
Klepněte pro větší obrázek
Toto je grafika, která bude nové tarify provázet

Mobil na splátky 

Se starými tarify ze scény zmizí také dotace na mobily. Místo toho přichází služba „O2 Mobil“, se kterou si kdokoliv může koupit mobil na splátky. Bez navýšení, bez úroků. Výše uvedené tarify Free můžete mít bez závazku, ale když chcete nový telefon, stačí při podpisu smlouvy složit libovolnou částku a zbytek ceny se rozpočítá na 24 měsíčních splátek. Že jste se zavázali ke splácení telefonu ovšem neznamená, že musíte zůstávat také u O2. Platba za tarif a za mobil bude chodit zvlášť na různé účty, dokonce do jiných firem (jinými slovy splátky pro O2 zajistí zatím nejmenovaná finanční instituce).

Komentář

Hezké, jednoduché, přehledné. Takhle to vypadá v zahraničí, tohle jsou ty služby, které na MobilManii už několik let dáváme českým operátorům za vzor (naposledy Rakousko). Bohužel, s cenou jsme stále výše, než okolní Evropa.

Alespoň v porovnání s minulostí je to krok kupředu. Když se tak dívám do tabulky stávajících Neonů a hledám protějšky nových Free... Základní Free O2 není žádný hit, odrazovat bude především absence volných minut do cizí sítě a chybějící internet (resp. za příplatek). Vyšší Free O2 Plus už je na tom lépe, je obdobou Neonu M, která je ale o 50 Kč dražší a bezplatné volání do O2 má pouze o víkendech. Cenový posun je nejlépe vidět na tarifu Free CZ (749 Kč), jeho protějšek leží někde mezi Neonem L+ za 1 150 Kč a Neonem XXL s cenovkou 1 900 Kč. Podrobnější analýzu čekejte na MobilManii v příštích hodinách.

Klepněte pro větší obrázek 
Tohle je minulost českého O2, tarify Neon

Kdybych měl novou nabídku shrnout, tak pro méně platící žádná pecka, čím více platíte, tím spokojenější budete. Telefónica se zkrátka veze na trendu posledních let „vezměte si služeb, kolik chcete, hlavně nepřestávejte platit“. Pozitivně hodnotím svobodu, už žádné úvazky na dva roky a líbí se mi také model mobilu na splátky. Dotace se zřídka kdy vyplatily, občas docházelo ke zcela absurdním případům, ale hlavně znepřehledňovaly cenovou nabídku. Chce se mi napsat, ať je dotacím země lehká, ale „nechť shnijí v pekle“ bude trefnější.

Co dost dobře nechápu, je cena minuty hovoru 3,50 Kč. Aby si nové tarify opravdu zasloužily přívlastek „revoluční“, neměly by v této disciplíně být o korunu dražší, než předplacená karta stejného operátora (myšleno BleskMobil). Operátor může argumentovat, že k platbě dodatečných minut dochází jen výjimečně, ale to zní jako ten nejpádnější argument pro jejich zlevnění.

Začátek cenové války?

Že jde o malý český telekomunikační převrat dokládá také reakce konkurence (která se o nabídce O2 evidentně dozvěděla v předstihu). T-Mobile se zmohl na slib mobilů na splátky a Vodafone svoji verzi „revoluční nabídky“ představí do poloviny května. V případě Vodafonu můžeme čekat ještě o něco nižší ceny, a tak má Telefónica asi měsíc na to, aby na svoje Free nalákala co nejvíce zájemců. Doufejme, že je to nový začátek, operátoři se začnou předhánět a profitovat bude zákazník.

Diskuze (265) Další článek: Windows Phone 9 nejpozději v říjnu. Do té doby snad i FullHD

Témata článku: O2, Ostatní operátoři, Minuta hovoru, Styl, Nový začátek, Revoluce, Svěží vítr, Nejpádnější argument, Free, Finanční instituce


Určitě si přečtěte