OnePlus u svých smartphonů omezuje výkon. Za vším stojí optimalizace baterie

Server Anandtech zjistil, že OnePlus v nadstavbě OxygenOS u svých smartphonů OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro úmyslně snižuje výkon. Jenže, zatímco v dřívějších dobách smartphony při detekci spuštěného benchmarku aktivovaly maximální výkon „hlava nehlava“, tentokrát je situace přesně opačná. U spousty aplikací, které má OnePlus zařazenédo tzv. „blacklistu“, není k dispozici maximální výkon telefonu, resp. se u Snapdragonu 888 vůbec nevyužívá nejvýkonnější superjádro Cortex-X1.

Celá situace zašla dokonce až tak daleko, že oba telefony ze své databáze vyřadil benchmark Geekbench. A to proto, že „se výkon systému rozhoduje softwarově na základě identifikace aplikace, než na základě požadovaného výpočetního výkonu jednotlivých aplikací“. OnePlus sice přímo nepodvádí (cílem není zisk nejvyššího skóre), i tak se však čipset nechová tak, jako u jiných telefonů. A doplatí na to samotný zákazník, který si koupí telefon se špičkovým čipsetem, jehož nejvýkonnější superjádro se prakticky ani nezapotí. Resp. toto jádro se aktivuje jen u předem vybraných aplikací!

Co hledat za umělým snížením výkonů topmodelů od OnePlus? Podle zdroje za vším stojí optimalizace baterie. Telefony se pyšní 65W dobíjením, jenže baterie má kapacitu „jen“ 4 500 mAh. A je zřejmé, že výrobce využil různé ochranné mechanismy, aby oddálil stárnutí baterie či možné negativní vlivy častého rychlodobíjení. Jenže, i přesto by mohl dát OnePlus uživatelům na výběr. Chcete maximální výkon bez ohledu na životnost baterie? Stiskněte toto tlačítko, ale pak nám neříkejte, že jsme vás dostatečně nevarovali...

Hlavní rozdíly OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro:

Starosti o baterii ostatně potvrdil ve svém oficiálním vyjádření i sám výrobce: „Naší největší prioritou je poskytovat skvělý uživatelský zážitek, který je částečně založený na rychlé odezvě na zpětnou vazbu našich zákazníků. Po uvedení OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro v březnu nám někteří naši uživatelé řekli o oblastech, v nichž bychom mohli vylepšit výdrž baterie a zahřívání telefonu. Výsledkem tohoto feedbacku je řešení, na kterém náš vývojový tým pracoval několik posledních měsíců, které optimalizuje výkon zařízení při využívání mnoha populárních aplikací včetně Google Chromu. A to tak, aby požadavky na procesor od jednotlivých aplikací znamenaly co nejvhodnější výpočetní výkon.“

„To nám umožnilo poskytnout plynulý uživatelský zážitek při současném omezení spotřeby energie. I přesto, že toto řešení může ovlivnit výkony telefonů v některých benchmarkovacích aplikacích, naším středobodem zájmu je i nadále vylepšení výkonu zařízení našich zákazníků“.

Via Andandtech, Twitter

Diskuze (9) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Témata článku: Oneplus, , , , , , , , , OnePlus 9, OnePlus 9 Pro, Výkon, Geekbench, SMA, Aplikace, Anandtech, Optimalizace, Google Chrome, Feedback, Stárnutí, Maximální výkon, Telefon