O2 mění FUP. Internet už nezpomalí, ale připlatíte si

Operátor automaticky přihodí další data, ale zadarmo to nebude. Za dodatečný limit zaplatíte až třikrát. Poradíme jak neplatit nic.

Pátkem (15. května 2015) počínaje O2 mění pravidla uplatňování limitu FUP – nově po jeho vyčerpání rychlost mobilního internetu nezpomalí, ale za dodatečné megabajty zaplatíte. Změnu operátor oznámil před měsícem, dokup dat je nově automatický a byl nastaven jako výchozí schéma u všech zákazníků, kteří využívají mobilní data. Operátor při ohlášení změny sliboval, že odmítnutí automatického dokupu a zachování varianty zpomalení bude otázka dvou kliknutí, podívali jsme proto, jak dokup, respektive jeho odmítnutí funguje v praxi.

Dobry den, od 15.5.2015 menime fungovani internetu v mobilu.“ SMS zprávu začínající touto větou rozesílal operátor všem zákazníkům, kteří používají internet v mobilu v minulých týdnech. Obsahovala sice odkaz na nové podmínky a nastavení, ale v textu zprávy se neříká ani slovo o účtování dalších poplatků. Snadno se tak mohlo stát, že změnám zákazníci nevěnovali adekvátní pozornost.

Klepněte pro větší obrázek
Nevinně vypadající zpráva, která mohla být snadno přehlédnuta (obr.: O2)

Že se bude něco platit, se zákazník dozví až pátkem počínaje. Operátor bude jako doposud posílat informační SMS o dosažení 80 % a následně 100 % datového limitu, kde už se píše, že obnovená data jsou placená. Nastavení lze změnit pomocí kliknutí na odkaz v SMS směřující na Moje O2. Tam se dá vrátit do stavu zpomalení rychlosti na 64 kb/s pro download a 32 kb/s pro upload.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad info SMS o vyčerpání 80 % datového limitu u tarifu Free CZ (obr.: O2)
Klepněte pro větší obrázek
V nastavení služeb Moje O2 najdete nově Obnovení objemu dat. Lze ho snadno deaktivovat (obr.: O2)

Na SMS s odkazem na nastavení nemusíte čekat, změnu lze provést ihned i přes mobilní aplikaci Moje O2. Stačí si ji stáhnout a provést automatické přihlášení.

„Automatika“ se vyplatí u vyšších tarifů

Dle tarifu budou platit různé ceny za různý dodatečný objem dat. Klíč najdete v tabulce níže, například dodatečných 1,5 GB vyjde na 149 Kč. Automaticky operátor data při překročení FUPu „přidá“ až třikrát, komu by nestačilo ani tolik, má možnost si data dokoupit aktivně sám dle ceníku (PDF). Konkrétně 100 MB za 49 Kč nebo 500 MB za 99 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud to aktivně neodmítene, od 15. května vám O2 po překročení FUP limitu automaticky naúčtuje poplatek za další data (obr.: O2)

Jako první zavedl na českém trhu automatické dokupování dat Vodafone, a to od 13. září loňského roku. „Přidává“ 50 nebo 250 MB za 49 Kč dle tarifu zákazníka. Jelikož jde o kontroverzní změnu, na kterou se zákazník může dívat i takovou optikou, že je mu účtována služba, kterou si aktivně neobjednal, rozhoduje o přípustnosti automatického dokupu dat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), na jehož verdikt v této věci s napětím čekáme.

Jaký máte na automatický dokup dat názor? Vyhovuje vám?

Diskuze (50) Další článek: Pouze dnes! Amazon rozdává aplikace v ceně 110 dolarů

Témata článku: Nákup a ceny, O2, Internet v mobilu, Internet, Ceník, FUP, Hospodaření a finance


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče