Obezita nebo barva pleti. Tyto faktory dle studie mohou mít vliv na přesnost chytrých hodinek

Optické senzory pro měření srdečního tepu jsou dnes přítomny, jak v dražších chytrých hodinkách, tak už i v levných náramcích. Nikoho ale asi nepřekvapí, že se budou lišit svou přesností. Nyní se ukazuje, že na přesnost použitých snímačů mají vliv i takové faktory, které byste možná nečekali.

Nová studie z Floridské mezinárodní univerzity ukazuje, že přesnost světelných senzorů typu PPG, které u hodinek a náramků poznáte podle zeleného světla se může snížit u lidí s obezitou či tmavou barvou pleti. Jak se ukazuje, pokožka lidí s tmavší barvou pleti díky většímu obsahu melaninu více absorbuje světlo a znepřesňuje tak měření.

Vliv může mít barva i tuk

U lidí trpících obezitou pokožka obsahuje méně vody a bývá zde i snížený průtok krve, což rovněž může mít na přesnost měření negativní vliv. Jak se ukázalo v testech, změna pigmentu proti běžnému stavu přinesla až 10% odchylky v měření. V případě, že se k tmavší barvě pleti přidala ještě obezita, došlo dokonce k výrazné odchylce až 60 %.

Autoři studie provedli test hned s několika chytrými hodinkami. Konkrétně s Apple Watch Series 5, FitBit Versa 2 a Polar M600. Každé ze zařízení na změnu pigmentu i tuku v těle reagovaly jinak. Autoři tvrdí, že nejvíce byly výsledky měření ovlivněny právě u hodinek od Fitbitu, jelikož mají méně senzorů, než například hodinky od Applu.

Měření byly prozatím provedeno pouze v laboratorních podmínkách, ovšem díky zajímavým výsledkům studie, je v plánu i širší testování s lidmi. Již nyní se jim prý do testu přihlásilo zhruba 100 zájemců, tak bude zajímavé sledovat, zda se laboratorní výsledky potvrdí i v praxi. PPG senzory jsou totiž velmi populární a výrobci už koketují i s tím, jak by se pomocí nich dal měřit i krevní tlak.

Apple Watch Series 7:

Zdroj: NCBI (studie), Via: The Verge

Diskuze (7) Další článek: Huawei P50 Pro navazuje tam, kde předchůdce přestal. Delší pauza mezi top modely nevadí

Témata článku: Apple, Chytré hodinky, Apple Watch, Hodinky, Wearables, Smartwatch, Měření, watchOS, Zdraví, Studie, Fitbit Versa, Watch Series, PPG, NIH, Barva pleti, Náramek, Přesnost, Pleť, Faktor, Barva, Apple Watch Series, Přesnost měření, Obezita, Apple Watch na Heureka.cz