Operátoři podpoří eRoušku. Zákazníkům rozešlou SMS s výzvou k instalaci aplikace

Čeští operátoři reagují na včerejší výzvu ministra zdravotnictví k větší propagaci aplikace eRouška mezi veřejností. Svým zákazníkům během nejbližších hodin rozešlou výzvu k instalaci aplikace do chytrého telefonu.

U T-Mobilu se začne s rozesílkou dnes odpoledne, osloveni formou SMS budou všichni zákazníci s chytrými telefony, pro které je aplikace určena, což podle operátora představuje 4 miliony SIM karet. Rozesílání by mělo trvat maximálně do čtvrtka.

„Situace v ČR je vážná. Nesmírně si ceníme práce našich doktorů, sester a dalšího personálu ve zdravotnictví. Chceme jim proto pomoci, aby mohli být ve spojení jak s odbornou veřejností, tak i se svými blízkými v nejvyšší možné kvalitě. Zároveň věříme, že aplikace eRouška může při dostatečném rozšíření pomoci dostat pandemii pod kontrolu,“ uvedl výkonný ředitel T-Mobile pro Českou republiku Juraj Bóna.

Aktualizujte a stahujte

Do kompatibilních smartphonů s podporovanými verzemi OS zašle výzvu také O2. „​Na základě dohody s ministerstvem zdravotnictví začneme během dnešního odpoledne také rozesílat SMS zprávy našim zákazníkům, kteří mají chytré telefony kompatibilní s aplikací eRouška, s prosbou, aby si tuto aplikaci instalovali do svého telefonu,“ uvedla Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2.

SMSky vyzývající k instalaci aplikace eRouška bude svým zákazníkům rozesílat také Vodafone. Na Twitteru to oznámil ředitel regulace a vnějších vztahů Richard Stonavský. Podle jeho slov bude rozesílka zpráv trvat několik hodin.

Úkolem eRoušky je pomoci hygienikům snadněji dohledat lidi, s nimiž nakažení koronavirem v poslední době přišli do styku a u nichž je vysoké riziko nákazy.  Díky zapnutému Bluetooth si aplikace pamatuje ostatní eRoušky v mobilech, kterým jste byli nablízku (cca až na vzdálenost 10 metrů). Aplikaci eRouška můžete stahovat zdarma do smartphonů s platformou Android a iOS. Pro správné fungování je potřeba mít v telefonu operační systém nejméně Android 6 nebo iOS 13.5.

Názorné představení aplikace eRouška 2.0:

Jak funguje eRouška: Složité věci jednoduše

I když aplikaci vydalo Ministerstvo zdravotnictví, základem eRoušky je služba Googlu a Applu pro uživatele telefonů s Androidem a iOS. Státní orgány o vás z eRoušky nezískají žádné soukromé informace.

Telefon s eRouškou nesleduje vaši polohu. Prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth jen vysílá náhodný kód. V této skupině znaků není vaše jméno, název telefonu ani cokoli jiného, co vás může identifikovat. Kód se kvůli bezpečnosti navíc několikrát za hodinu mění.

Telefon současně přes Bluetooth poslouchá a zaznamenává kódy jiných telefonů s eRouškou z blízkého okolí. Na dva týdny si je uloží ve své paměti.

Pokud někomu – budu mu říkat Jakub – vyjde pozitivní test na COVID, dostane SMS obsahující heslo pro eRoušku. Chytrá karanténa zde slouží jako garant potvrzující nákazu. Kód platí čtyři hodiny.

Když Jakub heslo vyplní do aplikace, na server provozovaný Ministerstvem zdravotnictví se z eRoušky odešlou Bluetooth kódy, které jeho telefon v posledních čtrnácti dnech používal. Odešlou se jen kódy Jakuba, ne ostatních lidí, které potkal.

Klepněte pro větší obrázek 
Jakub přes eRoušku odešle anonymně informaci, že je nakažený. Využije heslo, které dostal od hygienické stanice

Jakub nemusí nákazu přes eRoušku přiznat. Nikdo nezjistí, že to neudělal. Ale protože se na server odesílají jen anonymní, náhodné kódy, které ho osobně neidentifikují, nehrozí žádné zneužití. Jakube, určitě proto kódy pošli.

Telefon Evy se pravidelně připojuje k serverům ministerstva a stahuje z nich kódy uživatelů s prokázaným COVIDem. Jsou to jen náhodné řetězce, ze kterých nelze zpětně poznat, že třeba tento patří Jakubovi. Telefon porovná, jestli mezi jeho uloženými kódy lidí, se kterými se Eva na delší dobu potkala, není některý z těchto pozitivních.

Klepněte pro větší obrázek 
Na úvodní straně aplikace je vidět, kdy si naposled stáhla kódy nakažených. Bylo to dnes v noci ve 4:40

Když telefon najde shodu, oznámí Evě, že byla v blízkém kontaktu s někým, kdo je nemocný. Dozví se to jen Eva, nikdo jiný. Ani Apple a Google, ani hygiena nebo jiná složka státu. Eva se sama může rozhodnout, jak s touto informací naloží. Jestli má třeba současně respirační potíže, může si sama uložit karanténu, odložit návštěvu rodičů v rizikové skupině apod.

Aplikace eRouška je služba pro komunitní vzájemné informování uživatelů. Používejte ji prosím.

Diskuze (70) Další článek: UWB u Galaxy Note20 Ultra byla jen první vlaštovka. Samsung v ní vidí budoucnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , Profesor, Jakub, Zákazníci, Kateřina Mikšovská, Aplikace, Výzva, Rozesílání, Eva, Kateřina, Juraj Bóna, Uživatel telefonů, Česká republika, Instalace, Styk,