Operátoři boří mýty o škodlivosti 5G. Záření je stotisíckrát slabší, než povolují normy

Operátoři boří mýty o škodlivosti 5G. Záření je stotisíckrát slabší, než povolují normy

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje trojku velkých tuzemských operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone, provedla praktický test, jehož cílem je vyvrátit hoaxy související s údajnou škodlivostí 5G sítí. Většina dezinformací je postavená na tom, že záření z nové generace mobilních sítí je nebezpečné a může poškozovat buňky v lidském těle. To je samozřejmě nesmysl, protože 5G sítě využívají stejných elektromagnetických vln (někdy i dokonce stejných frekvencí) jako starší generace sítí, které jsou zcela bezpečné.

Další obava může pramenit z přílišného výkonu vyzařování 5G sítí, o nichž se hovoří často jako o mnohem výkonnějších ve srovnání se staršími generacemi. To platí z hlediska účinnosti technologie – 5G je řádově rychlejší, má větší kapacitu, může se k ní připojit více terminálů – ale nikoli samotného vyzařování. Z pohledu fyziky elektromagnetického vlnění nepředstavuje provoz 5G sítí žádné významné odlišnosti.

APMS ve spolupráci s profesorem Janem Vrbou z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) provedla měření intenzity 5G záření v reálném provozu. Výsledky měření potvrdily, že skutečná úroveň elektromagnetického záření je násobně nižší, než dovolují hygienické limity v ČR. Naměřené hodnoty ukázaly, že v bezprostřední blízkosti vysílače dosahuje úroveň záření hodnoty 0,1 wattů/m2, dole na ulici, tedy cca 50 metrů od vysílače, dokonce 0,0001 wattů/m2. Hygienický limit pro běžné občany představuje v ČR hodnotu 10 wattů/m2.

Milionkrát slabší než sluneční paprsky

První měření proběhlo ve vzdálenosti přibližně 3 metry od vysílače na střeše domu, kde od července 2020 běží ostrý provoz 5G sítě pro Prahu. Výsledek ukázal, že hodnota vyzařovaného výkonu byla 100× nižší, než je hygienický limit. Tři metry od vysílače dosahovala intenzita vyzařovaného výkonu rozmezí od 0,01 do 0,1 wattů/m2.

Druhé měření proběhlo na ulici, zhruba 50 metrů od vysílače, kde se běžně pohybují uživatelé s mobilními telefony. Zde měření ukázalo, že úroveň vyzařovaného výkonu klesla 1000× oproti předchozímu měření na střeše, tedy v přímé blízkosti vysílače. Na ulici dosáhlo měření úrovně 100 mikrowattů na metr čtvereční, což představuje 0,0001 wattů/m2. Naměřená hodnota je tedy stotisíckrát nižší než platný hygienický limit v ČR, který představuje 10 wattů/m2.

„Pro srovnání můžeme říct, že hodnota elektromagnetického záření Slunce dosahuje za slunečného dne až 1000 wattů/m2. Signál 5G vysílače v úrovni ulice je tak přenášen výkonem, který odpovídá jedné deseti-miliontině výkonové hustoty od Slunce,“ komentuje výsledky měření profesor Jan Vrba z ČVUT v Praze.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (14) Další článek: Motorola má svůj nejdostupnější 5G telefon. A k němu jeden s ještě větší baterií

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Operátoři, APMS, Bezpečnost, Měření, Hoax, Jan Vrba, Mýtus, Česká republika, Záření, Vysílač, Slunce, Škodlivost, Praha


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21