Opera pro Symbian S60 3rd: stojí za to?

Jeden z prvních programů, který se objevil pro chytré telefony s operačním systémem Symbian S60 třetí edice, byl webový prohlížeč Opera ve verzi 8.60. Má ale smysl si jej pořizovat, když v systému je velmi kvalitní prohlížeč již instalován?
Opera pro Symbian S60 3rd: stojí za to?

Opera vs. Nokia

Přiznám se, že instalovat Operu mne dlouho nic nenutilo. Systémový prohlížeč v třetí edici Symbianu je špičkový a zmiňoval jsem to již v testech Nokie E60 a Nokie E61, psal to i Marek Lutonský v samostatném článku. Nakonec jsem to ale zkusil – ze zvědavosti. Opera ve verzi 8.60 je prakticky stejná jako verze 8.50, kterou jsem používal na Nokii 6681 se starším Symbianem, ovšem na E61 se zdá lepší; důvodem je podstatně větší displej.

    
Prohlížení internetu s prohlížečem Nokia

Opera je pro některé modely se Symbianem zdarma a některé ji mají předinstalovanou a lze ji zdarma updatovat. Všichni ostatní, včetně majitelů modelů s třetí edicí Symbianu S60, musí za Operu zaplatit 29 dolarů; další informace najdete zde. Není mi ale úplně jasné, jak Opera hodlá přesvědčit majitele 3rd symbianových telefonů, aby si její prohlížeč pořídili, když v mobilu mají program stejné, ne-li lepší kvality.

Než si Operu koupíte, můžete používat její třicetidenní verzi, díky čemuž zjistíte, zda má pro vás tato aplikace smysl. Operu jsem zkoušel na Nokii E61, která má jako jediná z chytrých telefonů Nokie displej orientovaný na šířku. Díky tomu se dá rozumně využívat i druhý pohled, „nenudloidní“ – v něm je web vidět tak, jak vypadá na počítači. V pohledu „nudle“ je odstraněno formátování a texty jsou zobrazeny v jediném sloupci, takže se celý web rozsype. Na malém displeji je to v podstatě jediné použitelné zobrazení.

   
Opera: Nudle, neboli zjednodušené zobrazení stránek přizpůsobené úzkým displejům...

Na displejích s vysokým rozlišením, jaké mají telefony s třetí edicí S60, se už ale standardní zobrazení dá bez problému použít – zejména na E61 s nastaveným zoomem 75 % je většina webů v pohodě čitelná. Operu jsem proto zkoušel se standardním zobrazením „ne nudle“. Prošel jsem několik webů, které běžně čtu, a měřil jsem čas, za který se načetla a zobrazila kompletní stránka. Zvolil jsem připojení přes Wi-Fi, aby pomalý internet nezdržoval načítání.

   
Opera: ...my si ale rádi dopřejeme plnohodnotné zobrazení webu

Jen pro zarputilé šetřílky

Titulní stránka webu www.idnes.cz se v Opeře načítala 14 sekund, ve webovém prohlížeči Nokie 17 sekund. Titulní stránka www.mobilmania.cz v Opeře 18 sekund a v prohlížeči Nokie 23 sekund. Subjektivně bylo obojí velice rychlé, i postupné zobrazování načtených dat probíhá u obou prohlížečů podobně. Oba prohlížeče při načítání zobrazují, kolik dat bylo již staženo; Opera navíc ukazuje, kolik je na stránce obrázků a kolik už bylo stáhnuto do mobilu. Opera je datově o něco méně náročnější, při prohlížení stejných webů stáhla vždy o nějaké to procento kilobajtů méně; v režimu „nudle“ pak ještě méně.

 
Opera: Průběh načítání stránek

Rozdíly jsou ale i jinde. Tím hlavním je absence kurzorové šipky, kterou prohlížeč Nokie má. V Opeře tak přeskakujete po odkazech, zatímco u vestavěného prohlížeče pohybujete šipkou a odkazy volíte kliknutím. Způsob ovládání Nokie mi vyhovuje lépe, přesně vím, kam se šipka pohne. U přeskakování po odkazech to není u složitějších webů na první pohled jasné a ovládání působí trochu zmateně. Výhodu má Nokia i v rychlém pohybu stránkou: když držíte kurzorové klávesy déle, zobrazí se malý náhled stránky a vy víte, kde se právě nacházíte. Klávesou 8 můžete zapnout celostránkový náhled a v něm najít segment webu, který si chcete prohlédnout.


Opera: Stránka v různém přiblížení • nastavení zoomu

Další rozdíly jsou v práci s lupou. Opera dokáže stránku zmenšit až na 20 %, zatímco Nokia jen na 50 %. Zatímco ale Opera zmenšuje stránku komplexně a výsledek vyhlazuje, takže už při zmenšení 50 % je písmo zpravidla nečitelné, Nokia na to jde jinak – umí zmenšit zvlášť obrázky a zvlášť text a i při zoomu 50 % je text stále čitelný. Celkově je zoom Nokie použitelnější, i když stránka se může někdy trochu rozpadnout, což se u Opery stát nemůže. Zoom je stejně rychlý u obou prohlížečů. Co se mi ale na prohlížeči Nokie líbí nejvíce, je způsob pohybu po již navštívených stránkách.

  
Nokia: propracovaná historie navštívených stránek • různé přiblížení stránky

Zkrátka Opera pro mobily se Symbianem třetí generace nemá v podstatě co nabídnout – jedinou výhodou je pohled „nudle“, který je šetrný ke staženým datům a současně dokáže zobrazit stránku lépe na mobilech s displejem na výšku. Stránka se však zpravidla rozsype natolik, že se v ní velmi špatně orientuje. Pokud vlastníte Nokii E61, která má displej orientován na šířku, a současně datový tarif, u něhož neplatíte za stažená data, můžete na Operu s klidem zapomenout.

Diskuze (16) Další článek: Tajné: nová Nokia 5200 bude multimediální slider

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Opera, Pro +, Sto, Stejný web, Pomalý internetAkční strategie Marvel
Michal Maliarov
Marvel's Midnight SunsDatum vydáníMarvel
Postavili jsme detektor garážových vrat. Haló, krabičko, jak se k tobě dostanu z internetu?

Postavili jsme detektor garážových vrat. Haló, krabičko, jak se k tobě dostanu z internetu?

** Minule jsme si postavili detektor garážových vrat ** Jeho řídící čip je skrze Wi-Fi připojený do domácí sítě ** Dnes si ukážeme několik technik, jak se k němu dostat z internetu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Total Commander je jedním z nejúspěšnějších správců souborů se dvěma panely vedle sebe. Vyhovuje především uživatelům zvyklým na tento typ souborových manažerů už z dob MS DOSu. Vybrali jsme funkce, které možná neznají ani dlouholetí uživatelé.

Karel Kilián
Total CommanderTipySoftware
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Test herního notebooku Acer Nitro 5. Zraje jako víno, ale příště prohoďte konektory

Test herního notebooku Acer Nitro 5. Zraje jako víno, ale příště prohoďte konektory

Acer přichází s novou generací oblíbeného notebooku Nitro 5, který dozrál jako víno. Je osazen nejnovějšími procesory od Intelu, má bohatou výbavu a pořádný výkon.

Antonín Trčálek
AcerTestyNotebooky
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny