Skupina Deutsche Telekom, do které patří i český T-Mobile, na veletrhu v Barceloně představila koncept AI smartphonu bez aplikací. Místo nich se celý telefon ovládá pomocí AI asistenta, se kterým uživatel komunikuje hlasovými povely nebo psaným textem.


Koncept AI telefonu bez aplikací v podání Deutsche Telekomu
Takový přístup má být podle operátora pohodlnější a jednodušší – není třeba přepínat mezi aplikacemi nebo webovými stránkami při hledání produktů nebo služeb. Naopak pro konzumaci obsahu z jednoho místa (např. YouTube, Instagram) se tento „bezaplikační“ přístup zase tak výhodně nejeví.
Řešení pro levné i „nadupané“ telefony
Koncept tzv. „AI telefonu“ připravil operátor Deutsche Telekom (DT) ve spolupráci s Qualcommem a Brain.ai, který je dodavatelem řešení Natural AI. Umělá inteligence v telefonu může fungovat pomocí cloudu klidně i na zařízení se základní hardwarovou výbavou. K tomuto účelu přetvořil DT svůj již prodávaný model T Phone Pro (v prodeji je i v Česku za šest tisíc korun). Klasický launcher s domovskou obrazovkou s aplikacemi nahradil jednoduchým prostředím Natural AI.


Základem „AI prostředí“ je jednoduchá obrazovka s magentovou tapetou a velkým virtuálním tlačítkem, při jehož podržení vás poslouchá asistent v Natural AI
Základem je velké tlačítko pro zadání hlasového povelu, asistent pro účely ukázky fungoval v angličtině. Můžete zadat vyhledání nějakého zboží, dopravního spojení nebo třeba konkrétního podniku na mapě. S výsledkem jde následně dále pracovat. Podržením prstu na zobrazené položce, například na některém z doporučených produktů k nákupu, a vyslovením doplňujícího dotazu lze získat další informace, například o složení produktu. Tento AI model funguje na cloudu a je možné ho používat prakticky na libovolném smartphonu s připojením k internetu.


Koncept běží jak na levném smartphonu T Phone Pro, tak i referenčním prototypu připraveném s Qualcommem
Druhá ukázka připravená s Qualcommem byl potom prototyp smartphonu s výkonným čipsetem Snapdragon 8 Gen 3 a nainstalovaným open source modelem Stable Diffusion. Takto silné železo už umožní funkce generativní umělé inteligence přímo na zařízení, což je jednak rychlejší a jednak bez nutnosti posílat data na vzdálený server také bezpečnější. Ukázka spočívala například ve vygenerování obrázku pomocí textového nebo hlasového zadání.
„Umělá inteligence a velké jazykové modely (LLM) se brzy stanou nedílnou součástí mobilních zařízení. Využijeme je ke zlepšení a zjednodušení života našich zákazníků. Naše vize je magentový concierge pro smartphone bez aplikací – skutečný každodenní společník, který naplňuje potřeby a zjednodušuje digitální život. Uživatelé se tak mohou soustředit na samotný výsledek, místo přemýšlení, jak se k němu dostat,“ uvedl ke konceptu AI telefonu produktový šéf Deutsche Telekomu Jon Abrahamson.