Ondřej Malý: Kde jsou slibované výhody 5G? Kvalita zaostává za marketingem

To, že 5G není žádná revoluční technologie, ale spíše evoluce předchozích generací, je stále více jasné. Dodavatelé telekomunikačních technologií i operátoři bohužel před lety vpravili do hlav politiků představy o tom, že díky 5G Evropa poroste jako mávnutím magické hůlky a že je potřeba „závodit“ s ostatními státy. Naštěstí v posledních týdnech vidíme aspoň ze strany telekomunikačního odvětví návrat do reality.

Mezitím bohužel například Evropská komise vyprodukovala legrační dokumenty jako „Akční plán 5G pro Evropu“ a u nás vymysleli úředníci nejrůznější 5G dopravní koridory do Mnichova či pět 5G měst. Až nyní se do vládních plánů dostává to skutečně důležité – v Národním plánu obnovy je vyčleněno 300 milionů na dokrytí těch posledních míst nepokrytých mobilním internetem. Snění o 5G mělo tři hlavní pilíře: gigabitové rychlosti, nízkou dobu odezvy a miliardy připojených zařízení. Ani jedno se nestalo.

Revoluce se nekoná

Rychlosti jsou běžně ve státech, kde operátoři technologii 5G nasadili ve velkém, zatím v nižších stovkách megabitů a jsou přinejlepším dvojnásobkem toho, co se dá dosáhnout na 4G. Pro ilustraci: Deutsche Telekom, což je největší operátor v Evropě, uvedl, že v Německu míří na zvýšení průměrné rychlosti dosahované v mobilních sítích z dnešních 70 megabitů za vteřinu na 100 megabitů za vteřinu v roce 2024. To zní realisticky, ale nikoli revolučně.

Doba odezvy je zatím v 5G sítích v zásadě stejná jako ve 4G. A miliardy připojených zařízení? Společnost Cisco odhadovala před deseti lety, že „věcí“ v „internetu věcí“ by mělo být 50 miliard. Ve skutečnosti je to sotva polovina. Většina z připojených zařízení navíc nepoužívá a nebude používat mobilní sítě, a tedy ani 5G, protože daleko levněji a praktičtěji vzhledem ke svému použití využije Wi-Fi či jiné formy připojení.

Situace není slavná ani v zemích, kde 5G nasadili nejdříve. V Jižní Koreji podali zákazníci všech tří místních operátorů kolektivní žalobu, protože za tarify využívající 5G síť platí více než za 4G, ale kvalita dle nich zaostává za nafouklým marketingem. Čínští operátoři reportují přes tři sta milionů uživatelů s 5G telefony, ale zároveň v některých místech vypínají 5G vysílače na noc, aby šetřili energií, protože uživatelů, kteří by je reálně využívali, není moc.

Mírněná očekávání

Bývalý generální ředitel China Mobile Wang Ťien-čou řekl minulé pondělí na technologické konferenci v Pekingu, že zatím není vidět jasný benefit pro běžné uživatele – a bez nějaké „klíčové aplikace“ to nepůjde. Ta ale zatím není nikde vidět.

Dodavatelé technologií stále básní o 5G jako o spáse, ale jejich snaha o vymýšlení toho, na co je 5G dobré, je šíleně křečovitá. Třeba Ericsson představil minulý týden ve studii o výhodách 5G pro spotřebitele jako úžasnou novou budoucnost, že se budeme moci přes 5G a díky rozšířené realitě setkávat virtuálně s přáteli. Zcela vážně toto tvrdí rok poté, co jsme kvůli covidu poznali, jak moc to stálo za houby.

Naštěstí aspoň operátoři už berou zpátečku a očekávání oprávněně mírní. Ve skutečnosti byl přechod na 4G pro nás daleko revolučnější, protože během pár let byl velmi kvalitní rychlý mobilní internet všude v Česku, a to i na venkově. To byl skutečný skok vpřed. Plné využití 5G se dá možná očekávat v podobě privátních sítí v průmyslových provozech, pokud operátoři dokážou těmto podnikům prodat 5G jako výhodu vedoucí ke snížení nákladů nebo k růstu produktivity.

Do plnohodnotné 5G sítě pokrývající celou zemi asi elán mít nebudou, protože tu není poptávka. Ta pokud přijde, tak až s aplikací nebo technologií, která vyvolá exponenciální hlad po ultrarychlé mobilní konektivitě.

Autor: Ondřej Malý, E15.cz

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (14) Další článek: Tlačítkové Nokie jsou stále v kurzu. V prvním čtvrtletí se jich prodalo 11 milionů

Témata článku: Technologie, Operátoři, Internet, Sítě 5G, 5G, Wi-Fi, Německo, Deutsche Telekom, Evropská komise, Marketing, Komentář, Cisco, Názor, Ondřej Malý, Jižní Korea, Realita, Koridor, Evropa, Mnichov, Národní plán, Chino mobil, Peking, Operátor, Síť, Česká republikaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Předělaný Dead Space ukazuje brutální akci. Spolu s trailerem byly spuštěny předobjednávky

Předělaný Dead Space ukazuje brutální akci. Spolu s trailerem byly spuštěny předobjednávky

Velmi oblíbený horor se na začátku příštího roku vrátí v nové podobě.

Martin Nahodil
Dead SpaceVideo
Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

**Spekuluje se o tom, že zavináč vznikl před tisícovkami let **Doložené příklady použití jsou stovky let staré, symbol v historii měnil význam **Jazyky umělý symbol pojmenovávají různě, často se uchylují ke zvířecím analogiím

Petr Urban
KomunikaceE-mailHistorie
Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

Námořnictvo USA dostane největší autonomní vojenskou loď světa. Zatím ale neví, co s ní

** Nejnovějším přírůstkem do amerického námořnictva se brzy stane nová loď USNS Apalachicola ** Jde o první loď třídy Spearhead, která je vybavená autonomní navigací a příslušnými operačními systémy ** Zároveň je to momentálně zřejmě největší vojenská loď na světě, co je schopná plavby kompletně bez lidské posádky

Stanislav Mihulka
LoděVojenství
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět