Ode dneška v EU voláme levněji. Včetně Chorvatska

Regulované ceny v eurotarifu od 1. července opět klesají. Roamingové ceny za volání, SMS i data proto zlevňují i čeští operátoři.

Evropská komise nařídila telekomunikačním operátorům už celkem sedmou regulaci maximálních cen hovorů a textových zpráv v zemích EU. Podruhé se potom snižují stropy za přenesená data. Nové ceny platí od 1. července 2013 a reagují na ně i čeští operátoři. Zatímco ceny hovorů a zpráv klesají už jen pozvolna, výraznější pokles zhruba o třetinu zaznamenala maximální cena přeneseného kilobajtu.

Regulace se týká všech operátorů, kteří působí ve státech Evropské unie. Ve všech 28 státech Unie (od 1. července včetně Chorvatska) si operátoři bez nutnosti aktivace jakéhokoliv dodatečného balíčku mohou za odchozí hovor v roamingu naúčtovat maximálně 28,8 eurocentu (cca 7,50 Kč) za minutu. Příchozí hovor má nastaven limit na 8,4 centu (cca 2,20 Kč) za minutu. Odeslaná SMS zpráva vás vyjde na 9,6 centu (cca 2,50 Kč). Za příchozí textovou zprávu se v roamingu neplatí.

Chorvatsko už není roamingový „chyták“

Evropská komise si uvědomuje i rostoucí popularitu mobilního internetu. Podruhé v historii eurotarifu se snižuje i cena za přenesená data. Zatímco dosud jsme za přenesený megabajt zaplatili 84 centů (cca 22 Kč), od července se cena snižuje na 54 centů (cca 14 Kč). To je ve srovnání s poplatky za domácí internet v mobilu, kde obvykle 1 MB v nižších balíčcích odpovídá 1 Kč, stále mnoho. Proto se i do zemí EU vyplatí před cestou aktivovat některý z roamingových balíčků, které operátoři nabízejí nezávisle na regulovaném eurotarifu.

Nezměněna od 1. července zůstává tarifikace hovorů v eurotarifu, která je mnohdy férovější než u některých domácích českých tarifů. Odchozí hovor bude účtován jako doposud se sekundovou tarifikací po prvních 30 sekundách (30 + 1), příchozí hovory mají sekundovou tarifikaci od první sekundy (1 + 1). Data se počítají na jednotky kilobajtů (o loňském chybném účtování roamingových dat v eurotarifu u O2 čtěte zde).

Regulované ceny v eurotarifu od 1. července 2013:

  • odchozí hovory: max. 7,50 Kč/min (tarifikace 30 + 1)
  • příchozí hovory: max. 2,20 Kč/min (tarifikace 1 + 1)
  • odeslaná SMS: max. 2,50 Kč
  • přenesená data: max. 14 Kč/MB (účtování po 1 kB)

1. července vstupuje do EU i oblíbená dovolenková destinace Čechů, Chorvatsko. To jistě potěší mnoho cestovatelů. Kromě zrušení různých byrokratických překážek musí i operátoři přizpůsobit své roamingové ceny v této zemi. Nutno poznamenat, že všichni čeští operátoři už se i v minulosti k Chorvatsku stavěli jako k unijní zemi a řadili jej zpravidla do první nejlevnější roamingové zóny. Ode dneška už to pro ně bude povinnost.

Čeští operátoři těsně pod stropem

Limity nastavené Evropskou komisí jsou cenové stropy, sami operátoři mohou jít s cenou klidně i níže. Všichni tři velcí čeští operátoři se ale drží těsně pod limitem a jejich ceny se liší jen nepatrně. Telefónica v rámci eurotarifu nabízí volání z evropských zemí za 7,45 Kč za minutu, příchozí hovor za 2,15 Kč a SMS za 2,45 Kč. Vodafone má ceny hovorů o dva haléře vyšší, SMS je za 2,49 Kč. T-Mobile snižoval roamingové ceny už v květnu a ty nyní činí 7,47 Kč za minutu odchozího hovoru, 2,18 Kč za minutu příchozího hovoru a 2,48 Kč za odeslanou SMS. Cena jednoho přeneseného MB dat klesla u všech operátorů shodně na 14 Kč, což je přesně nový limit regulace.

Vedle toho mají operátoři i vlastní roamingové nabídky, které už nemusí podléhat limitům eurotarifu. O aktivaci je zpravidla potřeba požádat na infolince nebo ji provést v samoobsluze. Telefónica už vloni představila tarif Volání bez hranic s jednotnou sazbou pro minutu hovoru i SMS 3,90 Kč. Tento tarif však není příliš vhodný, pokud jste odhodláni v zemích EU posílat zejména SMS. Cena regulované SMS v eurotarifu je totiž o 1,40 Kč nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Za svůj nejúspěšnější roamingový tarif označuje Telefónica vloni zavedené Volání bez hranic

Vodafone nabízí nově roamingový tarif na jeden den. Zaplatíte jednorázový poplatek 99 Kč a poté voláte za domácí sazby, v případě neomezených tarifů bezplatně. T-Mobile představil roamingovou nabídku, v rámci které platí i ceny eurotarifu. Pro evropské země mimo EU a USA a Kanadu vyjde minuta volání na 35 Kč, pro zbytek světa pak na 69 Kč. Poslání SMS stojí 9,60, resp. 14,60 Kč. Virtuální operátoři mohou mít vlastní sazby pro hovory v zahraničí, nebo jednoduše přebírají ceny svého velkého operátora, v jehož síti působí. I pro virtuály je však závazný vrchní limit stanovený euroregulací.

Eurotarif klesne ještě jednou

Evropská komise plánuje na příští rok ještě jedno snižování cen. Od 1. července 2014 budeme za minutu odchozího hovoru platit 22,8 centu (cca 5,90 Kč), minuta příchozího hovoru vyjde na 6 centů (cca 1,50 Kč) za minutu. Odeslání SMS zprávy bude stát 7,2 centu (cca 1,90 Kč). Za přenesený megabajt zaplatíme 24 centů (cca 6,20 Kč). Toto snižování bude ale na dlouhou dobu poslední a mělo by vydržet až do roku 2022.

Pomoci ještě více sjednotit ceny za telekomunikační služby, což je cílem Digitální agendy Evropské komise, může aktivita eurokomisařky Neelie Kroes, která podpořila zrušení roamingových poplatků a vyzvala k vytvoření jednotného telekomunikačního trhu v EU do roku 2015. Do jisté míry však může jít pouze o předvolební aktivity před eurovolbami v květnu příštího roku.

Komise na příští rok chystá ještě jednu novinku oddělený prodej roamingových služeb. Od července 2014 si budeme moci vybrat libovolného „poskytovatele roamingu“. V praxi bychom si tak mohli zvolit roamingovou nabídku i zahraničního mobilního operátora. Po překročení hranic bychom se tak dočasně stali zákazníkem zvoleného operátora či poskytovatele roamingových služeb, telefonní číslo by však stále zůstávalo stejné.

Diskuze (15) Další článek: Caterpillar CAT B15: úspěšný reparát [recenze]

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Vodafone, O2, EU, Eurocent, Nový limit, Maximální cena, ASCII, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

** Tým astronomů vyhotovil první ucelenou rekonstrukci „podsvětí“Mléčné dráhy ** To tvoří neutronové hvězdy a černé díry ** Výsledky jsou ohromující

Stanislav Mihulka
Astronomie
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 7. Výkonný kolos s novým Intelem a RGB diskotékou

Když chcete to nejlepší, musíte si připlatit. Protože každá sranda něco stojí. Stojí za to i nejnovější Legion?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Optimus vám vezme práci. Muskův robot se rychle vyvíjí a bude stát jen půl milionu korun

Optimus vám vezme práci. Muskův robot se rychle vyvíjí a bude stát jen půl milionu korun

** Tesla odhalila vlastního humanoidního robota Optimus ** Konstrukce vychází z funkčnosti lidského těla ** Vývoj jde neuvěřitelně rychle, používá AI z aut

Karel Javůrek
TeslaUmělá inteligenceRoboti
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Amazfit ukázal nové hodinky GTR 4 a GTS 4. Dostanou vás excelentní výdrží i přesnější GPS lokalizací

Amazfit ukázal nové hodinky GTR 4 a GTS 4. Dostanou vás excelentní výdrží i přesnější GPS lokalizací

** Amazfit dnes na veletrhu IFA ukázal troje nové chytré hodinky ** Dva nejvýše postavené modely se liší tvarem displeje ** Třetím do party je ořezaný GTS 4 Mini

Martin ChroustJan Láska
Zepp OSAmazfitGPS