O2 prý vylepšuje 3G. Ale jen na mapě pokrytí

Operátor aktualizoval svou mapu pokrytí 3G a dle zákazníků si přidal pokrytí i tam, kde není. Proč se tak stalo? A má ČTÚ páku na sjednocení metodiky?

Pokrytí ČR mobilním signálem, to je věčné téma a také těžkost tuzemských zákazníků. I když se operátoři vychvalují do nebes a bijí se do prsou nad procentuálním pokrytím obyvatelstva, realita všedních spotřebitelů bývá často jiná. Zejména co se týče 3G pokrytí se operátoři netěší dobré pověsti, s pokrytím mimo města jsme na tom bídně. Na serveru GSMweb.cz, který je doménou opravdových fajnšmekrů – lovců signálu a BTS, nyní rozvířila emoce aktualizovaná mapa pokrytí O2.

Klepněte pro větší obrázek
O2 dle zákazníků vylepšuje porkytí 3G, bohužel jen na mapě (obr.: o2.cz)

Neodpovídá prý skutečnosti a zejména 3G pokrytí opticky vylepšuje. Ale jak se říká, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, metodiku pro výpočet pokrytí si každý operátor nastavuje dle svého uvážení, což není z pohledu spotřebitele zrovna ideální situace. V návaznosti na aktivitu ČTÚ a jeho interaktivní mapu pokrytí jsme se proto dotázali, jak to vlastně funguje. Zajímalo nás, zda existují nějaká standardy či zda má ČTÚ páky na to, aby operátorům metodiku stanovil.

Za úřad odpovídal tiskový mluvčí Martin Drtina: „ČTÚ se zaobírá především metodikou výpočtu pokrytí pro 4G sítě a to kvůli sledování plnění rozvojových kritérií. Zde platí jasná pravidla.“

A dodává: „Vedle toho si operátoři provádějí vlastní měření, často odlišnou metodikou a tím i s odlišnými výsledky. Je pak jejich odpovědností zajistit, že spotřebitel nebude uveden v omyl, když signál nenajde v místě, kde by ho podle mapy právem očekával. Mapu pokrytí zákon o el. komunikacích však neřadí mezi povinné součásti smlouvy, pokrytí se v čase mění a nelze je tedy brát jako závazné.“

Jinak řečeno, na 3G úřad žádné páky nemá, což je důsledek zpackané aukce z roku 2001, respektive 2004, kdy ČTÚ přidělil (vydražil) celé pásmo 2 100 MHz aniž by stanovil nějaké podmínky, například v oblasti pokrývání území. Co to způsobilo zakoušíme na vlastní kůži dnes a denně.

Na novou mapu pokrytí a její relevantnost jsme se dotázali i operátora, vyjádření poskytl Ctibor Jappel z tiskového oddělení: „Aktuálně se připravujeme na sdílení sítí 2G a 3G se společností T-Mobile. V rámci tohoto procesu dojde ke zlepšení pokrytí na významné části území. Abychom mohli při sdílení sítí vycházet z jednotných podkladů, upravili jsme naše metodiky používané pro výpočet map pokrytí.“

„Naši technici provedli řadu měření v terénu a také na základě těchto měření jsme si potvrdili, že můžeme začít využívat takovou metodiku výpočtu pokrytí, která je porovnatelná s výpočty, jež používá T-Mobile.“

Po letech, kdy jsme s přáteli u piva porovnávali, kdo má v daném místě jaký signál a na prahu éry LTE tak dojte z pohledu zákazníků dvou největších operátorů ke zlepšení pokrytí, což je jistě pozitivní. Ke sdílení sítí dojde s vysokou pravděpodobností i v případě LTE, tentokráte jedná celá „velká trojka“.

O2 s T-Mobilem oznámili zahájení jednání na konci února, Vodafone mezi sebe přibrali v červnu. Jednání prý probíhají nejen o sdílení LTE, ale i o zapojení se do sdílení 2G a 3G sítě. V případě dohody a s přihlédnutím k prakticky stejným cenám u neomezených tarifů, by tak prakticky nezáleželo na tom jakého si zvolíte operátora...

Diskuze (12) Další článek: Lenovo Vibe Z2 Pro: tenký phablet láká obří baterkou

Témata článku: , , , , , , Tuzemský zákazník, Věčné téma, Aktualizovaná mapa