Operátoři chtějí peníze po Applu a Googlu

Moderní internetové služby prý zahlcují mobilní datové sítě a operátoři chtějí peníze. Platit by měl i Facebook. Operátoři jsou odhodláni rozpoutat válku.

Chytré mobily jsou na vzestupu a s nimi i výrazně narůstající provoz v datových sítích mobilních operátorů. To vše díky webu, službám na internetu, sledování videa a sociálním sítím a dalším aplikacím, které stále častěji využívají tzv. cloud computing a které se z počítačových monitorů nastěhovaly do mobilů. Výše uvedené má za následek obrovský nárůst poptávky po mobilních datech z čehož operátoři samozřejmě profitují, ale současně se jim nelíbí, že uživatelé jim „nadměrně“ zatěžují jejich síť. A věřte nebo ne, chtějí kvůli tomu peníze od Googlu, Applu a Facebooku.

Evropští operátoři se hájí tím, že do infrastruktury investují miliardy dolarů, zatímco internetoví giganti jen profitují z uživatelů, kteří využívají jejich služby. To se operátorům tuze nelíbí a také by rádi slízali trochu smetánky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tito tři pánové mají jasno, chtějí další peníze po internetových společnostech a poskytovatelích obsahu

Jinými slovy - data tečou přes sítě operátorů a ti teď svorně chtějí peníze nejen od svých zákazníků, ale také od těch, jejichž služby či produkty požírají provoz nejvíce. U nás vám to může přijít docela absurdní, ale jinde mají jednak plošné pokrytí rychlou datovou sítí a tarify s neomezeným FUP limitem za méně, než seženete u nás.

Vy vyděláváte, my taky, ale my chceme víc

Největší evropští operátoři jako France Telecom (Orange), Telecom Italia a Vodafone chtějí dohodu s „poskytovateli obsahu“ jako jsou Apple a Google, která by stanovila placení poplatků za zatěžování sítě při používání jejich služeb. Ale neděste se (zatím), poplatky nemají platit koncoví uživatelé, nýbrž velké společnosti ze svých příjmů.

Poskytovatelé služeb zahlcují sítě bez jakýchkoli stimulů ke snižování nákladů,“ povzdechl si minulý měsíc šéf France Telecomu Stephane Richard a dodal: „Je nezbytné zavést systém plateb pro poskytovatele internetových služeb a obsahu vyplývající z jejich využívání.“

Klepněte pro větší obrázek
iPhone je skutečný datový požírač, měl by za to operátorům Apple zaplatit?

Stejná stanoviska zaujali na nedávné pařížské konferenci „La Web“ i šéfové italského Telecomu Franco Bernabe a šéf Telefónicy Cesar Alierta. Poskytovatelům služeb na internetu se nějaké dotování operátorů jistě zamlouvat nebude a kdo ví, třeba se schyluje ke studené válce mezi operátory a velkými internetovými firmami.

Sítě jsou drahé, přispějte...

Kvůli boomu smartphonů jsou operátoři nuceni budovat stále rychlejší sítě a navyšovat kapacitu, což pro ně znamená nemalé náklady, jež jim ukusují z příjmů a prodlužují návratnost investic. „Nesoulad mezi investicemi a výnosy ohrožuje z pohledu telekomunikačních společností hospodářskou udržitelnost stávajícího obchodního modelu,“ řekl mimo jiné Bernabe.

Zatímco počet mobilních datových přenosů v Západní Evropě každoročně narůstá v průměru o 15 % (dle předpokladů má v roce 2014 dosáhnout 270 milionů), celkové příjmy se budou operátorům dle odhadu IDC naopak snižovat 1 % ročně. Dále budou narůstat náklady na výstavbu sítí, dle analytiků ze společnosti Canalys vzrostou v roce 2011 oproti letošnímu roku o 28 % na 3,7 miliardy amerických dolarů.

Pohroma jménem Google

Společnosti jako Google a Yahoo používají síť Telefónicy zdarma, což je dobrá zpráva pro ně, ale tragedie pro nás,“ řekl v únoru Alierta a dodal: „Takto to nemůže pokračovat.“ Ale jak se říká, každá mince má dvě strany a operátoři už nemluví o tom, kolik jim boom datových služeb vynáší. Tak například France Telecom provozující síť Orange a největší prodejce iPhonů po americkém AT&T, zaznamenal ve třetím kvartálu letošního roku 24% meziroční nárůst tržeb z datových služeb, což znamená 32% podíl na tržbách v celé síti.

CEO France Telecomu Richard to vidí následovně: „Exploze dat je dobrá zpráva. Nicméně pro operátory jako jsme my představuje výzvu a klade otázku na budoucí obchodní model mobilních dat.“ Jinými slovy se můžeme brzy dočkat doby, kdy se třeba data z Facebooku nebudou zahrnovat do datových balíčků a operátoři budou vybrané porty účtovat speciální sazbou. Ostatně pro příklad netřeba chodit daleko, tuzemský T-Mobile používal takový systém ještě nedávno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Největší „škůdci“ datových sítí, kteří by dle operátorů měli odvádět do jejich pokladničky desátky

V USA už se o něco takového snaží operátor Verizon Wireless. Vyzval tamějšího regulátora, aby vyňal mobilní internet z tzv. síťové neutrality (princip, který má zajišťovat přístup na internet bez omezení ze strany poskytovatele služeb a vlády týkající se obsahu, stránek, druhů přenášených souborů a způsobů komunikace). Operátoři by pak mohli selektivně zpomalovat některý datový provoz.

Výjimka, která zatím nebyla schválena americkou Federální komunikační komisí (FCC) by umožnila účtovat uživatelům, či poskytovatelům obsahu přirážku za přístup k určitým videím, hrám a aplikacím. A nejde jen o Ameriku. I evropští operátoři hledají způsoby jak se vypořádat s největšími datovými žrouty. Proslýchá se, že Vodafone, největší světový operátor dle příjmů, už nebude nabízet neomezené datové tarify, ale zavede jakési odstupňování do zón, které nějakým způsobem omezí služby na internetu nejvíce náročné na datový provoz.

Už žádné „neomezeně“

Jako zákazníci si můžeme položit otázku kam, až to může zajít? Operátoři nejdříve kňourali, že data využívá jen málo zákazníků, teď zase že jich je moc. Z jejich pohledu totiž nemusí jít jen o velké objemy dat, ale i docela maličké zato nepřetržité kontakty mezi mobilem a datovou sítí. Na mysli mám nejrůznější náročné aplikace jako push maily, instant messengery, notifikace v aplikacích a další na frekvenci připojování náročné aplikace. Začnou je snad nějak blokovat? Budou za ně vybírat více peněz? Vyjmou je z datových balíčků a zpoplatní speciální sazbou?

Jak říká šéf France Telecomu: „Z neomezených datových tarifů budeme muset udělat něco více sofistikovaného.“ Zdá se tedy, že neomezené datové tarify budou stále vzácnější. Ať už vám přijdou požadavky operátorů opodstatněné či nikoli, mimochodem jejich požadavky na příspěvky ponechali bez komentáře zástupci Apple ani Google, jistou pákou z jejich pohledu může být různorodost na poli mobilních operačních systémů. Google Android, Apple iOS, BlackBerry OS, Symbian a nadcházející MeeGo Nokie, Samsung Bada a další, ty všechny si konkurují.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z možných scénářů - společnosti se nedohodnou a operátoři převedou náklady na uživetele

A toho by chtěli operátoři využít ve svůj prospěch. Šéf Vodafone Vittorio Colao: „Naše vyhlídky jsou mnohem lepší než před dvěma lety. Na trhu existují čtyři zavedené operační systémy a uživatelé mají možnost volby a my si také budeme vybírat…“ Závěr je tedy docela jasný, ten kdo přistoupí na požadavky operátorů, bude u nich mít naoplátku jisté výhody. Operátoři mohou třeba přednostně nabízet a propagovat mobily s určitým OS a neuplatňovat u jejich datového provozu restrikce.

Chcete válku? Máte ji mít!

Jak se bude kauza vyvíjet dál těžko předjímat a nelze vyloučit, že k nějakým dohodám přeci jen dojde. Anebo také ne, napadá mne totiž zajímavá souvislost mezi výše uvedeném a nedávnými články o záměru Apple nasadit v některém z příštích iPhone vestavěnou SIM a jejich následnému schvalování ze strany GSMA.

Jde o způsob jak operátory obejít, tedy ve smyslu prodeje přístrojů. iPhony jsou totiž horké zboží a bez dat se neobejdou. Uživatelé je chtějí a kdyby se některý operátor začal cukat a blokoval nějak datové služby, šli by prostě majitelé jablečných mobilů jinam, a to jen několikerým kliknutím v iTunes… Pak se nabízí otázka, zda by si ony restrikce operátoři raději nerozmysleli. Co myslíte vy?

Zdroj: Bloomberg.com

Diskuze (113) Další článek: Vybíráme na Vánoce: maximum za co nejméně peněz

Témata článku: Apple, Operátoři, Hospodaření a finance, Kauzy, Peníze, Udržitelnost, Apple iPhone 4GB, Pen, Počítačový monitor, APP, Poskytovatel obsahu, Horké zboží, Telecom Italia, Povzdech


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 20

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace