O2 přinese 5G internet do domácností bez pevného připojení. Rychlostí ale zatím neoslní

O2 se rozhodlo rozšířit využití 5G sítí a přístup do nich nabídne i zákazníkům s pevným internetem. Pomoci k tomu má nový produkt O2 5G Box. Ten má v sobě integrovanou datovou SIM kartu a nabídne jednoduchou instalaci. Stačí ho vlastně jen uživatelský zapnout, není nutná přítomnost technika. Box se připojí k 5G nebo 4G síti, nabízí konektivitu Wi-Fi 6 a zvládne až 30 naráz připojených zařízení.

K modemu se váže nový tarif 5G Internet na doma. Přinese rychlost až 50 Mb/s, která by prý měla většině uživatelům dostačovat. Ostatně jde o více než dvojnásobné zrychlení proti starší alternativě pevného internetu vzduchem se 4G. Trochu nešťastné však je, že spolu s oznámením boxu O2 vydalo i průzkum, který ukazuje, jak jsou lidé spokojeni s různými rychlostmi internetu. S rychlostí 30 až 99 Mb/s do které spadá i představený 5G Box, je přitom spokojených jen 60 % uživatelů. Operátor však druhým dechem dodává, že během roku přijde i balíček s vyšší rychlostí.

Nabídka pro půl milionu domácností

Nabízený tarif internetu na doma s rychlostí 50 Mb/s bude dostupný za cenu 399 Kč měsíčně, ve které je zahrnutý i balíček O2 TV. Samotný 5G Box získá zákazník v pronájmu za 99 Kč se zárukou na 5 let. Celkově tedy nabídka po stránce ceny a rychlosti výrazně zaostává za běžným pevným internetem.

O2 5G Box:

Na druhou stranu je ale třeba dodat, že nabídka cílí na uživatele se specifickými potřebami (v tomto případě bez dostupnosti pevného internetového připojení), proto je cenově méně výhodná. Podle O2 je nabídka šitá na míru půl milionu domácností, které nemají rychlejší alternativu internetu. Do konce roku by operátor chtěl nabídku pomocí navýšení rychlosti rozšířit na 900 tisíc domácností. Zájemci si novou službu i s boxem mohou objednat od 3. ledna 2022.

Specifikace zařízení O2 5G Box: 

 • VÝROBCE: ZTE  
 • INSTALACE: Plug & Play bez vrtání a výjezdu techniků 
 • DESIGN: bílý, matný povrch 
 • KONEKTIVITA: Wi-Fi 6, až 30 připojených zařízení 
 • KONFIGURACE ANTÉN: 2×2:2 pro pásmo 2.4 GHz a 2×2:2 pro pásmo 5 GHz
 • ČIP: čipset Qualcomm (až 1.4 GHz) 
 • 4G a 5G SPECIFIKACE:
  • 5G: n1, n3, n7, n8, n20, n28, n78 LTE FDD: B1, B3, B7, B8, B12, B17, B20, B28 
  • LTE TDD: B40, B42, B43
Diskuze (44) Další článek: Nedostatečný hardware pro nový operační systém? Ale kdeže, Android 12 rozjel i 10 let starý Galaxy S III

Témata článku: , , , , , , , , Rychlost přenosů, Navýšení rychlosti, Rychlost, Balíček, Domácnost, Neo +, Box, Pevné připojení