O2 Simple vs. Vodafone Nabito: který kreditní tarif je lepší?

Operátoři O2 a Vodafone přišli s revolučními kreditními tarify. Šikovně kombinují vlastnosti předplacenek a paušálů. Sami si určujete, za co chcete měsíční tarif utratit. Který z nich však nabízí za stejné peníze více minut volání a větší množství zpráv?
O2 Simple vs. Vodafone Nabito: který kreditní tarif je lepší?

Princip je stejný

Vodafone to měl pěkně načasované. Své zcela nové kreditní tarify Nabito představil přesně den před tím, než začal nabízet službu na stejném principu i novopečený operátor O2. Jen pro úplnost – jak kreditní tarify fungují? Stejně jako u standardních paušálů, i s kreditním programem musíte platit měsíční poplatky a na konci každého měsíce jste informováni podrobným vyúčtováním.

Základní rozdíl mezi klasickým a kreditním paušálem je v tom, že zatímco u klasického čerpáte za měsíční poplatek jen přidělený počet volných minut, SMS, MMS apod., u kreditních paušálů není předem stanoveno, zda musíte zaplacenou částku vyčerpat voláním nebo odesíláním zpráv. Jednoduše fungujete jako s předplacenou službou, ale přečerpáním kreditu nepřicházíte o možnost další komunikace.

To je chytré a taková možnost na českém trhu citelně chyběla. Zatímco ovšem u Vodafonu nahradily nové tarify Nabito ty stávající se jménem Naplno, operátor O2 považuje své kreditní tarify Simple za doplněk celkové nabídky a kromě nich nabízí i klasické paušální programy.

Tip: Vodafone připravil pro své nové tarify speciální webové stránky. Najdete je na adrese www.tarifofobie.cz. O2 zvláštní web nemá, sekci jeho kreditních tarifů najdete tady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránky tarifofobie.cz

O2 láká lépe

Společným znakem obou nabídek je fakt, že jak v rámci paušálu, tak i nad jeho limit platí zákazník stejnou částku za volání i za textové zprávy, a to do jakékoli sítě. Stejnou nevýhodou Nabito a Simple je potom fakt, že multimediální zprávy a přenos veškerých dat je účtován zvlášť. Kdyby jeden z operátorů nabídnul zahrnutí i těchto položek do celkového součtu útraty, velmi by si tím uživatele naklonil.

Přímé srovnání cen se nabízí jen u tarifů Nabito 600 a Simple 600. Jedině v jejich případě vycházíme ze stejného paušálu ve výši 714 Kč. U Vodafonu odpovídá měsíční paušál tarifu výši kreditu, O2 chce nalákat tím, že kredit oproti paušálu trochu navýšil (zatím nemáme zprávy o tom, že by tato nabídka byla časově omezená). O2 dá tedy oproti Vodafonu navíc 48 Kč.

Vodafone Nabito
Tarif Nabito 100 Nabito 300 Nabito 600 Nabito 1000 Nabito 1800
měsíční paušál 119 Kč 357 Kč 714 1 190 Kč 2142
kredit tarifu 119 Kč 357 Kč 714 1 190 Kč 2142
cena za volání 6,55 Kč 5,36 Kč 4,76 Kč 3,96 Kč 3,45 Kč
cena za SMS 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč

Pokud si ovšem u Vodafonu nevezmete dotovaný telefon, máte nárok na balíček Extra nabito 20 %. Operátor za vás bude po určitý počet měsíců (v závislosti na ceně tarifu) platit část paušálu navíc, konkrétně oněch dvacet procent. Všechny možnosti najdete v tabulce:

tarif 20 % z paušálu počet měsíců celková hodnota
Nabito 100 20 Kč 2 40 Kč
Nabito 300 60 Kč 4 240 Kč
Nabito 600 120 Kč 6 720 Kč
Nabito 1000 200 Kč 9 1 800 Kč
Nabito 1800 360 Kč 12 4 320 Kč

Do konce října nabízí O2 bonus ve formě kreditu navíc, který je možné čerpat každý měsíc po dobu půl roku. Tyto bonusy jsou uvedeny v tabulkách pod položkou akce - kredit navíc. Aktuálně tedy přidává O2 zákazníkovi v případě tarifu Simple 600 celkem 238 Kč. Vodafone dá po dobu šesti měsíců u Nabito 600 celkem 120 Kč. Nezanedbatelný rozdíl 118 Kč je patrný na první pohled.

O2 Simple
Tarif O2 Simple 240 O2 Simple 600
měsíční paušál 286 Kč 714 Kč
kredit tarifu 309 Kč 762 Kč
akce - kredit navíc 71 Kč 190 Kč
cena za volání 5,83 Kč 5,24 Kč
cena za SMS 1,79 Kč 1,79 Kč

Nevýhodou kreditního tarifu u O2 je nutnost podepsání smlouvy. Pro ty, kteří si toto nepřejí, jde o velkou překážku. Právě kvůli nutnosti „upsání se“ upouští mnoho zákazníků od myšlenky pořídit si paušální program. Vodafone podpis smlouvy nevyžaduje. Pokud si ovšem chcete pořídit dotovaný telefon, bude nutné vydržet u červeného operátora půl roku. V případě O2 nemáte na výběr a půlrok padne zaručeně.

V případě porovnání cen za volání a textovky je na tom lépe Vodafone. Jeho Nabito 600 si řekne o 4,76 Kč za minutu hovoru a o 1,19 Kč za jednu zprávu. O2 Simple 600 žádá za jednu minutu volání 5,24 Kč a SMS stojí 1,79 Kč.

Původně jsme měli v plánu, že zde uvedeme tabulku ukázkových zákazníků, abychom demonstrovali čerpání kreditu. Kreditní tarify jsou ovšem tak specifické a závislé na chování zákazníka, že by to nemělo cenu. Můžeme ovšem konstatovat, že pokud bychom si šli dnes pořídit oba tarify, měli bychom „předplaceny“ na další půlrok tyto služby:

  • O2 Simple 600: buďto 468 SMS, nebo 159 minut hovoru
  • Vodafone Nabito 600: buďto 605 SMS, nebo 151 minut hovoru
Byť se tedy O2 honosí velkým rozdílem v kreditu navíc, který dá zákazníkovi „zdarma“, výsledkem ani zdaleka není velká dávka zpráv či minut navíc. Paradoxně je to spíš naopak a Vodafone se bude po posledním říjnu zřejmě smát. To totiž skončí akce „kredit navíc“ operátora O2 a celková využitelnost kreditu Simple klesne ještě více pod hodnoty, které nabízí za stejnou částku Vodafone.

Tarify Nabito skýtají větší škálu paušálů, které se zákazník rozhodne měsíčně platit. Je to dáno samozřejmě tím, že u O2 netvoří kreditní tarify stěžejní část nabídky. Není radno dělat si iluze, že uživatel sáhne po kreditním tarifu s nejlepším poměrem cena/jednotka. Velkou měrou zasáhne do výběru mnoho dalších faktorů, třeba i sympatie ke značce. Klikněte proto v anketě dole na vámi vybranou službu a vyjádřete tak své hodnocení revolučního pojetí paušálních programů.

Diskuze (67) Další článek: Samsung musí být nejtenčí: další rekord

Témata článku: Vodafone, Operátoři, Kredit, O2, SIM, Simple, Voda, Celková hodnota, Velká dávka, Kter, Lep, Tarif, Fobie, Vodafone — Heureka.czS jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid