Odborníci varují: Chraňte svůj mobil na MS 2010

Návštěva fotbalového MS 2010 může přinést podceňovaná rizika spojená s útokem na váš mobilní telefon. Zde je několik rad, jak se vyhnout problémům.
Odborníci varují: Chraňte svůj mobil na MS 2010 | zzz

Do slavnostního výkopu na MS 2010 ve fotbale zbývá pouhý den, do Jižní Afriky proudí týmy a fanoušci z více než 30 zemí světa. A právě v tuto dobu čekají kyberzločinci na ty neopatrné z nich. Společnost Symantec odhaduje, že do Jižní Afriky míří na 400 000 fotbalových fanoušků a většina z nich bude jako hlavní nástroj pro připojení k internetu používat svá mobilní zařízení. Mobilní připojení vystavuje uživatele řadě hrozbám. K dnešnímu dni bylo ve vztahu ke všem mobilních platformám identifikováno přibližně 400 hrozeb a i když se toto číslo může zdát bezvýznamné ve srovnání se čtyřmi miliony hrozeb, které napadají platformy osobních počítačů, jsou uživatelé vystaveni velice reálným nebezpečím.

Podle Candida Wüesta ze společnosti Symantec bude mnoho fotbalových fanoušků používat svá mobilní zařízení ke komunikaci, získávání zpráv a zaznamenávání svých zážitků. „Současné chytré telefony nejsou chráněné proti nebezpečným činnostem, jako jsou phishing, podvodné webové stránky a automatické stahování z webu, které mohou vést k infikování zařízení nebezpečnými kódy, například trojskými koni,“ říká Candid Wüest.

K dnešnímu dni bylo ve vztahu ke všem mobilních platformám identifikováno přibližně 400 hrozeb a i když se toto číslo může zdát bezvýznamné ve srovnání se čtyřmi miliony hrozeb, které napadají platformy osobních počítačů, jsou uživatelé vystaveni velice reálným nebezpečím.

Stejně závažné jako hrozba phishingu a virů z nechráněných sítí Wi-Fi je nebezpečí ztráty mobilního zařízení. Převážná část těchto zařízení obsahuje důležité osobní a obchodní informace, od fotografií a zpráv až po pracovní e-maily a důvěrné dokumenty. Mnoho uživatelů také do svých mobilních zařízení ukládá osobní informace, například čísla pasů, adresy, kontaktní údaje a další nezbytné cestovní informace. Tyto velmi cenné informace výrazně zvyšují hodnotu kořisti pro kyberzločince, který bude schopen zařízení úspěšně napadnout.

Některé telefony sice nabízejí jistou míru ochrany šifrováním, ale Wüest varuje, že tuto ochranu lze obejít. „Fotografie a videa by měli fanoušci co nejdříve zálohovat do počítače nebo do úložiště online, jaké poskytuje například Google.“ V Jižní Africe se běžně vyskytují aktivní body sítí Wi-Fi a Wüest si myslí, že uživatelé by si měli ověřovat, zda jsou legální. „Zkuste ověřit, že se jedná o legální služby. Jinak se vám může docela dobře stát, že váš telefon ovládne nějaký zločinec,“ varuje Wüest.

8 rad pro bezpečné užívání mobilu na MS 2010:

Web 2010Netthreat.com ve spolupráci s Candidem Wüestem ze společnosti Symantec sestavil krátký kontrolní seznam, s jehož pomocí mohou fanoušci zajistit ochranu svých mobilních telefonů proti kyberzločinu:

  • svůj telefon nikdy nenechávejte bez dozoru.Mobilní telefony jsou v Jižní Africe velice žádaným zbožím, riziko krádeže je velmi reálné a ztráta dat může mít velice závažné důsledky.
  • veškerá data, tj. fotografie a videa, zálohujte co nejdříve do počítače nebo jiného úložiště.
  • okamžitě odstraňujte nevyžádané a podezřelé zprávy SMS.
  • při procházení internetu se omezte na legitimní a známé weby.
  • buďte velice obezřetní při vystavování osobních informací v sociálních sítích, jako jsou Facebook a Twitter.
  • buďte velice opatrní při používání připojení Bluetooth – je vhodné používat neviditelný režim.
  • používejte inteligentní hesla, jak pro svůj mobil, tak pro služby, k nimž se přihlašujete.
  • připravte se s předstihem – tj. všechny informace, které můžete potřebovat, například mapy a údaje o ubytování, si stáhněte před tím, než opustíte domov.

Vypadá to jednoduše? Je to jednoduché, ale pamatujte, že dodržování těchto základních pokynů může být prvním předpokladem vaší bezproblémové návštěvy Jižní Afriky a Mistrovství světa.

Diskuze (13) Další článek: Nová navigace Mio Moov S600 na českém trhu

Témata článku: Bezpečnost, Mobil, Základní pokyn, MOBI, Symantec, Var, ODB


Určitě si přečtěte