Omlazujeme Nokii: test služby pro aktualizaci firmware

Nokia před časem zprovoznila testovací verzi služby pro aktualizaci firmware svých produktů. Všechno už funguje a oficiální spuštění je na spadnutí. Službu jsme otestovali a přinášíme návod, jak si můžete sami aktualizovat firmware ve své Nokii.

K čemu nový firmware?

Mobilní telefony jsou takové malé počítače. A každý počítač funguje na základě souhry dvou základních prvků – hardwaru a softwaru. Když se rozbije hardware, neboli nějaká mechanická část telefonu, je zpravidla návštěva servisu nevyhnutelná. Daleko častěji však dochází k chybám v softwaru, kdy se telefon začne chovat „nestandardně“. V to případě je nejlepší software v telefonu obnovit, neboli paměť smazat a nahrát software znovu.

S drobnými softwarovými chybami se setkáme snad v každém telefonu. Většina výrobců však dbá na nápravu těchto chyb a software telefonů, nazývaný firmware, opravuje novějšími verzemi. Pokud jste do telefonu potřebovali nový firmware nahrát, ať už z důvodu chyby nebo jen ze zvědavosti, co přinese novější verze, znamenalo to zpravidla návštěvu autorizovaného servisu. Stále více výrobců mobilních telefonů však zpřístupňuje službu pro aktualizaci firmwaru přímo zákazníkům prostřednictvím internetu. Stačí si nový firmware stáhnou a prostřednictvím programu, dodávaného rovněž výrobcem, nahrát do telefonu. To vše samozřejmě zdarma.

Za průkopníka této služby považuji Siemens, který možnost nahrávání firmwaru do telefonů svépomocí nabízí už několik let (viz návod z roku 2002). Koncem roku 2003 službu zprovoznil i Sony Ericsson – zpočátku jen pro komunikátor P900, ale postupně přibyly i další modely z nabídky. Nyní se přidala i Nokia. Telefony ostatních výrobců jsou schopni někteří fandové aktualizovat také svépomocí, nicméně jsou takové postupy výrobcem nepodporované a majitel telefonu tímto jednáním přijde o záruku.

 

Vzduchem nebo kabelem

Služba Nokie pro aktualizaci firmware funguje zatím v testovacím režimu a je dostupná pouze na anglických internetových stránkách. Aktualizovat není možné všechny telefony z nabídky výrobce. Služba je k dispozici zatím jen pro patnáct přístrojů, ale seznam se postupně rozrůstá. V současné době můžete aktualizovat firmware těchto telefonů:

 • Nokia E50
 • Nokia E60
 • Nokia E61
 • Nokia E62
 • Nokia E70
 • Nokia N70
 • Nokia N72
 • Nokia N80
 • Nokia N91
 • Nokia 770 Internet Tablet
 • Nokia 6131
 • Nokia 6630
 • Nokia 6680
 • Nokia 6681
 • Nokia 6682

Podle zkušeností mnoha uživatelů v různých diskuzních fórech a také podle naší osobní zkušenosti funguje aktualizační služba spolehlivě. Přestože službu provozuje britská Nokia, o češtinu ve svém telefonu nepřijdete. V telefonu zůstane stejná jazyková podpora, jaká byla před aktualizací. Ale pozor, pokud máte telefon dovezený ze zahraničí a čeština do něj byla dohrána dodatečně, aktualizační program to pozná a zachová pouze původní jazykové lokalizace.

Aktualizaci můžete provést dvěma způsoby – prostřednictvím USB kabelu nebo přímo z nabídky telefonu, kdy se firmware stáhne přímo do telefonu prostřednictvím mobilních datových přenosů. Druhá možnost je dostupná jen u několika málo modelů.

Máme již také ověřeno, že pokud dojde při aktualizaci firmwaru prostřednictvím této služby k nějaké chybě a telefon přestane fungovat, v autorizovaném servisu vám telefon zprovozní (v rámci záruky zdarma).

Doplnění (Marek Lutonský): Bohužel se nemohu přidat k řadě uživatelů, u kterých aktualizace firmwaru proběhla bez problémů. Při updatu firmwaru v Nokii N80 – české verze – skončila operace chybou. Telefon byl mrtvý, nedal se zapnout a nezbylo než navštívit servis. Pokud máte všechny doklady a telefon v záruce, oprava bude skutečně zdarma, jinak přijde přibližně na 400 Kč.

 

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

V rámci testu jsme provedli aktualizaci firmwaru Nokie E61 a to prostřednictvím aktualizace pomocí počítače a USB kabelu. Bohužel jsem vinou vady svého harddisku v počítači přišel o obrázek otisku displeje telefonu se zobrazením verze původního firmwaru. Každopádně jsme měli o dost starší verzi než nynější po aktualizaci (2.0618.06.05, RM-89). Verzi firmwaru zjistíte u Nokie zadáním kódu *#0000# v pohotovostním režimu.

Samotný proces aktualizace je pro uživatele velmi jednoduchý. Předně si připravte datový kabel a zálohujte si data v telefonu. U symbianových telefonů dojde ke ztrátě uživatelských dat (kontakty apod.) vždy, u telefonů bez operačního systému by měla být uživatelská data zachována, ale přesto výrobce důrazně doporučuje zálohu telefonu udělat. Pro symbianové telefonu existuje pro zálohu paměti speciální funkce vobslužném softwaru Nokie PC Suite, každopádně lze doporučit zálohu synchronizací s Outoolkem.

Počítejte s tím, že po přehrání firmware budete muset přeinstalovat všechny symbianové i javové aplikace a také grafická témata.

Pro aktualizaci je datový USB kabel nezbytný, přes Bluetooth nebo infraport ji provést nelze. Nyní máme namysli aktualizaci za pomocí počítače, při aktualizaci „over air“ vám stačí dostupnost GPRS nebo EDGE.

 

Pět kroků k cíli

Samotná aktualizace se provádí v několika krocích, po kterých vás provede přehledný průvodce:

1) Z nabídky na webu Nokie si vyberte model telefonu. Pod výběrovým seznamem se zpřístupní průvodce pro dostupný typ aktualizace – přes kabel nebo „over air“. V našem případě volíme (jinou možnost ani nemáme) možnost Update via PC, tedy prostřednictvím USB kabelu.

Hned vás průvodce informuje, co budete potřebovat – počítač podle požadavků na minimální konfiguraci (1 GHz procesor, 256 MB paměti RAM, Windows 2000 nebo XP), plně nabitý telefon, USB datový kabel Nokia

 
Výběr telefonu a první instrukce

2) V dalším kroku jste nabádáni k záloze telefonu. O tom už byla řeč.

3) Nyní je potřeba stáhnou a nainstalovat program pro váš počítač, který dokáže firmware do vašeho telefonu nahrát. Jedná se o program Nokia software updater a zabírá 15 MB paměti.

  
K nahrání firmwaru do telefonu je potřeba stáhnou software Nokia Software Updater • ten se instaluje jako každý jiný program

4) Nainstalovaný program se automaticky spustí (případně jej spusťte sami) a opět vás vyzve k záloze dat v telefonu. Poté už si stáhne potřebný firmware a nahraje jej do vašeho telefonu.

 
Začínáme s nahráváním firmwaru

5) Firmware je úspěšně nainstalován. Do telefonu znovu nahrajte svá zálohovaná data, nainstalujte aplikace a můžete jej dále používat.


Úspěšně dokončeno

Neviditelné vylepšení

Po instalaci nového firmwaru začnete pátrat, co nového je v telefonu. Také my jsme pátrali a na nic podstatného jsme nepřišli. Aktualizace přináší jen velmi málo přímo viditelných změn a většina uživatelů „si stěžuje“, že se po nahrání nového firmwaru nic nezměnilo. Ono se ale samozřejmě změnilo – různá vylepšení systémových procesů vedoucí např. k větší stabilitě a vyšší rychlosti ovládání apod.

Oficiální spuštění aktualizační služby Nokia ještě neoznámila, ale už se tak brzy stane. Nebude chybět ani česká lokalizace této služby a podpora většího počtu telefonů.

Diskuze (42) Další článek: Levi’s bude kromě džínů nabízet i mobily

Témata článku: Nokia, , , Nokia 6131, Nokia 6630, Nokia 6680, Nokia 6681, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia E70, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N72, Nokia N80, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Firmware, F +, Systémový proces, Test, Dostupný typ, Jazyková podpora