Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

  • Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou
  • Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku
  • Čína monitoruje internetový i mobilní provoz
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympijské hry, které odstartují 4. února v čínském Pekingu, vzbuzují u spousty národních výběrů strach ze sledování a odposlechu používaných elektronických zařízení. Podle některých vyjádření mohou být telefony cílem malwaru, a proto se k otázce bezpečnosti telefonů a počítačů začíná formovat jednotný přístup, jak s celou situací naložit – své soukromé telefony si nechte doma.

Americký, kanadský a holandský olympijský tým shodně varují atlety, aby si při cestě do Pekingu byli vědomi potenciálního digitálního sledování. Poradce pro americký olympijský tým uvedl: „Stejně jako u počítačů, i data a aplikace na mobilních telefonech mohou být předmětem cíleného vniknutí, infikování malwarem a odcizení dat“. Píše se rok 2022, i přesto poradce atletům doporučuje v Pekingu používat tzv. jednorázové telefony. Tedy levné tlačítkové mobily s předplacenou kartou, které po odjezdu z Číny účastníci vyhodí nebo jinak znehodnotí.

Čína dočasně vypne svůj firewall

Kanadský olympijský tým zase varuje před infikování telefonů spywarem. Mezinárodní olympijská komise všem účastníkům her sice v době konání poskytuje telefony a SIM, i přesto si ale mají dávat sportovci pozor na to, co se s jejich telefonem či notebookem děje. Kanadským tým je si vědom možné „špionáže“, a proto připravil celou spoustu bezpečnostních opatření, která však, ze zřejmých důvodů, do médií nebude komunikovat.

Holandští sportovci dostal nařízeno, aby své vlastní telefony a notebooky nechali doma. Místo toho dostanou „čisté“ telefony, při jejichž napadení nebudou kompromitovány citlivé informace. Erik Ploegmaker, ředitel bezpečnostní firmy Zerocopter dodává, že použití VPN sítí v Číně je často nemožné. Telefony tak komunikují přímo přes čínskou infrastrukturu, která podle něj dokáže „manipulovat“ s webovým provozem. Všechny osobní údaje, např. zprávy, zdravotní data či fotografie, tak mohou být v telefonu tajně sledovány.

Čína v průběhu her dočasně vypne svůj firewall, který používá k cenzuře internetu, ovšem pouze pro účastníky her. Ti si tak budou moci v telefonu spustit cokoliv, např. WhatsApp nebo Instagram. A právě takto veřejně oznámené vypnutí firewallu budí rozpaky. Tento provoz totiž zcela jistě bude detailně monitorován.

Rok 2008 byl prvním varováním

Ostatně, už na hrách v Pekingu v roce 2008 byla v hotelových pokojích účastníků her, jejich rodinných příslušníků, návštěvníků či novinářů nainstalována sledovací zařízení. Obavy o digitální bezpečnost budily i Olympijské hry v Soči (2014), tehdy však holanďané využili pouze nové SIM karty a virtuálního operátora, v Číně však vsadí i na kompletně promazané telefony a notebooky s čistou instalací systému. Navíc není tajemstvím, že holandští diplomaté, kteří se vrací z Číny, svůj telefon hned po návratu do země fyzicky zničí.

Uskupení CPJ (Comitee to Protect Journalist) na svých stránkách explicitně uvádí, že veškerá online aktivita novinářů bude monitorována. Novináři by si měli při cestě na olympiádu koupit nový notebook nebo alespoň promazat starý notebook a telefon. Pro účely cesty si mají vytvořit nový pracovní e-mail, dále je doporučováno mít všechna elektronická zařízení neustále při sobě a při návratu do rodné země je okamžitě kompletně promazat. A novináři musí počítat i s tím, že je jejich hotelový pokoj napojený na nepřetržitý monitoring.

Telefon v Číně by měl mít nejnovější software a měl by být zbaven všech zbytečných aplikací. Musíte zde používat schválené VPN sítě, nelicencovaná VPN může být použita proti vám v případném sporu. CPJ také doporučuje neinstalovat čínskou aplikaci WeChat, které sbírá spoustu uživatelských dat, např. protokoly volání a textové zprávy. Na sociálních sítí nesmíte být kritičtí vůči Číně, ze svých veřejných profilů je vhodné odstranit citlivé informace.

Mobil letošní olympiády je Samsung Galaxy Z Flip3:

Pokud se tedy chystáte do Číny, mějte se na pozoru. Tolik varování ohledně bezpečnosti osobních dat z několika různých zdrojů určitě není pouhou náhodou...

Zdroj: Sportsnet, Foxnews, Volkskrant, CPJ

Diskuze (60) Další článek: Poptávka a nabídka po mobilních čipech se vyrovná až příští rok. Ředitel Qualcommu věští lepší budoucnost

Témata článku: WhatsApp, Internet, Čína, Instagram, Ochrana, Bezpečnost, VPN, Soukromí, Špionáž, Hrozba, WeChat, Peking, Sledování, Soči, Pandemie, Olympic, Sportovec, Olympiáda, Elektronické zařízení, Foxnews, Olympijské hry, Telefon, Beijing, NotebookSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

** Waze je oblíbená navigace s prvky sociální interakce ** Uživatelé v reálném čase vzájemně sdílí cenné dopravní informace ** Znáte všechny funkce a vychytávky této povedené aplikace?

Adam Kos
WazeTipy a trikyNavigace
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows