Oficiální turistické aplikace: zdarma nejen pro smartphony

Ještě než vyrazíte k vyhlédnutému hradu, stáhněte aplikaci Památky. Informace dodal přímo Národní památkový ústav ČR.

Jestliže čtete MobilManii pravidelně, pak vám určitě neuniknul článek o aplikaci, resp. virtuálním průvodci, Ignis Brunensis 2011. Tento počin má na svědomí malá brněnská softwarová společnost LifeWeb Interactive a my se dnes podíváme na další aplikaci z její dílny.

Máte rádi památky? Rádi navštěvujete hrady, zámky, tvrze a podobné „monumenty“? Pak by vám určitě nemělo uniknout nové duo tématicky zaměřených průvodců historií od výše zmíněné společnosti. Aplikace slibují, že provedou návštěvníky historií a představí jim nejzajímavější fakta daných lokalit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace jsou veskrze jednoduché, intuitivní a funkční

V současné době je k dispozici dvojice průvodců. Jedná se o aplikaci jménem Památky středočeského kraje a její sestřičku Památky jihomoravského kraje. Názvy hovoří za vše.Pakliže se chystáte objevovat památky jiných krajů, tak se budete muset spokojit s konvenčními zdroji informací. Právě výše zmiňované kraje nechaly pro své výletníky tyto aplikace vzniknout a dalo by se říci, že ostatní vyčkávají, jaký že to budou mít aplikace úspěch. Do budoucna se tak můžeme, ale i nemusíme, dočkat zajímavých průvodců takřka ze všech koutů ČR.

 Klepněte pro větší obrázek

Obě aplikace vznikly ve spolupráci s Národním památkovým ústavem ČR, což samo o sobě nastavuje laťku kvality dostupných informací vysoko. Aplikace jsou dostupné jak jinak než zdarma, nepotřebují ke svému běhu mobilní připojení k internetu a ani jimi svůj telefon příliš nezahltíte – velikost 0,5 MB je v dnešní době spíše příjemnou výjimkou. Za zmínku také stojí fakt, že oba průvodce je možno nainstalovat prostřednictvím technologie Bluetooth u vstupů do vybraných památek. Odpadá tak nutnost domácí instalace, byť sebevíce jednoduché. Samozřejmostí je podpora GPS, jež vám ve spojitosti s integrovaným mapovým podkladem usnadní cestování po českých památkách. 

Co se dostupnosti týče, tak vězte, že aplikace nainstalujete bez problému na jakýkoliv klasický telefon s podporou Javy a také na smartphony vybavené operačními systémy Android a Symbian. Uživatelé ostatních platforem mají smůlu. Prvé jmenované telefony lze aplikacemi obohatit použitím výše zmiňovaných linků, v případě Androidu lze pak vše nalézt pohodlně na Marketu, konkrétně zde a zde. Konec prázdnin se nezadržitelně blíží, nicméně určitě se najde ještě nějaká volná chvilka, kterou lze strávit prohlídkou zajímavých tuzemských historických koutů.

Využili jste, využíváte, nebo se chystáte aplikace využít při „ostrých“ návštěvách památek? Podělte se v diskuzi.

Diskuze (20) Další článek: Zpátky do školy: 12 tipů na mobil pro děti

Témata článku: Mobilní aplikace, Android, Smartphony, Aplikace, Symbian, Zdarma, NPU, Žďár, Nejzajímavější fakt, Chvilka


Určitě si přečtěte