O2 úspěšně otestovalo „odlehčenou“ 5G síť. Umožní efektivnější provoz a připojení mnohem více zařízení

O2 na konci června dokončilo testování nové širokopásmové technologie RedCap. Jedná se o typ 5G sítě určený primárně pro zařízení internetu věcí. Podle operátora jde o důležitý milník při dalším rozšiřování automatizace továren, zavádění inovací v rámci státem schválené strategie Průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu.

5G RedCap, neboli 5G Reduced Capability, či také 5G NR-Light, je technologie navržená tak, aby efektivně řešila případy mezi mobilním širokopásmovým připojením (eMBB), ultraspolehlivou komunikací s nízkou latencí (uRLLC) a masivní komunikací typu Machine Type Communication (mMTC).

Nasazení RedCap umožní připojit do 5G sítě operátora O2 v budoucnu mnohem více zařízení. Slibuje také vyšší datové rychlosti než u dosud využívané LTE Cat1, nižší latenci, a tedy i komunikaci prakticky v reálném čase. Nebo díky vylepšené energetické účinnosti i sníženou spotřebu energie koncových zařízen.

Komerční spuštění v roce 2025

Typickými koncovými zařízeními, která budou RedCap využívat, jsou nositelná elekronika nebo mobilní senzory a další zařízení napájená z drobných baterií. RedCap je technologie jednodušší než plnohodnotné 5G (proto „reduced“) a s tím souvisí i nižší náklady na komunikační moduly připojených zatížení.

„Díky využití technologie RedCap budeme moci se zákazníky dále rozvíjet projekty pro internet věcí. To je zásadní pro mnoho oblastí, jako jsou třeba nositelná zařízení, typicky chytré hodinky, nositelná zařízení pro telemedicínu nebo aplikace s virtuální nebo rozšířenou realitou,“ vysvětluje technologický ředitel O2 Jan Hruška a doplňuje, že nasazení RedCap bude zásadní také pro video dohled, průmyslové senzory, chytré sítě a další automatizaci v průmyslu.

Společnost O2 v červnu úspěšně dokončila interní testování této technologie a pokračuje v dalších přípravách na její komerční spuštění. Předpokládá, že rychle se rozvíjející ekosystém RedCap zařízení dostupný na globálním trhu umožní plošné nasazení již v průběhu příštího roku, což bude souviset také se spouštěním samostatně stojících částí 5G sítě (SA) na vlastním jádře.

Diskuze (9) Další článek: Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červenci 2024 můžete koupit

Témata článku: , , , , , Automatizace, Síť, Jan Hruška, Operátor, Efektivní provoz, Zařízení