Posíláte své rodině a přátelům z dovolených a výletů pohlednice? Jestliže je vaše odpověď kladná, pak nám možná dáte za pravdu, že ne vždy je jejich výběr ideální. Navíc je nutné pohlednici někde sehnat, nalepit na ní poštovní známku, najít schránku a vhodit ji do ní. Pokud máte chytrý telefon, můžete si tuto činnost výrazně zjednodušit.
Proč posílat pohlednice z mobilu?
Posílání pohlednic z mobilní aplikace je mnohem jednodušší než odesílání tradičních papírových pohlednic. V první řadě digitální pohlednice umožňují okamžité vytvoření a odeslání bez nutnosti hledat a kupovat pohlednice a poštovní známky.
Aplikace také často nabízejí širokou škálu designů a možností personalizace, takže si můžete vybrat ideální pohlednici a přidat k ní vlastní fotografie a text, přičemž celý proces zabere maximálně několik minut. Ve srovnání s tradičními metodami nabízejí aplikace nejen vyšší rychlost, ale neomezují vás na fotky, které pořídil někdo jiný.
Další výhodou je, že digitální pohlednice z aplikace lze odeslat z jakéhokoli místa na světě, kde je dostupné připojení k internetu. Není třeba hledat poštovní schránky nebo navštěvovat poštu, což může být obzvláště užitečné v situacích, kdy je přístup k poštovním službám z nějakého důvodu omezený.
Pohlednice Online
Aplikace Pohlednice Online od České pošty má v Obchodě Google Play velmi pěkné hodnocení 4,8 z 5. V Apple App Store se sice může chlubit slabší známkou 3,4, nicméně patří ji druhé místo v kategorii Životní styl. Uživatelské recenze vyzdvihují především jednoduchost, rychlost a příznivé ceny.
Aplikace má přímočaré uživatelské rozhraní, ve kterém se hned zorientuje i naprostý začátečník – hned po spuštění nabízí tlačítko Vytvořit pohlednici. V následujícím kroku pak nabídne tři formáty: A6 (od 37 Kč), A5 (od 39 Kč) a Dlouhá DL (od 37 Kč). Poté budete vybírat z několika připravených rozvržení – na pohlednici může být buď jedna, nebo více fotek.
Vytvoření pohlednice, volba velikosti a uspořádání
Pak už následuje přidání fotografie nebo fotografií a případně volba rámečku, kterých je na výběr několik desítek. V následujícím kroku vyplníte adresu příjemce a zadáte text. I zde musíme pochválit slušné možnosti přizpůsobení – na výběr jsou čtyři typy písma, čtyři barvy a čtyři velikosti. Příjemná je možnost uložit si adresu do kontaktů pro pozdější opětovné použití.
V posledním kroku si můžete vytvořenou pohlednici zkontrolovat – tedy prohlédnout si její přední a zadní stranu. Pokud jste s výsledkem spokojeni, je posledním krokem platba, kterou lze realizovat platební kartou, online bankovní platbou, nebo bankovním převodem.
Přidání textu, adresy, kontrola a zaplacení
Aplikaci hodnotíme jako velice jednoduchou, neboť její ovládání nebude činit problémy ani méně zkušeným uživatelům. Přestože nabízí široké možnosti přizpůsobení, celý proces vytváření pohlednice od rozměru až po platbu je přímočarý a v podstatě se v něm nedá zabloudit.
CEWE – Fotokniha, fotky a více
K posílání pohlednic z mobilního telefonu můžete využít také aplikaci pražské firmy CEWE. V Obchodě Google Play má velmi pěkné hodnocení 4,5 z 5. Na iOS si vede ještě lépe – uživatelé ji v Apple App Store hodnotí průměrnou známkou 4,7 a patří jí 13. místo v kategorii Foto a video.
V tomto případě se nejedná o aplikaci určenou pouze k vytváření a posílání pohlednic. V CEWE si můžete například objednat fotoknihu, kryt na mobil, obraz, kalendář nebo si nechat vytisknout a poslat fotky. Na úvodní stránce aplikace je tedy nejprve nutné zvolit Pohledy.
Sekce Pohledy a volba velikosti pohlednice
Na výběr jsou tentokrát dvě velikosti: Pohlednice s rozměry cca 15 × 10 centimetrů za cenu od 39 Kč, nebo Pohlednice XL o velikosti 21 × 10 centimetrů s cenou od 49 Kč. V dalším kroku pak bude vaším úkolem vybrat fotku či fotky na přední stranu pohlednice. Různá rozložení najdete v sekci Layouty, kromě toho lze definovat barvu pozadí a vkládat text.
Vytvoření pohlednice a výběr layotu
Po přepnutí na zadní stranu následuje zadání textu, které je o trochu komplikovanější než v případě aplikace od České pošty. Zbývá zadat adresu příjemce, přičemž její vypisování si lze usnadnit načtením z adresáře kontaktů, což je určitě příjemné.

Zadání textu a adresy
Pak jsme se na chvíli zasekli, než nám došlo, že musíme klepnout na tlačítko s obrázkem košíku. Poté přichází rekapitulace, kde nás čekalo drobné zklamání – cena 39 Kč je totiž pouze za pohlednici. Dále je k ní přičteno poštovné, které v případě vnitrostátních zásilek činí 19 Kč. Konečná částka k zaplacení tak byla 58 Kč.
Pro zaplacení je pak nutné se buď přihlásit, nebo registrovat jako nový zákazník. Kvůli fakturaci budete muset uvést nejen e-mailovou adresu, ale i poštovní adresu a telefonní číslo. Než se dostanete k platbě, čeká vás tedy poměrně zdlouhavé vyplňování formulářů. Nakonec si budete moci vybrat mezi zaplacením platební kartou, Apple Pay, případně Google Pay.
Konečná částka, registrace a platba
V případě aplikace CEWE je nutné brát v úvahu, že se primárně nezaměřuje jen na pohlednice, ale nabízí i další služby. Nelíbila se nám vynucená orientace na šířku a nadšením jsme neskákali ani z té spousty údajů, které jsme před odesláním pohlednice museli zadat. Nakonec nás nepotěšila ani cena.
Každý týden na MobilManii doporučujeme nejlepší mobilní aplikace pro všechny tři nejrozšířenější mobilní platformy: Android od Googlu, iOS od Applu a EMUI/HarmonyOS od Huawei. U každého titulu se dozvíte základní charakteristiku a zaměření aplikace, její hodnocení z marketu i naši redakční zkušenost.
Sledujte naše seriály s aplikacemi: