Okysličení krve SpO2 už změří i hodinky za tři tisíce. Co to je a k čemu je to dobré

V poslední době se v chytrých hodinkách hodinkách stále častěji objevuje pulzní oxymetr, senzor, který měří okysličení krve, neboli SpO2. Umí to nejen Apple Watch, ale i halda modelů od Garminu, další typicky sportovní značky a Huawei už má SpO2 i v hodinkách za tři tisíce (i když využití je tam značně omezené):

Pulsní oxymetrie je neinvazivní metoda monitorování, která poskytne informace o problémech s transportem kyslíku do tkání. Ve zdravotnictví se celosvětově používá např. na jednotkách intenzivní péče, operačních sálech, ale i v domácí péči.

Pulzní oxymetr je optický senzor, takže nejsou potřeba jehly ani jiné zdravotnické náčiní. Používá dvojici malých LED diod, které svítí směrem k fotodiodě skrz průsvitnou část pacientova těla (prst, ušní lalůček, u kojenců chodidlo). Jedna dioda je červená s vlnovou délkou okolo 660 nm, druhá infračervená (okolo 940 nm).

Absorpce světla na těchto vlnových délkách se významně liší v závislosti na nasycení krve kyslíkem. Redukovaný hemoglobin propouští více infračerveného světla a absorbuje více červeného světla, zatímco u oxyhemoglobinu je to naopak.

Co znamenají naměřené hodnoty

Chytré hodinky mají integrované senzory s nižší přesností, jsou tedy pouze pro informativní účely. Hodnota krevní saturace SpO2 by se u zdravého jedince měla pohybovat v rozmezí 99 až 95 %. Klesne-li na 95 až 85 %, lze pozorovat zrychlené dýchání a zvyšující se puls.

Mezi hodnotami 85 až 75 % začnete pociťovat zlepšenou náladu a přibývající sebevědomí. Právě tento stav pak bývá častou příčinou přecenění vlastních sil a vzniku zranění. Klesne-li hodnota okysličení krve ještě níže, přicházejí úzkosti, bolest hlavy, zvracení, hypoxické křeče a bezvědomí. Hlídání přísunu kyslíku je ale důležité nejen při intenzivním výkonu. 

Při prudké změně nadmořské výšky vás mohou dohnat nečekaná únava a slabosti, které jsou výsledkem nedostatečné aklimatizace. Chytré hodinky vás mohou včas upozornit na to, že je třeba zvolnit, oddechnout si. To neplatí jen na vysokohorském výšlapu, ale i při sportovním tréninku. Při zátěži totiž lidské tělo pracuje s kyslíkem jinak než normálně. Hodnota saturace krve však může být i ukazatelem kvalitní regenerace po intenzivním výkonu.

Diskuze (7) Další článek: Testujeme iPhone 12 a 12 Pro. Letos ušetříte, levnější verze je rozumný kompromis

Témata článku: , , , , , Ukazatel, Vlnová délka, Saturace, Úzkost, Kyslík, Krev, Dioda, Okysličení, Regenerace, Senzor, CEM, Lalůček,