Od roku 2022 si rozmyslíte telefonování za volantem. Pokuta vzroste na 2 500 Kč

Od roku 2022 si rozmyslíte telefonování za volantem. Pokuta vzroste na 2 500 Kč

Ministerstvo dopravy dnes představilo návrh nového bodového systému, který by měl vstoupit v platnost jako součást novely silničního zákona platné od 1. 1. 2022. Návrh musí ještě projednat Parlament.

Cílem novely je zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Samotný bodový systém, který v Česku platí 14 let, se má zjednodušit. Udělovat se budou tři sazby bodů (2, 4 nebo 6 bodů) a vzniknou čtyři pevná pásma pokut (méně než 1 500 Kč, 1 500 Kč, 2 500 Kč a 5 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Jednou ze změn bude i hodnocení přestupku telefonování za jízdy, který se nově stane středně závažným přestupkem. Policie za něj udělí 4 body a pevnou blokovou pokutu 2 500 Kč. V současnosti je volání za jízdy „odměněno“ dvěma body a pokutou maximálně tisíc korun.

Podle údajů Ministerstva dopravy je 20 % všech dopravních nehod zapříčiněno nevěnováním se řízení. Častou příčinou nepozornosti je právě manipulace s telefonem při řízení. A nejde pouze o vyřizování hovorů, ale především o chatování a psaní SMS, což je v konečném důsledku škodlivější, protože obojí vyžaduje oční kontakt. Pokuta tedy může být udělena za jakoukoli manipulaci s telefonem při řízení.

Diskuze (24) Další článek: Přichází Motorola Moto G8 Power Lite. Má nahradit dosluhující Moto G6 Play

Témata článku: SMS, Bezpečnost, Pro řidiče, Legislativa, Volant, Přestupek, Manipulace, Bodový systém, Policie, Česká republika, Ministerstvo dopravy, Telefonování, Řízení, Parlament, Telefon, Vyřizování, Novela


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance