Ochrany AirTagu nefungují spolehlivě. V desítkách případů byly použity ke stalkingu

Apple AirTagy se za rok, co jsou na trhu dočkaly až nečekané pozornosti a popularity, a to jak v pozitivní, tak i negativním smyslu. Kromě šťastných příběhů, kdy pomohly nalézt uživateli ztracenou věc, bohužel několikrát dopomohly i ke sledování či krádeži. Proti tomu se však rozhodl bojovat i samotný Apple, který do zařízení nainstaloval určité ochranné mechanismy.

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 95 obchodů za ceny od 16 963 Kč
Srovnat ceny na Živě

Jak se ale ukazuje, zřejmě nefungují tak, jak by měly a často docházelo k falešným hlášením. Na situaci upozornil server Motherboard, který kontaktoval několik policejních oddělení a získal celkem informace o 150 případech, do kterých byl zapojená Apple AirTag. Zhruba v polovině případů šlo právě o krádeže. Ve zhruba 50 případech ale šlo o ženy, které se díky AirTagu staly obětí stalkingu.

Stalkující AirTagy

Správně by Airtagy měly v takovém případě, kdy se v okolí uživatele objeví cizí AirTag, který cestuje s nimi mělo objevit vyskakující okno, které jej na možný stalking upozorní. To se ale zřejmě nedělo. Ženy totiž nacházely AirTagy od mužů skryté například v jejich autě, nebo slyšeli pípat někde ve svém okolí.

Ve většině případů se dle Motherboard jednalo o bývalé přítele těchto žen, kteří se takto začali podezřele často objevovat na místech, kam ženy šly. V některých případech šlo dokonce i o jejich nadřízené a dokonce byl objeven případ, kdy manžel využil Airtag ke kontrolování své manželky. V žádném z těchto případů se přitom zařízení majitelce neohlásilo v iPhonu, ale bylo nalezeno třeba náhodou.

Nutno ale podotknout, že se jedná případy z uplynulých měsíců a Apple nedávno ohlásil, že do AirTagů začnou přicházet nové funkce, které mají tomuto ještě více zabránit, například zvukovou signalizací a dalšími případy. Přesto se ale jasně ukazuje, že každý produkt může být ve finále dobrý sluha, ale zlý pán. Navíc podobných zařízení existuje na trhu již více a tím, že je jedna firma vyřeší nemusí být vyřešen samotný problém.

Hrajeme si na schovávanou s AirTagem:

Diskuze (14) Další článek: Stylus automaticky neznamená Samsung. Zažitý trend bude chtít rozbít Motorola

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, iOS, Příslušenství, AirTag, Lokátor, Tracker, UWB, SmartTag, stalking, Zařízení, Uživatelé, Krádež, Okno, Apple iPhone na Heureka.cz