Operátor sní o smartphonu bez aplikací. Všechny povely se telefonu zadávají přes AI asistenta

Skupina Deutsche Telekom, do které patří i český T-Mobile, na veletrhu v Barceloně představila koncept AI smartphonu bez aplikací. Místo nich se celý telefon ovládá pomocí AI asistenta, se kterým uživatel komunikuje hlasovými povely nebo psaným textem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Koncept AI telefonu bez aplikací v podání Deutsche Telekomu

Takový přístup má být podle operátora pohodlnější a jednodušší – není třeba přepínat mezi aplikacemi nebo webovými stránkami při hledání produktů nebo služeb. Naopak pro konzumaci obsahu z jednoho místa (např. YouTube, Instagram) se tento „bezaplikační“ přístup zase tak výhodně nejeví.

Řešení pro levné i „nadupané“ telefony

Koncept tzv. „AI telefonu“ připravil operátor Deutsche Telekom (DT) ve spolupráci s Qualcommem a Brain.ai, který je dodavatelem řešení Natural AI. Umělá inteligence v telefonu může fungovat pomocí cloudu klidně i na zařízení se základní hardwarovou výbavou. K tomuto účelu přetvořil DT svůj již prodávaný model T Phone Pro (v prodeji je i v Česku za šest tisíc korun). Klasický launcher s domovskou obrazovkou s aplikacemi nahradil jednoduchým prostředím Natural AI.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základem „AI prostředí“ je jednoduchá obrazovka s magentovou tapetou a velkým virtuálním tlačítkem, při jehož podržení vás poslouchá asistent v Natural AI

Základem je velké tlačítko pro zadání hlasového povelu, asistent pro účely ukázky fungoval v angličtině. Můžete zadat vyhledání nějakého zboží, dopravního spojení nebo třeba konkrétního podniku na mapě. S výsledkem jde následně dále pracovat. Podržením prstu na zobrazené položce, například na některém z doporučených produktů k nákupu, a vyslovením doplňujícího dotazu lze získat další informace, například o složení produktu. Tento AI model funguje na cloudu a je možné ho používat prakticky na libovolném smartphonu s připojením k internetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Koncept běží jak na levném smartphonu T Phone Pro, tak i referenčním prototypu připraveném s Qualcommem

Druhá ukázka připravená s Qualcommem byl potom prototyp smartphonu s výkonným čipsetem Snapdragon 8 Gen 3 a nainstalovaným open source modelem Stable Diffusion. Takto silné železo už umožní funkce generativní umělé inteligence přímo na zařízení, což je jednak rychlejší a jednak bez nutnosti posílat data na vzdálený server také bezpečnější. Ukázka spočívala například ve vygenerování obrázku pomocí textového nebo hlasového zadání.

„Umělá inteligence a velké jazykové modely (LLM) se brzy stanou nedílnou součástí mobilních zařízení. Využijeme je ke zlepšení a zjednodušení života našich zákazníků. Naše vize je magentový concierge pro smartphone bez aplikací  skutečný každodenní společník, který naplňuje potřeby a zjednodušuje digitální život. Uživatelé se tak mohou soustředit na samotný výsledek, místo přemýšlení, jak se k němu dostat,“ uvedl ke konceptu AI telefonu produktový šéf Deutsche Telekomu Jon Abrahamson.

Diskuze (17) Další článek: 9 novinek pro mobily s Androidem a hodinky s Wear OS. Snazší práce s dokumenty, peněženkou a Spotify

Témata článku: , , , , , , , , , , Telefon, Asistent, Operátor, Povel, Aplikace, Česká republika, Model T, Brain, LLM, Koncept