Odemknutí kódem. Poradíme, jak dočasně vypnout skener obličeje a čtečku otisků u iPhonů a Androidů

  • Čtečka otisků a skener obličeje jsou u telefonů důležité součásti
  • Někdy však mohou být obě trochu na škodu
  • Víte, jak lze oba biometrické přístupy dočasně deaktivovat?

Apple iPhony už od roku 2013 nabízí kromě tradičního přihlašovacího kódu biometrické ověření. Tím může být otisk prstu přes čtečku Touch ID nebo, u iPhonu X a novějších modelů, nebo sken obličeje přes čtečku Face ID. Mohou ale nastat situace, kdy je to to poslední, co chcete mít na telefonu aktivní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačí současné podržení tlačítka pro vypnutí a snížení hlasitosti dokud se neobjeví obrazovka pro vypnutí. Tím dojde i k deaktivaci Face ID.

To může být například v tuhé zimě, kdy máte většinu obličeje zakrytou a telefon by vás stejně nerozpoznal a nechcete se zdržovat nezdařilými pokusy ověření obličeje, nebo máte rukavice se kterými by vám nefungovala čtečka otisků prstů. Využití pro krátkodobé zrušení biometrické ověření najdou i paranoidní uživatelé, kteří mají strach, že se jim jejich otiskem či jiným způsobem pokusí někdo dostat do jejich telefonu při jejich nevědomosti (např. přiložení prstu k displeji při spánku apod.).

Face ID nebo Touch ID jde samozřejmě plošně deaktivovat, což ovšem asi nebude pro většinu žádoucí. Ve většině případů totiž zjednodušuje přístup k telefonu a odemykání zařízení je s ním mnohem rychlejší. Naštěstí ale existují způsoby, jak Face ID deaktivovat jen dočasně. Za prvé se tak stane opakovaným selháním při ověření, ale například také při restartu zařízení. Po opětovném spuštění totiž iOS zařízení vždy nejprve vyžaduje kód pro odemčení.

Tipy a triky pro iPhone:

Mnohem jednodušší je ale trik, kdy na chvíli naráz podržíte vypínací tlačítko a klávesu pro snížení hlasitosti. Poté se vám objeví obrazovka pro vypnutí telefonu či přivolání SOS. Spolu s ní ovšem dojde k deaktivaci biometrického ověření a pro návrat bude vyžadován pouze kód. Stačí tedy tuto obrazovku vyvolat vždy, když budete chtít Face ID deaktivovat, a je to.

A jak na to u Androidu?

U Androidů máte na dočasné zablokování biometriky dvě možnosti. Tou první je delší podržení zamykacího tlačítka, přičemž v novém okně zvolíte SOS či Tísňový režim. Jenže ten vypíná spoustu periferií, funkcí a služeb, a tak je tento mód pro účely zablokování biometriky až příliš „přísný“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U Androidů je třeba nejdříve zapnout funkci Zobrazit možnost Uzamčení, na vypínací obrazovce vám tak přibude čtvrtý zástupce, který zamkne telefon a deaktivuje biometriku

Druhou, a o dost efektivnější, možností je volba Nastavení zabezpečeného zámku, kterou najdete v systémovém nastavení, a to v nabídce, ve které se řeší biometrika a zabezpečení telefonu. Následně je třeba aktivovat přepínač Zobrazit možnost Uzamčení. Pokud nyní dlouze podržíte zamykací tlačítko, ke třem základním volbám vám přibude Režim Uzamčení. Stačí toto tlačítko stisknout, a k telefonu se nikdo biometrikou nepřihlásí. Pouze znakem, PINem nebo kódem.

Diskuze (1) Další článek: Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Témata článku: Apple, iPhone, Android, Smartphony, iOS, Návody, Google, Jak..., Face ID, Operační systémy, Čtečka otisků prstů, Tipy a triky, Biometrie, Skener obličeje, Touch ID, Skener, Ověření, Čtečka otisků, Telefon, Kód, Sos, Obličej, Otisk, Čtečka, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Neodkládejte aktualizaci iPhonů. Update na iOS 15.6.1 opravuje dvě kritické zranitelnosti systému

Neodkládejte aktualizaci iPhonů. Update na iOS 15.6.1 opravuje dvě kritické zranitelnosti systému

** Apple vydal aktualizaci iOS 15.6.1, která opravuje dvě velké chyby ** Uživatelé by s updatem neměli příliš otálet ** Aktualizace už dorazila na iPhony i iPady, jen ji nainstalovat...

Martin Chroust
ZranitelnostiOS
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Datamánie nejdéle do pondělka. O2 doprodává limitovanou edici datové SIM se 100 GB dat za 300 Kč

Datamánie nejdéle do pondělka. O2 doprodává limitovanou edici datové SIM se 100 GB dat za 300 Kč

** O2 začalo opět nabízet limitovanou SIM kartu z edice Datamánie ** Za 300 Kč dostanete 100 GB mobilních dat za měsíc ** Pokud máte zájem, pospěšte, SIM bude dostupná jen do 22. srpna

Martin ChroustJan Láska
DatamanieMobilní dataAkční nabídka
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry