Omlazená Nokia N95 dělá lepší fotky

Co dokáže nový firmware? Z výborného fotoaparátu udělat ještě lepší. Pryč s fialovou, Nokia N95 teď fotí vážně dobře!
Kapitoly článku

Nokia N95 je prvním mobilním telefonem na našem trhu, který nabízí vestavěný fotoaparát s rozlišením 5MPx. Optika je vybavena automatickým zaostřováním a zdobí ji označení Carl Zeiss, což slibuje velmi slušně fotografie. A to také jsou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95

Nepřehlédněte:

Ale stále je to jen telefon a fotografie zdaleka nejsou dokonalé. Pořád tu vidíme jistý odstup v kvalitě oproti klasickým digitálním fotoaparátům s větší a kvalitnější optikou. Vady optiky se dají pochopit, jenomže u Nokie N95 byl jedním z klíčových nedostatků nepříjemný fialový nádech. Toho jsme si všimli již při testu fotoaparátu, kdy jsme snímky z Nokie N95 srovnávali s běžným fotoaparátm. Vše pak dovršilo srovnání fotografií Nokie N95 a Sony Ericssonu K810i. Přestože Sony Ericsson nabízí nižší rozlišení svých fotografií a mdlejší podání barev, čtenáři jej v naší anketě zvolili jako lepší fotomobil. A v diskusi pod článkem se dozvíte proč – Sony Ericsson zachytí scénu přirozeněji, věrohodněji, bez zbytečně zvýšeného kontrastu a dosycených barev. Těchto efektů přitom Nokia ráda využívá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledáček fotoaparátu Nokie N95 • nabídka fotoaparátu a možnosti nastavení

Do Nokie N95 jsme nainstalovali nový firmware (jak na to?). V seznamu inovací, které nový firmware přinese, je i vylepšení zpracování fotografií. Byli jsme proto velmi zvědavi, jak budou nové fotky vypadat. Půjčil jsem si proto ještě jednu Nokii N95, která měla firmware starý, a spolu s „omlazenou“ sestřičkou jsem je vzal na výlet. Výsledkem je velmi zajímavé srovnání, ve kterém nejsou dvě fotografie stejné. Přitom jsou fotografovány dvojice vždy ze stejného místa, stejnými telefony a v přibližně stejný čas.

Srovnání fotografií Nokie N95 se starým a novým firmwarem

Vlevo jsou fotografie pořízené s novým firmwarem, vpravo se starým. Větší náhledové obrázky odkazují na fotografie v plném 5MPx rozlišení, menší na zmenšeniny 800 × 600 bodů, které se vám při pomalejším připojení rychleji načtou a ušetří vám cenné megabajty do limitu FUP vašeho připojení. Neuvidíte na nich ovšem tolik detailů.

Na začátek jsem vybral pár pěkných příkladů, na kterých je pěkně vidět vylepšení barevného podání. Fialová je pryč, barvy jsou sice méně kontrastní, ale více odpovídají realitě.

Vlevo – nový firmware • vpravo – starý firmwareZmenšené náhledy odkazují na fotografie v rozlišení 800 × 600 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na dalších obrázcích je patrný jeden nedostatek nového firmwaru – automatická expozice je nastavena trochu jinak než u firmwaru staršího a vytváří světlejší snímky. To může vést k přepalům na světlých místech. Je tedy vhodné expozici kontrolovat a případně doladit nastavením jednoho stupně do záporných hodnot.

Vlevo – nový firmware • vpravo – starý firmware

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těště se na volbu krále fotomobilů

Závěr si snad dokáže doplnit každý sám. Nový firmware Nokii N95 pomohl k věrnějším, a tím i kvalitnějším fotografiím. Na světlejších snímcích je tím sice ještě více zdůrazněné softwarové doostřování, kterého se Nokia nevzdala, ale to není tolik na závadu. Nejvíce kritizovaný neduh v podobě fialového zbarvení byl odstraněn. Těšíme se na opakované srovnání fotografií Nokie N95 a Sony Ericssonu K810i. A tentokrát bude hlasování čistě podle fotografií - dopředu neprozradíme, kterým fotomobilem byly pořízeny. Anketa pak rozhodne o novém králi fotomobilů.

V druhé kapitole najdete dalších 14 srovnávacích fotografií!

Témata článku: Nokia, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Automatická expozice, Lep, DEL


Určitě si přečtěte