Opera Mini 4 beta: nová dimenze internetu

Nová Opera Mini je nejlepší internetový prohlížeč pro mobily. Úsporný, rychlý a s revoluční funkcí pro prohlížení obsáhlých webů.
Kapitoly článku

Čtvrtý statečný

Jak víte z naší bleskovky, v úterý 19. června vypustila norská společnost Opera Software betaverzi veleúspěšného internetového prohlížeče Opera Mini, který nyní dospěl do verze 4. O úspěšnosti vypovídá více než 15 milionů uživatelů, kteří od uveřejnění v roce 2006 shlédli Operou Mini na 5 miliard stránek. Tato aplikace tak jednoznačně přinesla internetovou revoluci do mobilních telefonů celého světa a u nás má lví podíl na zasazení poslední rány předraženému WAPu.

Pro tento internetový prohlížeč hovoří již od počátku především skutečnost, že je nabízen zdarma a pracuje bezproblémově prakticky na každém telefonu s podporou Javy, je nejrychlejší a mezi webovými prohlížeči navíc nejúspornější.

Ještě než se ale blíže podíváme, co nového přináší vypuštěná betaverze, vraťme se na okamžik k počátkům Opery Mini do srpna roku 2005, abychom si připomněli okolnosti a dobu vzniku první verze.

A tehdy se zrodila Opera Mini

Trochu použitelné mobilní prohlížení internetu té doby bylo výsadou pouze dokonalejších přístrojů. Ačkoliv se vestavěné xHTML prohlížeče objevovaly již nějaký čas i v telefonech střední třídy, jejich praktičnost či snad využitelnost byla velmi omezená. Aplikace si zpravidla vůbec neporadila s formátováním stránky a při každém takovém pokusu, který nezřídka kdy končil chybou nebo prostě prázdnou obrazovkou, se stáhlo extrémní množství dat.

Tato tristní situace se měla změnit a také změnila příchodem malého javového klienta společnosti Opera Software. Prohlížeč, který byl představen 10. srpna 2005, nezpracovával internetové stránky přímo, ale prostřednictvím mezičlánku – vzdáleného serveru. Ten stránky upravuje do podoby vhodné pro zobrazení na malém displeji, tím minimalizuje datovou náročnost a výsledek doručí do telefonu. Zpočátku byla aplikace distribuována pouze prostřednictvím mobilních operátorů, po krátkém čase si ale našla cestu i do volné distribuce.

Nové rozměry mobilního prohlížeče

S příchodem Opery Mini 4 jsme svědky daleko zásadnějších vizuálních inovací, než jaké proběhly v předchozích vydáních, ale postupně.

Betaverzi vyvíjenou pod jménem „Dimension“ si můžete stáhnout svým mobilním internetovým prohlížečem z adresy mini.opera.com/beta. Odkaz ke stažení instalačního balíčku do počítače se mi na stránkách výrobce najít nepodařilo. Podle zkušeností některých uživatelů instalátor informuje o různé velikosti aplikace a to v rozpětí 90 až 200 kB. Protože ne každý má vhodný datový tarif pro stahování větších objemů dat, nabízím řešení v našem diskuzním fóru, kde je hned v úvodním příspěvku diskuze vložen link ke stažení instalačního souboru (JAR, JAD).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stažení klienta • informace o jeho velikosti

Ještě než začnete číst následující řádky, připomenu, že to co nám Opera Software momentálně nabízí, je verze ve stádiu vývoje. Tato neobsahuje všechny vlastnosti a funkce, které budou zahrnuty do finálního vydání. Protože software čekají další úpravy a optimalizace, nebudu kritizovat drobné nedostatky.

Při prvním spuštění po instalaci, přichází na řadu automatické nastavení spojení. Během něj se prověří uživatelem zvolený přístupový bod. Stejně jako v předchozích článcích na téma Opera Mini připomenu, že prohlížení internetu může být datově náročné, vyžaduje aktivaci datových služeb operátora a správně nastavený internetový přístupový bod. Více informací o nastavení pro jednotlivé operátory a některé modely telefonů, naleznete v tomto vlákně našeho diskuzního fóra.

Jak moc je prohlížení internetu datově náročné, zachycuje tabulka v závěru článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace Opery Mini v několika krocích

Spuštění aplikace mě mile překvapilo, za pět sekund jsem se díval na hlavní nabídku. Jedním dechem ale dodám, že dalších více jak patnáct sekund se neděje vůbec nic. Takto vleklý náběh, bych u ostré verze hodnotil silně negativně. Doba ukončení aplikace se také neskutečně vleče a obtěžuje ve chvíli, kdy chcete rychle uzamknout klávesy a telefon odložit.

Pozorujete rychlejší náběh nebo ukončení? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Na úvodní stránce se neudály žádné koncepční změny, opět je zde prostor pro zadání adresy, pouze jediná vyhledávací služba – Yahoo! (bude Wikipedia chybět i v ostré verzi?), náhled do záložek a na historii navštívených stránek. Úvodní stránku stále není možné upravovat či reorganizovat. Mimo chybějící Wikipedii, byste marně hledali také RSS čtečku a fotografický blog. Počkejme na příští betaverzi nebo ostré vydání

V nabídce nastavení nevidím položku pro seskupování obsahu, naopak navíc jsou zde položky pro automatické zoomování a zarovnání stránky na šířku displeje. Ty souvisí s novým způsobem prohlížení stránek, ke kterému se dostanu za chvíli. Zachována zůstala nastavení důležitá z hlediska objemu stahovaných dat - vypnutí načítání obrázků a jejich načítání ve vyšší kvalitě. I při zapnuté vyšší kvalitě je ale na obrysech grafiky znát komprese, přičemž předchozí verze se stejným nastavením zobrazuje grafiku krystalicky čistou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka nabídka nastavení stránka s výchozí (nižší) kvalitou obrázků

Témata článku: Internet, Software pro mobily, Beta, Opera, Internetová stránka, Celý blok, Nejlepší vlastnost, Dimenze, Opera Mini, Mini, Nová dimenze, Zmenšený náhled, Čtvrtá verze, Nov, Časová prodleva, Ostrá verze, Ostříží zrak, MinSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nevkusné, nebo moderní? iPhony 14 budou mít výřezy a dvojitý průstřel ve tvaru ležatého „i“

Nevkusné, nebo moderní? iPhony 14 budou mít výřezy a dvojitý průstřel ve tvaru ležatého „i“

** Apple se konečně odhodlal k displejovému průstřelu ** Jenže nebude jeden, ale hned dvojitý ** Základní iPhony 14 budou věrné známému širokému výřezu

Martin Chroust
Průstřel v displejiiPhone
Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

** Dmitrij Rogozin nedávno uvedl, že Rusko odchází z Mezinárodní vesmírné stanice ** Termín není znám, partnerům to chce oznámit rok předem ** Odchod Ruska z ISS je nepravděpodobný

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná staniceRusko
Speciál o 3D tisku: Co, jak a z čeho tiskneme figurky pro deskovky i venkovní konstrukce

Speciál o 3D tisku: Co, jak a z čeho tiskneme figurky pro deskovky i venkovní konstrukce

** Dnes si budeme povídat o 3D tisku ** Oba totiž tiskneme na stereolitografii a strunové klasice ** S čím jsme zápasili, když jsme se to učili

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid