O2 začal Vánoce a má pro vás dárečky

O2 je letos první – odstartoval souboj operátorů o nejlepší předvánoční nabídku. Kompletní přehled najdete v tomto článku.

A máme tu zase Vánoce. V kalendáři sice říjen, ale v hlavách marketingových mágů našich operátorů už zvoní rolničky. I pro mobilní operátory je období před Vánocemi jakousi „hlavní sezónou“, kdy prodají nejvíce telefonů a služeb. Vzhledem k nasycení trhu a faktu, že na každého obyvatele připadá více než jedna SIM karta je to ovšem stále více obtížné. Operátoři proto připravují každý rok speciální akce, které mají potencionální zákazníky nalákat právě k nim a ne ke konkurenci. Jako první představil svou vánoční nabídku již včera O2, poďme se nyní podívat jaké budou v jeho podání ty letošní.

Kupte si předplacenou kartu

Nejdříve se zaměřím na nabídku pro zákazníky s předplacenou kartou. Jako každý rok se u nových předplacených karet setkáme s bonusy spojené s dobitím kreditu. Stejně jako loni se jedná o nabídku pouze pro nové zákazníky, je tedy podmíněna koupí SIM karty ze speciální vánoční edice. Stávající zákazníci, jejichž číslo je aktivní více než půl roku, se musí spokojit s věrnostním programem Benefit pro předplacené karty. O prvním ze dvou možných bonusů jsme již bleskovku přinesli, pokud si od 4. října 2007 až do konce prosince zakoupíte předplacenou kartu s tarifem TXT, můžete při prvním dobití získat bonus 100 % z dobité částky, nejvíce 1 000 Kč. Cena karty je 95 Kč a obsahuje kredit 50 Kč spolu s odpovědní kartičkou na dalších 50 Kč. Minimální částka, kterou je pro získání bonusu třeba dobít činí 300 Kč.

Pokud máte někoho, s kým jste pořád v kontaktu, můžete zvolit O2 kartu s tarifem Mix nebo Fajn, kde je možné při postupném dobíjení bezplatně volat a SMSkovat na jedno číslo ve vlastní síti až po dobu přibližně čtyř měsíců (4 × 4 týdny). Karty budou v prodeji od 15. září do konce prosince, pro získání bonusu je třeba v každém čtyřtýdenním období dobít alespoň 300 Kč. Aktivaci a volbu svého NEJ čísla mohou zákazníci provést po prvním dobití, stačí odeslat SMS zprávu ve NEJ X, kde X je mobilní číslo v síti O2 na 999111. Vybrané číslo je možné jednou za 30 dní změnit odesláním SMS ve stejném tvaru s novým číslem. Změna je zpoplatněna částkou 50 Kč. Pro úplnost přidávám ceníky všech tří tarifů:

TarifTXTMix*Fajn
  do 400 Kčnad 400 Kč 
vlastní síť5,90 Kč6,30 Kč3,60 Kč5,50 Kč
ostatní sítě7,40 Kč7,30 Kč6,80 Kč5,50 Kč
účtování60+3060+3060+30
SMS2,00 Kč2,80 Kč1,40 Kč3,20 Kč
MMS6,90 Kč9,50 Kč9,50 Kč9,50 Kč
cena karty95 Kč500 Kč95 Kč
kredit50 Kč500 Kč50 Kč
* sazby u tarifu O2 Mix se liší podle výše dobití kreditu za minulý měsíc – pod nebo nad 400 Kč

Obě nabídky nejsou špatné, jako vždy jsou ovšem spojeny s koupí nové SIM karty, což je pro stávající zákazníky problém. Na druhou stranu lze využít volání s SMS zdarma skutečně jen pro komunikaci s jedním číslem a po vyčerpání bonusu si předplacenou kartu buď ponechat a doufat, že budou opět prodlouženy Dlouhé hovory nebo si ji v případě vlastnictví paušálního čísla převést na partnerskou kartu Tandem. O kredit tak nepřijdete a současně můžete číslo beztrestně zrušit.

Paušál raději nechte u ledu

Zatímco nabídka bonusů u předplacených karet není špatná, nabídka pro paušální zákazníky je v porovnání s minulými vánocemi poměrně slabá. Vlastně si myslím, že je ještě slabší než současná nabídka výběru ze čtyř bonusů při stejných podmínkách, platná do 14. října. Jak noví, tak stávající zákazníci (ti kratší dobu) budou moci "užívat" neomezené (video)volání, SMSkování a MMS na jedno vybrané číslo v mobilní síti O2 nebo pevné linky. Proč je slovo užívat v uvozovkách? Neomezené volání totiž se sebou přináší jeden tradiční a zcela zásadní problém – je uplatněno až po vyčerpání kreditu nebo volných minut v rámci paušálu. To sice nemusí na první pohled vypadat jako překážka, v praxi je to však pro zákazníka velmi nevýhodné. Buď provoláte veškerý kredit (minuty) hned na vybrané číslo, abyste mohli volat dále zdarma a přitom budete platit za ostatní volání, nebo budete jednotky v rámci paušálu uplatňovat postupně a na neomezené volání se sotva dostanete (předpokládáme, že si výši paušálu zákazník vybírá podle toho, kolik průměrně provolá). O tomto neduhu jsem psal již dříve v tomto článku.

Noví zákazníci

Nabídky může využít každý nový zákazník, který si době od 15. října do 31. prosince 2007 aktivuje jeden z vybraných tarifů, nabídka se vztahuje za stejných podmínek na všechny aktuálně nabízené minutové (ne varianty MAX) i kreditní tarify v nabídce operátora. Nabídka platí i pro studentský tarif Pohoda Simple. Stejnou nabídku získají i zákazníci, kteří se rozhodnou přejít na paušální tarif z předplacených služeb nebo od konkurenčního operátora. Doba neomezené komunikaci s vybraným číslem je závislá na zvoleném tarifu a délce úvazku, pokud se uvážete na 2 roky, můžete ji využívat po celou dobu trvání smlouvy. Pro přehlednost přidávám přehlednou tabulku:

Tarifdélka platnosti nabídky
SMS, Bronz, Silver, Gold, Platinum, Diamant6 nebo 24 měsíců
Simple 240, Simple 600, Simple 980, Simple 1350, Simple 19806 nebo 24 měsíců
Pohoda Simple12 nebo 24 měsíců

Stávající zákazníci

Stávající zákazníci mají délku bezplatné komunikace ještě kratší, nejdéle půl roku. Pokud prodlouží svou současnou smlouvu o 2 roky, pak mohou rovněž využít volání a videovolání, posílání SMS a MMS na jedno mobilní číslo ve vlastní nebo pevné síti, a to opět zcela bez jakýchkoliv dalších poplatků. Nabídky mohou využít i zákaznici s minutovým tarifem ve verzi MAX. Opět přidávám přehlednou tabulku:

Tarifdélka platnosti nabídky
SMS, Bronz, Silver, Simple 240, Simple 600, Pohoda, Pohoda Simple3 měsíce
Gold, Platinum, Diamant, Simple 980, Simple 1350, Simple 19806 měsíců

Pro stávající zákazníky se tak nabídka moc nevyplatí a pokud mají číslo, se kterým potřebují neomezeně komunikovat, je pro ně mnohem zajímavější zakoupit předplacenou kartu s vánočním bonusem. Nejen, že neomezené volání je na předplacené kartě uplatněno okamžitě, ale nemusí se k ničemu zavazovat. Zásadní nevýhodou je v takovém případě samozřejmě existence dvou SIM karet s různými čísly.

Aktivace

Aktivaci a volbu svého NEJ čísla mohou zákazníci provést odesláním SMS zprávu ve NEJ X, kde X je mobilní číslo v síti O2 nebo číslo pevné linky na 999111.Vybrané telefonní číslo je možné jednou za 30 dní změnit. Tato změna je zpoplatněna částkou 50 Kč a je možné ji provést rovněž odesláním SMS ve tvaru NEJ X na číslo 999111, X je nové vybrané číslo.

Drobní podnikatelé a živnostníci

Noví zákazníci

Noví zákazníci, kteří uzavřou smlouvu se závazkem na 6 nebo 24 měsíců, obdrží ke svému tarifu bonus ve výši 50% minut nebo kreditu navíc. Bonus mohou využít na volání a posílání zpráv do všech sítí. Nabídka platí u vybraných tarifů po celou dobu smlouvy, tedy 6 nebo 24 měsíců. Tarify a jim odpovídající bonusy naleznete v tabulkách níže:

Minutové tarify*standardní volné minutybonus 50.%speciální nabídka volných minut
Bronz301545
Silver10050150
Gold200100300
Platinum400200600
Diamant10005001500
*neplatí pro MAX verze tarifů

Kreditní tarifystandardní kreditbonus 50 %speciální nabídka kreditu
Simple 240260 Kč130 Kč390 Kč
Simple 600640 Kč320 Kč960 Kč
Simple 9801 100 Kč550 Kč1 650 Kč
Simple 13501 500 Kč750 Kč2 250 Kč
Simple 19802 200 Kč1 100 Kč3 300 Kč

Stávající zákazníci

Stávající zákazníci, kteří uzavřou nebo prodlouží smlouvu se závazkem na 24 měsíců, obdrží ke svému tarifu bonus ve výši 50 % minut nebo kreditu navíc. Bonus lze použít na volání a posílání zpráv do všech sítí. Vánoční nabídku mohou využívat po dobu 3 nebo 6 měsíců v závislosti na vybraném tarifu. Opět přidávám odpovídající tabulku:

Tarif*platnost bonusu
Bronz, Silver, Simple 240, Simple 6003 měsíce
Gold, Platinum, Diamant, Simple 980, Simple 1350, Simple 19806 měsíců
*platí i pro MAX verze minutových tarifů

 

Dárečky ke konvergovaným službám

Vybrat dárek si mohou noví i stávající zákazníci, kteří si v období od 15. října do 31. prosince 2007 objednají v balíčku konvergovaných služeb alespoň jednu novou. Vybírat mohou z digitální televize O2TV, Internetu ADSL nebo tarifů pro mobilní volání. K balíčkům Trio a Duo tak získají dárek za symbolickou 1 Kč. U balíčku Duo Mobil si pro získání dárku stačí navýšit kredit na mobilní volání o 199 korun na 24 měsíců. Dárky za 1 Kč:

  • hudební přehrávač iPod Shuffle
  • digitální fotoaparát Samsung D60
  • barevná tiskárna HP Deskjet F380

Nadílka k samostatným službám

Vánoční nabídka je připravena také pro zákazníky, kteří si vyberou pouze samostatnou službu připojení k internetu prostřednictvím ADSL nebo digitální televizi O2TV. Ke službě O2 Internet  ADSL budu operátor přidávat mobilní telefon Sony Ericsson J110i za 1 Kč.

Vánoce plné zábavy, filmů nebo sportovních přenosů si užijí zákazníci digitální televize O2TV. Pro nadcházející vánoční období je prodloužena nabídka 50 % slevy z běžné ceny na první tři měsíce pro všechny základní programové nabídky O2TV Zábava, O2TV Kino nebo O2TV Sport. Vše, co je pro používání služby potřeba, získají zákazníci v rámci vánoční nabídky po jedné koruně - aktivaci, modem, pronájem set-top boxu i instalaci O2TV.

Co si letos přát?

Nejslabším místem vánoční nabídky O2 je zcela evidentně nabídka pro paušální zákazníky. Pokud budou chtít využít komunikace s vybraným mobilním číslem ve vlastní síti zdarma, je pro ně mnohem výhodnější zakoupit předplacenou kartu. A to se ani nezmiňuji o "diskriminaci" stávajících zákazníků, kteří nejenže mohou využívat bonus podstatně kratší dobu, ale také mají dražší například dotované telefony. Zajímavá snad může pro někoho být některá z konvergovaných služeb, u nich jsou k mámí poměrně hodnotné dárečky. Uvidíme, co si pro nás nachystala zbylá dvojce operátorů, jakmile odkryjí karty, dáme vám vědět. Prostor pro trumfování modrého operátora tady zcela jistě je. A nedivili bychom se, kdyby měl O2 v záloze připravenou ještě nějakou odvetu. Dodatečné představení dalších vánočních bonusů nebylo v minulých letech výjimkou.

Diskuze (29) Další článek: China Mobile postaví BTS na Everestu

Témata článku: Operátoři, O2, Vánoční nabídka, Sony Ericsson J110i, Max verze, Sportovní přenos, Délka platnosti, Vaš, Pro +, Neomezené video, Špatná nabídka, Vánoční bonus