O2 startuje kampaň proti fake News. Dokud si informace neověříte, nevěřte!

Operátor O2 představil první tři projekty dlouhodobé kampaně O2 Chytré školy Ověřte, nevěřte, které jsou zaměřené na fake news a jejich šíření ve společnosti. První z nich, výzkum Český učitel ve světě médií zaměřený na pedagogy, je realizován týmem projektu E-Bezpečí, který působí na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pro učitele je k dispozici dotazník, jehož výstupem bude statisticky zpracovaná zpráva s informacemi využitelnými i v běžné výuce.

Druhým projektem je vývoj samotného nástroje na rozpoznávání fake news, který vyvíjí tři středoškolští studenti, vítězové pražského hackatonu Robothon. Aplikace vzniká v rámci O2 centra umělé inteligence Dataclair pod vedením jednoho z předních českých odborníků na kybernetiku a umělou inteligenci Jana Romportla.

"Díky informačnímu přehlcení se každý den setkáváme s dezinformacemi více než kdy dříve. Mnozí však nejsou na tuto hrozbu připraveni, a tak fake news podléhají. Stejně tak chybí dostatečná mediální výchova a vedení ke kritickému myšlení na školách," popisuje situaci autorský tým v čele s Matyášem Boháčkem. Cílem týmu je aplikaci dotáhnout do konce a zpřístupnit ji co nejvíce uživatelům a školám.

O2 během dubna spustí i třetí část kampaně tzv. Fakt vs. Fake, a to na sociálních sítích Instagram a Facebook. Dvakrát do měsíce budou glosována vybraná témata a lidé budou moci sami odhadnout, zda se jedná o zprávu pravdivou nebo jen o pouhý podvrh. V příspěvcích nebude chybět odkaz na web O2 Chytré školy, kde bude umístěn návod, který poradí, jak fake news snadno a efektivně rozlišit od pravdivých zpráv.

Spolu se startem kampaně bude připravena i nová podoba webu O2 Chytrá škola s příklady fake news, které se v minulosti šířily na sociálních sítích. Na webu najdete i různé metodické aktivity či manuál, jak fake news odhalit, nebo příručka pro učitele a rodiče, která vám ukáže, jak si na internetu ověřovat textové informace a fotografie. Mj. se dozvíte i poslední trendy v oblasti manipulace s fotografiemi. Další aktivity O2 Chytré školy k fake news představí operátor v průběhu letošního roku.

"V rámci vzdělávacího portálu O2 Chytrá škola nabízíme řadů návodů a materiálů, jak se na internetu orientovat, jaké jsou typické znaky hoaxů a jak je poznat. Já osobně doporučuji, jednoduše se chovejte tak, jako by každý den byl apríl, a přemýšlejte o tom, co čtete nebo vidíte na internetu. Tak by se dalo shrnout i poselství naší kampaně," uzavírá Marie Mališková, CSR manažerka v O2.

Diskuze (28) Další článek: Když je každý milimetr dokonale využitý. Podívejte se dovnitř Lenova Legion Duel 2

Témata článku: O2, Internet, Bezpečnost, Fake news, Facebook, Kampaň, Instagram, Olomouc, Škola, Výzkum, News, Učitel


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej