O2 končí s technologiemi čínské Huawei v klíčové části sítě. Jako poslední z českých operátorů

Mobilní operátor O2 spadající do portfolia české investiční skupiny PPF podle informací e15 vypsal soutěž na dodavatele nového jádra sítě. Vítězové tendru nahradí technologie čínského kolosu Huawei, které O2 v této klíčové části sítě dosud používá. T-Mobile a Vodafone se jich zbavili už dříve.

Důvody výměny jádra jsou zejména technické, s technologiemi Huawei ale O2 končí kvůli novému zákonu o kybernetické bezpečnosti, který připravuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Měl by se stát nástrojem úřadu pro možné omezení nebo zákaz dodavatelů, které NÚKIB považuje za nebezpečné, například na základě doporučení zpravodajských služeb.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Vivo X100 Pro se těší do Evropy. Design inspirovalo Slunce, nový teleobjektiv dodal Zeiss

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , , , Síť, PPF, Část sítě, Operátor, Blanka Vokounová, Microsoft Azur, , AWS, Dodavatel, Česká republika, Jádro,