Odemknutí kódem. Poradíme, jak dočasně vypnout skener obličeje a čtečku otisků u iPhonů a Androidů

  • Čtečka otisků a skener obličeje jsou u telefonů důležité součásti
  • Někdy však mohou být obě trochu na škodu
  • Víte, jak lze oba biometrické přístupy dočasně deaktivovat?

Apple iPhony už od roku 2013 nabízí kromě tradičního přihlašovacího kódu biometrické ověření. Tím může být otisk prstu přes čtečku Touch ID nebo, u iPhonu X a novějších modelů, nebo sken obličeje přes čtečku Face ID. Mohou ale nastat situace, kdy je to to poslední, co chcete mít na telefonu aktivní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stačí současné podržení tlačítka pro vypnutí a snížení hlasitosti dokud se neobjeví obrazovka pro vypnutí. Tím dojde i k deaktivaci Face ID.

To může být například v tuhé zimě, kdy máte většinu obličeje zakrytou a telefon by vás stejně nerozpoznal a nechcete se zdržovat nezdařilými pokusy ověření obličeje, nebo máte rukavice se kterými by vám nefungovala čtečka otisků prstů. Využití pro krátkodobé zrušení biometrické ověření najdou i paranoidní uživatelé, kteří mají strach, že se jim jejich otiskem či jiným způsobem pokusí někdo dostat do jejich telefonu při jejich nevědomosti (např. přiložení prstu k displeji při spánku apod.).

Face ID nebo Touch ID jde samozřejmě plošně deaktivovat, což ovšem asi nebude pro většinu žádoucí. Ve většině případů totiž zjednodušuje přístup k telefonu a odemykání zařízení je s ním mnohem rychlejší. Naštěstí ale existují způsoby, jak Face ID deaktivovat jen dočasně. Za prvé se tak stane opakovaným selháním při ověření, ale například také při restartu zařízení. Po opětovném spuštění totiž iOS zařízení vždy nejprve vyžaduje kód pro odemčení.

Tipy a triky pro iPhone:

Mnohem jednodušší je ale trik, kdy na chvíli naráz podržíte vypínací tlačítko a klávesu pro snížení hlasitosti. Poté se vám objeví obrazovka pro vypnutí telefonu či přivolání SOS. Spolu s ní ovšem dojde k deaktivaci biometrického ověření a pro návrat bude vyžadován pouze kód. Stačí tedy tuto obrazovku vyvolat vždy, když budete chtít Face ID deaktivovat, a je to.

A jak na to u Androidu?

U Androidů máte na dočasné zablokování biometriky dvě možnosti. Tou první je delší podržení zamykacího tlačítka, přičemž v novém okně zvolíte SOS či Tísňový režim. Jenže ten vypíná spoustu periferií, funkcí a služeb, a tak je tento mód pro účely zablokování biometriky až příliš „přísný“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U Androidů je třeba nejdříve zapnout funkci Zobrazit možnost Uzamčení, na vypínací obrazovce vám tak přibude čtvrtý zástupce, který zamkne telefon a deaktivuje biometriku

Druhou, a o dost efektivnější, možností je volba Nastavení zabezpečeného zámku, kterou najdete v systémovém nastavení, a to v nabídce, ve které se řeší biometrika a zabezpečení telefonu. Následně je třeba aktivovat přepínač Zobrazit možnost Uzamčení. Pokud nyní dlouze podržíte zamykací tlačítko, ke třem základním volbám vám přibude Režim Uzamčení. Stačí toto tlačítko stisknout, a k telefonu se nikdo biometrikou nepřihlásí. Pouze znakem, PINem nebo kódem.

Diskuze (1) Další článek: Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , , , Sos, Nezdar, Čtečka, Čtečka otisků, Kód, Otisk, Touch ID, Obličej, Ověření, Skener, Telefon,