O2 pustí na měsíc neomezená data plnou rychlostí. Operátor chce ukázat, jak vylepšil 5G síť

O2 bude v následujících týdnech výrazněji než doposud propagovat svoji 5G síť. Tu pro něj provozuje sesterská společnost CETIN a využívá při tom vybavení švédského dodavatele Ericsson. Na nedávném setkání s novináři operátor uvedl, že jeho 5G je aktuálně dostupná pro 1,6 milionu zákazníků. Kromě Prahy pokrývá také Brno a část střední Moravy na Olomoucku a Zlínsku.

Klepněte pro větší obrázek

Operátor zdůrazňuje, že jako první v Česku začal používat samostatnou 5G síť na frekvenci 3,7 GHz, která umožňuje i díky větší šířce pásma 40 MHz přenosy vyšší rychlostí (600 až 700 Mbit/s). Na druhou stranu nevýhodou vyšší frekvence je kratší dosah vln. K celistvému pokrytí je potřeba hustší síť vysílačů a hodí se proto do lidnatějších oblastí.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání šířky pásem pro jednotlivé technologie 4G a 5G u O2 a jeho konkurence (druhý operátor je podle použití 700 MHz na 5G pravděpodobně T-Mobile, v posledním třetím řádku je Vodafone).

Dále používá operátor pro 5G síť ještě pásmo 1 800 MHz se šířkou pásma 25 MHz. Před několika týdny spustilo O2 své vysílače i na frekvenci 700 MHz vydražené v aukci v roce 2020, zde ale zatím využívá 4G technologie. Celkové užité spektrum pro data v síti O2, pokud sečteme pásma pro 4G i 5G technologii dosahuje 125 MHz. Operátor uvádí, že jeho konkurenti T-Mobile a Vodafone mají aktuálně šířku celkového pásma poloviční.

Za doplňkovou službu se po měsíci platí

Právě na vyšší rychlost 5G sítě má nalákat kampaň s názvem „Opravdové 5G“. O2 svým zákazníkům nabídne neomezená data na měsíc zdarma. Vyzkoušet maximální dostupnou rychlost mohou do konce května všichni zákazníci O2, kteří využívají některý z vybraných tarifů řady Free+, Neo nebo You. Neomezený balíček se aktivuje v samoobsluze Moje O2 a platí jednorázově po dobu 30 dní. Přístup do 5G sítě dá po uvedenou dobu i tarifům, které jsou jinak jen „4G“, tedy např. Neo Modrý a Neo Bronzový, ovšem neomezená data lze čerpat i na LTE síti, když zrovna nejste v dosahu 5G.

Po uplynutí 30 dní se balíček s neomezenými daty sám vypne. Od této chvíle pokračujete v čerpání dat podle parametrů svého původního tarifu. A pozor na jeden háček. Součástí propagační nabídky je i služba O2 Security, která má sloužit jako jakýsi antivirus pro smartphone pod dohledem operátora. Po uplynutí 30denní doby ji O2 samo od sebe nevypne a nechá ji běžet dál, ovšem už za měsíční paušál 39 Kč. Pokud zákazník funkci nebude chtít používat, musí ji před uplynutím 30denní lhůty sám deaktivovat, na končící bezplatné období by měl by dostat upozornění SMSkou.

Klepněte pro větší obrázek
Síť O2 už podle marketérů není „chytrá“, ale pro změnu „inteligentní“. Žádnou pokročilejší funkci 5G nám ale operátor zatím nepředstavil, vše se pořád dokola točí jen kolem rychlosti.

Nabídka neomezených dat platí pro nové i stávající mobilní tarify pořízené samostatně i jako součást balíčku O2 Spolu. Vztahuje se konkrétně na tyto tarify: Free+ Modrý, Free+ Stříbrný, Free+ Bronzový, Free+ Zlatý, Neo Modrý, Neo Bronzový, You 5G, You 20 GB, You Neo a Můj první tarif. Nejvyšší datově neomezené tarify Neo Stříbrný a Neo Zlatý operátor neuvádí, protože neomezená data plnou rychlostí v 5G jsou jejich součástí a pro majitele tak tato nabídka není žádným benefitem navíc.

Ukázka z aktuální reklamní kampaně O2:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (65) Další článek: Galaxy výzva. V soutěži Samsungu můžete vyhrát skládačku, nové „áčko“ nebo víceúčelový projektor

Témata článku: Neomezená data, O2, Mobilní sítě, 5G, Sítě 5G, Akční nabídka, Praha, CETIN, Propagace, Neo + Modrý, Data, Rychlost, Free +, Úkaz, Tarif, Neo +, Bronz, Plná rychlost, Brno, Síť, NEO Bronzový, FREE + Bronzový, Free + Zlatý, Česká republika, Můj první tarif