Ochrana proti zlodějům: podpis na mobilu

Máte strach, že vám nějaký chmaták ukradne mobilní telefon? Mobil si můžete pověsit na krk, zavřít do kabelky, schovat do kapsy, ale nikde není stoprocentně v bezpečí. Speciální neviditelná fixa sice zloděje přímo neodradí, pomůže ale při následném pátrání.
Ochrana proti zlodějům: podpis na mobilu
Dohledávání předmětů, které pocházejí z drobné majetkové trestné činnosti, není nic jednoduchého. Podle Hany Žváčkové z tiskového odboru policejního prezidia jsou policisté v boji proti kapesním krádežím úspěšní jen v malém procentu případů. „Policie se v této oblasti zaměřuje především na prevenci. V souvislosti s mobilními telefony nespolupracuje s žádným operátorem na seznamu odcizených přístrojů,“ uvádí Žváčková, podle které by lidé měli těmto trestným činům aktivně předcházet tím, že kapsářům krádeže znemožní.

„V tomto případě policie doporučuje, aby občané nosili mobilní telefony v uzavíratelných kapsách, nenechávali své přístroje volně na povrchu tašek či kabelek. Svá zavazadla by měli mít stále na očích a zejména v tlačenicích by si měli ohlídat především batůžky a kabelky,“ vyjmenovává zásady Žváčková.

S fixou lze najít i ukradený mobil

Pokud se vám ale přes veškerou snahu stane, že váš mobilní telefon neznámý poberta skutečně ukradne, nemusí být ještě všechno ztraceno – pokud přístroj včas označíte neviditelnou fixou.

„Jedná se o projekt, který má kořeny ve Velké Británii, kde byl realizován před několika lety. Po přepracování na naši legislativu jsme jej spustili v Brně pod názvem Popiska,“ vysvětluje vedoucí Preventivně informační skupiny Policie České republiky v Brně Zdeněk Lubas.

Majitelé mobilních telefonů, ale i televizorů, videopřehrávačů, notebooků, autorádií a dalších elektronických, ale i jiných zařízení si mohou zakoupit speciální fixu a označit jí tyto předměty. „Nápis není viditelný prostým okem bez použití zvláštní lampy, jejíž světlo nápis vyvolá,“ popisuje princip Lubas.

Klepněte pro větší obrázek 
„Neviditelná“ fixa s kontrolní lampou

Odcizené popsané předměty mohou být potom dodatečně dohledány policisty, kteří jsou těmito lampami vybaveni. Podle Lubase je ideálním údajem na předmětu rodné číslo, které bez dalších náležitostí, jako jsou doklady totožnosti, není zneužitelné.

Klepněte pro větší obrázek 
Popsaný kryt osvícený lampou

„Bohužel jsme zjistili, že tento projekt má jednu slabinu. Pokud si vlastník předmět označí na místě, kde často dochází ke kontaktu chemikálie s agresivním potem, může dojít ke smytí nápisu. Takový předmět není již ochráněn. Proto doporučujeme uvádět rodné číslo tam, kde nedochází k častému tření. Na takových místech totiž popis vydrží i několik let,“ tvrdí Lubas. Nejlepším místem u mobilních telefonů jsou prý rubové strany krytů a akumulátory.

Právě těchto míst si také policisté při kontrolách v bazarech či zastavárnách, u domovních prohlídek, ale i dopravně bezpečnostních akcích nejčastěji všímají. Problém ale podle Lubase nastává ve chvíli, kdy policisté kontrolují podezřelé osoby: „V takovém případě bohužel nesmíme mobilní telefon otevřít. Pokud je označení uvnitř, nezjistíme to.“

Krádež mobilu se rozhodně vyplatí ohlásit.

Předpokladem k nalezení odcizeného mobilního telefonu, je podle Lubase nahlášení krádeže. Jedině tak totiž policisté při kontrole mohou zjistit, zda označené zboží někdo postrádá. Stává se totiž, že předchozí majitel před prodejem jen zapomněl odstranit svůj podpis.

Může se také stát, že svůj telefon najdete sami v nějakém bazaru či zastavárně poblíž místa činu. V takovém případě byste si měli mobil u obsluhy provozovny zarezervovat s tím, že jdete pro peníze a mezi tím se obrátit na policii.

Popiska čeká na své pokračování

Projekt Popiska prozatím bohužel není celostátní akcí policie. Popis neviditelnou fixou kontrolují jen policisté na území jihomoravské metropole. „Nevím, jestli se k nám přidali kolegové ještě z jiných okresů. V Brně ale akce pokračuje a nyní hledáme firmu, jež by byla schopna dodat látku, která by nereagovala s potem a vydržela by déle. Zatím jsme testovali několik látek, ty ale nevyhovovaly. Pokud by se to podařilo, jsme připraveni celou akci medializovat a ještě víc rozšířit,“ vysvětluje další postup Lubas.

Více informací o projektu včetně kontaktních míst, kde lze popisky zakoupit, můžete najít na této stránce

Diskuze (26) Další článek: Telefon Olympia DualPhone: volejte zadarmo přes Skype (recenze)

Témata článku: Ostatní, Ochrana, Mobil, MOBI, Zloděj, Podpis


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15