Omlazujeme Nokii: test služby pro aktualizaci firmware

Nokia před časem zprovoznila testovací verzi služby pro aktualizaci firmware svých produktů. Všechno už funguje a oficiální spuštění je na spadnutí. Službu jsme otestovali a přinášíme návod, jak si můžete sami aktualizovat firmware ve své Nokii.
Omlazujeme Nokii: test služby pro aktualizaci firmware

K čemu nový firmware?

Mobilní telefony jsou takové malé počítače. A každý počítač funguje na základě souhry dvou základních prvků – hardwaru a softwaru. Když se rozbije hardware, neboli nějaká mechanická část telefonu, je zpravidla návštěva servisu nevyhnutelná. Daleko častěji však dochází k chybám v softwaru, kdy se telefon začne chovat „nestandardně“. V to případě je nejlepší software v telefonu obnovit, neboli paměť smazat a nahrát software znovu.

S drobnými softwarovými chybami se setkáme snad v každém telefonu. Většina výrobců však dbá na nápravu těchto chyb a software telefonů, nazývaný firmware, opravuje novějšími verzemi. Pokud jste do telefonu potřebovali nový firmware nahrát, ať už z důvodu chyby nebo jen ze zvědavosti, co přinese novější verze, znamenalo to zpravidla návštěvu autorizovaného servisu. Stále více výrobců mobilních telefonů však zpřístupňuje službu pro aktualizaci firmwaru přímo zákazníkům prostřednictvím internetu. Stačí si nový firmware stáhnou a prostřednictvím programu, dodávaného rovněž výrobcem, nahrát do telefonu. To vše samozřejmě zdarma.

Za průkopníka této služby považuji Siemens, který možnost nahrávání firmwaru do telefonů svépomocí nabízí už několik let (viz návod z roku 2002). Koncem roku 2003 službu zprovoznil i Sony Ericsson – zpočátku jen pro komunikátor P900, ale postupně přibyly i další modely z nabídky. Nyní se přidala i Nokia. Telefony ostatních výrobců jsou schopni někteří fandové aktualizovat také svépomocí, nicméně jsou takové postupy výrobcem nepodporované a majitel telefonu tímto jednáním přijde o záruku.

 

Vzduchem nebo kabelem

Služba Nokie pro aktualizaci firmware funguje zatím v testovacím režimu a je dostupná pouze na anglických internetových stránkách. Aktualizovat není možné všechny telefony z nabídky výrobce. Služba je k dispozici zatím jen pro patnáct přístrojů, ale seznam se postupně rozrůstá. V současné době můžete aktualizovat firmware těchto telefonů:

 • Nokia E50
 • Nokia E60
 • Nokia E61
 • Nokia E62
 • Nokia E70
 • Nokia N70
 • Nokia N72
 • Nokia N80
 • Nokia N91
 • Nokia 770 Internet Tablet
 • Nokia 6131
 • Nokia 6630
 • Nokia 6680
 • Nokia 6681
 • Nokia 6682

Podle zkušeností mnoha uživatelů v různých diskuzních fórech a také podle naší osobní zkušenosti funguje aktualizační služba spolehlivě. Přestože službu provozuje britská Nokia, o češtinu ve svém telefonu nepřijdete. V telefonu zůstane stejná jazyková podpora, jaká byla před aktualizací. Ale pozor, pokud máte telefon dovezený ze zahraničí a čeština do něj byla dohrána dodatečně, aktualizační program to pozná a zachová pouze původní jazykové lokalizace.

Aktualizaci můžete provést dvěma způsoby – prostřednictvím USB kabelu nebo přímo z nabídky telefonu, kdy se firmware stáhne přímo do telefonu prostřednictvím mobilních datových přenosů. Druhá možnost je dostupná jen u několika málo modelů.

Máme již také ověřeno, že pokud dojde při aktualizaci firmwaru prostřednictvím této služby k nějaké chybě a telefon přestane fungovat, v autorizovaném servisu vám telefon zprovozní (v rámci záruky zdarma).

Doplnění (Marek Lutonský): Bohužel se nemohu přidat k řadě uživatelů, u kterých aktualizace firmwaru proběhla bez problémů. Při updatu firmwaru v Nokii N80 – české verze – skončila operace chybou. Telefon byl mrtvý, nedal se zapnout a nezbylo než navštívit servis. Pokud máte všechny doklady a telefon v záruce, oprava bude skutečně zdarma, jinak přijde přibližně na 400 Kč.

 

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

V rámci testu jsme provedli aktualizaci firmwaru Nokie E61 a to prostřednictvím aktualizace pomocí počítače a USB kabelu. Bohužel jsem vinou vady svého harddisku v počítači přišel o obrázek otisku displeje telefonu se zobrazením verze původního firmwaru. Každopádně jsme měli o dost starší verzi než nynější po aktualizaci (2.0618.06.05, RM-89). Verzi firmwaru zjistíte u Nokie zadáním kódu *#0000# v pohotovostním režimu.

Samotný proces aktualizace je pro uživatele velmi jednoduchý. Předně si připravte datový kabel a zálohujte si data v telefonu. U symbianových telefonů dojde ke ztrátě uživatelských dat (kontakty apod.) vždy, u telefonů bez operačního systému by měla být uživatelská data zachována, ale přesto výrobce důrazně doporučuje zálohu telefonu udělat. Pro symbianové telefonu existuje pro zálohu paměti speciální funkce vobslužném softwaru Nokie PC Suite, každopádně lze doporučit zálohu synchronizací s Outoolkem.

Počítejte s tím, že po přehrání firmware budete muset přeinstalovat všechny symbianové i javové aplikace a také grafická témata.

Pro aktualizaci je datový USB kabel nezbytný, přes Bluetooth nebo infraport ji provést nelze. Nyní máme namysli aktualizaci za pomocí počítače, při aktualizaci „over air“ vám stačí dostupnost GPRS nebo EDGE.

 

Pět kroků k cíli

Samotná aktualizace se provádí v několika krocích, po kterých vás provede přehledný průvodce:

1) Z nabídky na webu Nokie si vyberte model telefonu. Pod výběrovým seznamem se zpřístupní průvodce pro dostupný typ aktualizace – přes kabel nebo „over air“. V našem případě volíme (jinou možnost ani nemáme) možnost Update via PC, tedy prostřednictvím USB kabelu.

Hned vás průvodce informuje, co budete potřebovat – počítač podle požadavků na minimální konfiguraci (1 GHz procesor, 256 MB paměti RAM, Windows 2000 nebo XP), plně nabitý telefon, USB datový kabel Nokia

 
Výběr telefonu a první instrukce

2) V dalším kroku jste nabádáni k záloze telefonu. O tom už byla řeč.

3) Nyní je potřeba stáhnou a nainstalovat program pro váš počítač, který dokáže firmware do vašeho telefonu nahrát. Jedná se o program Nokia software updater a zabírá 15 MB paměti.

  
K nahrání firmwaru do telefonu je potřeba stáhnou software Nokia Software Updater • ten se instaluje jako každý jiný program

4) Nainstalovaný program se automaticky spustí (případně jej spusťte sami) a opět vás vyzve k záloze dat v telefonu. Poté už si stáhne potřebný firmware a nahraje jej do vašeho telefonu.

 
Začínáme s nahráváním firmwaru

5) Firmware je úspěšně nainstalován. Do telefonu znovu nahrajte svá zálohovaná data, nainstalujte aplikace a můžete jej dále používat.


Úspěšně dokončeno

Neviditelné vylepšení

Po instalaci nového firmwaru začnete pátrat, co nového je v telefonu. Také my jsme pátrali a na nic podstatného jsme nepřišli. Aktualizace přináší jen velmi málo přímo viditelných změn a většina uživatelů „si stěžuje“, že se po nahrání nového firmwaru nic nezměnilo. Ono se ale samozřejmě změnilo – různá vylepšení systémových procesů vedoucí např. k větší stabilitě a vyšší rychlosti ovládání apod.

Oficiální spuštění aktualizační služby Nokia ještě neoznámila, ale už se tak brzy stane. Nebude chybět ani česká lokalizace této služby a podpora většího počtu telefonů.

Diskuze (42) Další článek: Levi’s bude kromě džínů nabízet i mobily

Témata článku: Nokia, Ostatní, Aktualizace softwaru, Nokia 6131, Nokia 6630, Nokia 6680, Nokia 6681, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia E70, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N72, Nokia N80, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Přehledný průvodce, Dostupný typ, Mechanická část, Firmware, Jazyková podpora, TestSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

**AMD představilo novou generaci desktopových procesorů pro tento rok ** Procesory Ryzen 7000 mají novou architekturu i výrobu ** K dispozici budou tři verze čipsetů

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Call of Duty Warzone na mobilech začíná alfatest. Tvůrci chtějí vypilovat hratelnost

Call of Duty Warzone na mobilech začíná alfatest. Tvůrci chtějí vypilovat hratelnost

Mobilní verze Warzone, nebo také Project Aurora, vstupuje do fáze alfatestu.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle RoyaleMobilní hry
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView