Opera pro Symbian S60 3rd: stojí za to?

Jeden z prvních programů, který se objevil pro chytré telefony s operačním systémem Symbian S60 třetí edice, byl webový prohlížeč Opera ve verzi 8.60. Má ale smysl si jej pořizovat, když v systému je velmi kvalitní prohlížeč již instalován?
Opera pro Symbian S60 3rd: stojí za to?

Opera vs. Nokia

Přiznám se, že instalovat Operu mne dlouho nic nenutilo. Systémový prohlížeč v třetí edici Symbianu je špičkový a zmiňoval jsem to již v testech Nokie E60 a Nokie E61, psal to i Marek Lutonský v samostatném článku. Nakonec jsem to ale zkusil – ze zvědavosti. Opera ve verzi 8.60 je prakticky stejná jako verze 8.50, kterou jsem používal na Nokii 6681 se starším Symbianem, ovšem na E61 se zdá lepší; důvodem je podstatně větší displej.

    
Prohlížení internetu s prohlížečem Nokia

Opera je pro některé modely se Symbianem zdarma a některé ji mají předinstalovanou a lze ji zdarma updatovat. Všichni ostatní, včetně majitelů modelů s třetí edicí Symbianu S60, musí za Operu zaplatit 29 dolarů; další informace najdete zde. Není mi ale úplně jasné, jak Opera hodlá přesvědčit majitele 3rd symbianových telefonů, aby si její prohlížeč pořídili, když v mobilu mají program stejné, ne-li lepší kvality.

Než si Operu koupíte, můžete používat její třicetidenní verzi, díky čemuž zjistíte, zda má pro vás tato aplikace smysl. Operu jsem zkoušel na Nokii E61, která má jako jediná z chytrých telefonů Nokie displej orientovaný na šířku. Díky tomu se dá rozumně využívat i druhý pohled, „nenudloidní“ – v něm je web vidět tak, jak vypadá na počítači. V pohledu „nudle“ je odstraněno formátování a texty jsou zobrazeny v jediném sloupci, takže se celý web rozsype. Na malém displeji je to v podstatě jediné použitelné zobrazení.

   
Opera: Nudle, neboli zjednodušené zobrazení stránek přizpůsobené úzkým displejům...

Na displejích s vysokým rozlišením, jaké mají telefony s třetí edicí S60, se už ale standardní zobrazení dá bez problému použít – zejména na E61 s nastaveným zoomem 75 % je většina webů v pohodě čitelná. Operu jsem proto zkoušel se standardním zobrazením „ne nudle“. Prošel jsem několik webů, které běžně čtu, a měřil jsem čas, za který se načetla a zobrazila kompletní stránka. Zvolil jsem připojení přes Wi-Fi, aby pomalý internet nezdržoval načítání.

   
Opera: ...my si ale rádi dopřejeme plnohodnotné zobrazení webu

Jen pro zarputilé šetřílky

Titulní stránka webu www.idnes.cz se v Opeře načítala 14 sekund, ve webovém prohlížeči Nokie 17 sekund. Titulní stránka www.mobilmania.cz v Opeře 18 sekund a v prohlížeči Nokie 23 sekund. Subjektivně bylo obojí velice rychlé, i postupné zobrazování načtených dat probíhá u obou prohlížečů podobně. Oba prohlížeče při načítání zobrazují, kolik dat bylo již staženo; Opera navíc ukazuje, kolik je na stránce obrázků a kolik už bylo stáhnuto do mobilu. Opera je datově o něco méně náročnější, při prohlížení stejných webů stáhla vždy o nějaké to procento kilobajtů méně; v režimu „nudle“ pak ještě méně.

 
Opera: Průběh načítání stránek

Rozdíly jsou ale i jinde. Tím hlavním je absence kurzorové šipky, kterou prohlížeč Nokie má. V Opeře tak přeskakujete po odkazech, zatímco u vestavěného prohlížeče pohybujete šipkou a odkazy volíte kliknutím. Způsob ovládání Nokie mi vyhovuje lépe, přesně vím, kam se šipka pohne. U přeskakování po odkazech to není u složitějších webů na první pohled jasné a ovládání působí trochu zmateně. Výhodu má Nokia i v rychlém pohybu stránkou: když držíte kurzorové klávesy déle, zobrazí se malý náhled stránky a vy víte, kde se právě nacházíte. Klávesou 8 můžete zapnout celostránkový náhled a v něm najít segment webu, který si chcete prohlédnout.


Opera: Stránka v různém přiblížení • nastavení zoomu

Další rozdíly jsou v práci s lupou. Opera dokáže stránku zmenšit až na 20 %, zatímco Nokia jen na 50 %. Zatímco ale Opera zmenšuje stránku komplexně a výsledek vyhlazuje, takže už při zmenšení 50 % je písmo zpravidla nečitelné, Nokia na to jde jinak – umí zmenšit zvlášť obrázky a zvlášť text a i při zoomu 50 % je text stále čitelný. Celkově je zoom Nokie použitelnější, i když stránka se může někdy trochu rozpadnout, což se u Opery stát nemůže. Zoom je stejně rychlý u obou prohlížečů. Co se mi ale na prohlížeči Nokie líbí nejvíce, je způsob pohybu po již navštívených stránkách.

  
Nokia: propracovaná historie navštívených stránek • různé přiblížení stránky

Zkrátka Opera pro mobily se Symbianem třetí generace nemá v podstatě co nabídnout – jedinou výhodou je pohled „nudle“, který je šetrný ke staženým datům a současně dokáže zobrazit stránku lépe na mobilech s displejem na výšku. Stránka se však zpravidla rozsype natolik, že se v ní velmi špatně orientuje. Pokud vlastníte Nokii E61, která má displej orientován na šířku, a současně datový tarif, u něhož neplatíte za stažená data, můžete na Operu s klidem zapomenout.

Diskuze (16) Další článek: Tajné: nová Nokia 5200 bude multimediální slider

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Opera, Stejný web, Pomalý internet, Sto


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195