V současné situaci jsou na mobilní i pevné internetové sítě kladeny mnohem větší nároky než za běžného provozu. Lidé zůstávají doma v karanténě a v kontaktu se světem jsou prostřednictvím mobilu a internetu. Evropská komise (EK) spolu s evropským regulátorem elektronických služeb BEREC zkoumala, jak sítě poskytovatelů zvládají zvýšený nápor.
Evropské orgány konstatovaly, že zvýšená potřeba datových přenosů zatím nevedla k obecnému přetížení sítí, nároky na datový provoz nicméně stále rostou. Aby se nestalo, že požadované přenosy narazí na limity infrastruktury, mohou poskytovatelé internetových, mobilních a televizních služeb přikročit k preventivní regulaci některých parametrů služeb.
Pokud omezit, tak všechny stejně
Typicky má jít o omezení datové náročnosti u objemných aplikací, jako je například streamované video nebo internetová televize. Evropské úřady ale budou stále hlídat, aby nedošlo k porušování principů síťové neutrality. Pokud se tedy například operátor rozhodne omezit datový tok pro video, musí jej omezit stejně pro všechny video služby, aby žádný z poskytovatelů obsahu nebo aplikací nebyl znevýhodněn.
Nařízení o síťové neutralitě v principu zakazuje operátorům blokovat, zpomalovat nebo upřednostňovat určitý provoz v síti v jiných než pouze výjimečných a odůvodněných případech. K omezení provozu tedy nyní mohou operátoři jakožto k preventivnímu opatření před přetížením sítě sáhnout, ale mohou ho učinit pouze na nezbytně nutnou dobu a nesmí v něm v rámci jedné kategorie služeb nikoho znevýhodnit.
Vedle toho EK a BEREC vyzývají občany, aby internet využívali zodpovědně, zejména aby využívali taková nastavení svých zařízení, která snižují nároky na spotřebu dat. Poskytovatelé obsahu a aplikací mají spolupracovat s telekomunikačními operátory a zvážit dočasnou úpravu pro propustnost přenosů videa. Výzvě už vyhověl například Netflix, který zvýšil kompresi ve videu a dosáhl tak 25% snížení datového toku, podobně se chce zachovat také YouTube.