O2 vypne 3G ve třech vlnách. Nejdříve se stará síť rozloučí s Prahou

Také operátor O2 už zveřejnil harmonogram vypínání své starší 3G sítě. Stihne to do konce letošního roku s tím, že nevypne celou síť najednou, ale ve třech vlnách. Jako první přestane 3G „svítit“ v Praze, a to proto, aby zde operátor ve spolupráci se svou sestrou Cetin, mohl urychlit výstavbu 5G sítě. Další regiony budou následovat se čtvrtletními odstupy, nejpozdější termín vypnutí celé 3G sítě O2 je stanoven na 30. listopadu 2021.

Plán vypínání 3G v síti O2:

  • Hlavní město Praha – k 31. 5. 2021
  • Zlínský a Olomoucký kraj – k 31. 8. 2021
  • Ostatní kraje v ČR – k 30. 11. 2021

Zákazníky, kteří využívají k datování 3G, bude O2 o této změně informovat prostřednictvím SMS a e-mailů. Většina zákazníků si však změny technologie ani nevšimne. Jejich telefon se při volání a přijímání i odesílání SMS automaticky přepne do 2G sítě. K rychlejším datovým přenosům je třeba mít alespoň telefon s podporou 4G (LTE) a také novější typ SIM karty. Tu operátor vymění zdarma na prodejně. Pro ověření, zda má SIM karta a telefon podporu 4G sítě, stačí vytočit na číselníku kód *444*#.

Operátor zároveň nastínil plány budování 5G sítě. Tu pro něj postaví sesterská společnost Cetin a využije k tomu kompletně zařízení švédské společnosti Ericsson. O2 nyní nabízí 5G technologii v centru Prahy, Kolína, Bíliny a Plzně. Do konce prvního čtvrtletí roku 2022 plánuje pokrýt celé území Prahy, následovat mají okresní města.

Zahajujeme historicky nejrozsáhlejší modernizaci naší mobilní sítě. Během následujících let postupně ve spolupráci se společností CETIN vyměníme technologii na všech základnových stanicích. To všechno s nejpřísnějšími bezpečnostními standardy, jaké nám garantuje Cetinem vybraný evropský dodavatel technologie pro mobilní síť, společnost Ericsson,“ říká Jan Hruška, technický ředitel společnosti O2.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (2) Další článek: Zemětřesení v řadě Galaxy A! Tři nová áčka od Samsungu se už nebojí vody

Témata článku: Technologie, Mobilní sítě, SMS, O2, Sítě 5G, 4G, Praha, 3G, Síť, Olomoucký kraj, Česká republika, Vlna, Jan Hruška, Hruška, Kolín, Operátor, Bílina, Zlínský, CETIN, Plzeň, Datování, VýstavbaVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Hodinky a náramky od Fitbitu budou od příštího roku vyžadovat přihlášení ke Google účtu

Hodinky a náramky od Fitbitu budou od příštího roku vyžadovat přihlášení ke Google účtu

** Hodinky a náramky od Fitbitu čeká postupná transformace ** V průběhu příštího roku mají vyžadovat přihlášení ke Google účtu ** Je to prvním krokem k užšímu spojen Googlu a Fitbitu

Martin Chroust
FitbitNositelnosti
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy