Operátoři nabízejí „podpultových“ 10 GB za pětistovku. Tarify přitom mají omezené hlasové služby

Operátoři nabízejí „podpultových“ 10 GB za pětistovku. Tarify přitom mají omezené hlasové služby

Dva ze tří českých operátorů v těchto dnech na sociálních sítích intenzivně propagují nabídku speciálních tarifů „pro náročné dataře“. Pokud používáte Facebook nebo Instagram, možná už na vás taky vyskočil banner s na první pohled velkorysou nabídkou 10 GB za 499 Kč měsíčně.

Ve skutečnosti nejde o žádné nové tarify, s menšími obměnami je všichni tři velcí operátoři nabízejí od sezóny 2017/2018, ale většinou jen formou online kampaní. V polovině roku 2020 už rozhodně nikoho neohromí. Základem je vždy 10GB balík dat, který ovšem navzdory očekávání nedoplňují neomezené hlasové služby a SMS, ale v závislosti na operátorovi pouze omezené množství volných minut a SMS. Jen Vodafone má SMS neomezené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud používáte Facebook nebo Instagram, pravděpodobně už jste takovou nabídku zahlédli. Možná, že je limitovaná, ale určitě ne nijak extrémně výhodná

Tarify mají sloužit pro mladší uživatele, kteří na internetu častěji surfují a používají komunikační messengery, zatímco klasické služby jako hovory a textovky jsou pro ně spíše doplňkem. Operátoři si tak dobře spočítali, že i když tento tarif nabídnou za pětistovku, prakticky celý paušál padne pouze za data. V takovém případě – při 50 Kč za gigabajt – to rozhodně žádná „hitparáda“ není a nevidíme sebemenší důvod, proč by takový tarif měli operátoři inzerovat jako „limitovanou“ nabídku a vzbuzovat tak v zákazníkovi pocit něčeho výjimečného.

Úsměvné je, že v rámci léta zažitého koluzního chování tuzemské trojky (cenové i parametrové následování konkurence), jsou si tarify opět podobné jako vejce vejci – to platí minimálně v případě T-Mobilu a Vodafonu. O2 má nabídku postavenou trochu jinak – její součástí nejsou volné minuty a možná proto ji na sítích ani nějak aktivně nepropaguje. V následující tabulce uvádíme ceny bez úvazku, pouze u O2 můžete při podpisu smlouvy na dva roky získat o 150 Kč nižší měsíční paušál.

Tarif T-Mobile Data 10 GB Vodafone Data 10 GB O2 Data+ Bronzový
Měsíční paušál 499 Kč 499 Kč 549 Kč
Objem dat (FUP) 10 GB 10 GB 10 GB
Volných minut 100 100 x
Volných SMS 100 neomezeně x
Cena minuty 3,50 Kč 3,49 Kč 3,50 Kč
Cena SMS 1,50 Kč x 1,50 Kč
Diskuze (64) Další článek: VYZKOUŠENO: Samsung Galaxy Buds Live – netradiční fazolky se skvělým zvukem

Témata článku: O2, Operátoři, Tarify a mobilní služby, T-Mobile, Vodafone, SMS, Facebook, Komentář, Instagram, FUP, Operátor, Hlasová služba, Tarif, Volné minuty, Data, Internet, Pětistovka