Po dlouhém čekání máme konečně k dispozici v současnosti nejvybavenější Motorolu bez operačního systému. Máme k dispozici finální vzorek telefonu a tak sbíráme první postřehy. Ještě před samotnou recenzí vám nabízíme malý předkrm v podobě prvních dojmů a fotografií pořízených vestavěným dvoumegapixelovým fotoaparátem, videí a popisem vlastností spojených s pořizováním snímků.

Motorola V3x
To byla panečku urostlá švestka
Když se v dávnu objevily vůbec první fotografie nové Motoroly V3x, přeli jsme se tenkrát v diskuzích, zda bude opravdu tlustší než kolik měří v pase Razr V3. Pár měsíců je to už jasné, celkové rozměry modelu V3x jsou 99 × 53 × 19,6 milimetrů při 125 gramech hmotnosti. To je docela urostlé véčko, o žádných žiletkách už tady není řeč.
V ruce je hmotnost pěkně znát, na telefonu samotném se zase podepíše vaše ruka – na celém jeho povrchu, ať už na sklíčku vnějšího displeje nebo na zbytku těla, zůstávají otisky prstů. Ale švestkově modrý, na jiném světle zas fialový plast krytů je příjemný na omak, působí spíš, jako by byl vyroben z pryže.

Telefon v ruce
Kompletní specifikaci výbavy najdete buďto dole pod textem, anebo na kartě modelu V3x v katalogu mobilů. Vězte ale, že nejmilejší změnou při používání v praxi je QVGA aktivní TFT displej s 262 tisíci barev. Jeho sledování očím lahodí, ani při maximálním náklonu se nepřevracejí barvy, jas slábne velmi pomalu.
Prostředí doznalo jen kosmetických změn, zato citlivých a k dobru uživatele. V podstatně větší míře než u původních Razrů se dá upravovat zhled nabídky, není problém přímo v telefonu (v jistých mezích) vytvářet vlastní grafická témata. Na druhou stranu se prostředí zdá být stejné jako u modelu E1070. I rozložení kláves je shodné, příbuzné modely se nezapřou. Jen gumové, modře svítící linkování je jiné. O tom všem ale až v recenzi.
Nejsou 2 Mpx jako 2 Mpx
Teď nás zajímá fotoaparát a výsledky jeho práce. Pyšní se označením „2.0 megapixels“, ale jak víme z dřívějška, ani slova jako Carl Zeiss nejsou často zárukou kvality. Spoušť fotoaparátu na pravém boku telefonu je půlená, sdílí své místo s aktivací hlasového povelu. Takové řešení docela nechápu, spoušť je pak až příliš malá. Ani její umístění není šťastné, snadno ji zmáčknete, i když nechcete.

Při focení
Druhé špatné umístění si vybrala samotná čočka hlavního fotoaparátu. Když je véčko otevřené a pořizujete snímky, zpravidla zaznamenáte do obrazu i kousek svého ukazováčku. Může za to přirozené držení telefonu a čočka je příliš nízko.

Čočka fotoaparátu je příliš nízko a často před ní stane prst
Při focení se telefon nedrží na šířku jako klasický fotoaparát, byť by se dala spoušť docela dobře mačkat i právě v takovém držení. Orientace nabídky se ale nepřetočí. Fotografie jsem proto nechal v jejich původní poloze, nastojato. Základní prostředí nabídky ovládání fotoaparátu je vymyšleno chytře – je průhledné, takže se může obraz snímané scény dostat do všech rohů displeje. Při snímání videa však přetrvává nabídka se stoprocentním krytím.
Na fotografiích se zdá, že Motorole V3x sedí průměrně vzdálené předměty. Z dalekými objekty si neporadí dobře a podobné plochy slévá v jednu. Ostření je ovšem ještě podivnější, než se zdá – dobře je to vidět na snímku s venkovním popelníkem. Bližší hrana je ostrá, vzdálenější už ne. Přitom auta zcela vzadu už opět vykazují známky maximální ostrosti, které je vestavěný fotoaparát schopen dosáhnout. Podivné.


Automatická kompenzace expozice i vyvážení bílé pracují docela spolehlivě. Na následujících pěti snímcích vidíte všechny možnosti nastavení – dvě záporné a dvě kladné hodnoty, prostřední obrázek řešila automatika sama.

Různá nastavení kompenzace expozice, prostřední obrázek řídila automatika
Fotoaparát si nechá líbit i některý z presetů, následující fotografie jsou zachyceny vždy ze stejného místa v interiéru, zapínal jsem postupně pro demonstraci všechna přednastavení vyvážení v pořadí: „automaticky“, „slunečno“, „zamračeno“, „v místnosti (doma)“, „v místnosti“ a „noc“.

Možná přednastavení
Obrázky se dají snímat i vnitřní kamerou, která je však primárně určena pro konání videohovorů nebo pořizování malých fotek pro přiřazení ke kontaktu či poslání MMSkou. I při nejvyšším nastavení kvality a rozlišení jsou snímky docela nepoužitelné. Jak hlavní fotoaparát, tak přední kamerka vykazovaly vysokou hladinu šumu ve zhoršených světelných podmínkách.

Chudé obrázky z vnitřní kamery
Mistr makra
Výborně ovšem pracuje funkce makro! Přepíná se docela snadno a rychle, malým posuvným tlačítkem vpravo pod displejem. Výsledky jsou opravdu viditelné, dá se fotit už ze vzdálenosti čtyř pěti centimetrů a třeba text se jeví jako téměř ideální.

Posuvné tlačítko pro aktivování makra

Snímek vlevo vždy v klasickém režimu, druhý byl pořízen s aktivním makrem

U textu je dobře pracující funkce makra nejpatrnější
Není problém pořídit videozáznam. Formát 3GP a maximální rozlišení 176 × 144 bodů dnes nabízí většina fotomobilů. V telefonu se na to koukat dá, ale pro použití v počítači to opravdu není.
Ukázka:
Video 1: mechanický život na ulici (163 kB, 3GP)
Video 2: změny vyvážení bílé během natáčení (136 kB, 3GP)
Video 3: zoomování v průběhu natáčení(107 kB, 3GP)
Video 4: chůze panáčka (123 kB, 3GP)
Video lze nahrávat jak hlavním fotoaparátem na zadní straně, tak kamerkou vepředu. Maximální délka jedné nahrávky je ovšem jen třicet sekund, nebo méně, když je zaplněna paměť. I při snímání videa je možné zoomovat (ve dvou krocích) a používat přednastavení (viz videa).
Celek ukáže
Byť se Motorola V3x honosí dvěma kamerami s papírově velmi dobrými parametry, nepředvádí zdaleka výkony excelentní. Uvidíme, jak si průměrné snímky povedou v souznění s ostatní výbavou a funkcemi fotoaparátu v recenzi, kterou pro vás připravujeme.
Dostupné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů (již brzy doplníme všechny podrobné parametry)
Motorola V3x ve zkratce:
99 × 53 × 19,6 mm, 125 g
konstrukce: véčko
barevné provedení: modro-fialová, bílá
pásma: GSM 900/1 800/1 900 MHz + UMTS
displej:
vnitřní: aktivní TFT, 256 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 obrazových bodů
vnější: pasivní CSTN, 4 tisíce barev, rozlišení 96 × 80 obrazových bodů
fotoaparát:
hlavní: 2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet video
druhý fotoaparát: kamera s VGA rozlišením (640 × 480) pro videohovory
paměť: 61 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty TransFlash/microSD
připojení k internetu: GPRS třídy 10, WAP 2.0
kapacita baterie: Li-Ion 850 mAh, 250 hodin v pohotovosti, 300 minut hovoru
připojení: Bluetooth, miniUSB datový kabel
ostatní: SMS, MMS, e-mailový klient, webový prohlížeč, Java MIDP 2.0, přehrávač multimediálních souborů