Operátoři pracují na implementaci hlasu do 5G. Služba má název VoNR

Operátoři pracují na implementaci hlasu do 5G. Služba má název VoNR

S plánovanou výstavbou zcela samostatného typu 5G SA (Stand Alone) sítí operátoři řeší podobnou výzvu jako kdysi u LTE – datová síť neumí bez konverze na data sama o sobě přenést hlas, jako to bylo běžné u starších generací 2G a 3G. Musí proto vymyslet nadstavbu, která pro přenos hlasu poslouží. U sítí páté generace se tato technologie nazývá VoNR (Voice over New Radio).

Jedním z lídrů této iniciativy je německá operátorská skupina Deutsche Telekom, kam patří i český T-Mobile. Operátor službu testuje v polském hlavním městě Varšavě. Využívá technického vybavení a jádra od společností Nokia a Ericsson. Na straně terminálů (koncových zařízení pro hovor) vystupují smartphony Samsung a Xiaomi, mobilní platformu s modemy dodal Qualcomm.

Testovací skupina mimo jiné zjistila, že podobně jako u LTE lze při provozování hlasu na 5G, tedy VoNR, zároveň nechat v běhu paralelní datové přenosy. To je klíčová funkce, která umožní efektivnější využití celého spektra služeb, jež mohou být provozovány přes 5G. Očekává se, že VoNR bude hrát roli v případech použití zvuku ve videokonferencích, ale také u použití spolu s rozšířenou nebo virtuální realitou.

Implementace hlasu do 5G je klíčovou funkcí, aby se 5G mohly stát plnohodnotnou generací mobilních sítí a operátoři se nemuseli pro žádnou část svých služeb spoléhat na starší generace. Dosud při použití tzv. 5G NSA (Non Stand Alone) sítí se jednak jádro sítě sdílí se 4G, ale i pro hovor se musí telefon přepnout na 4G a hovor odbavit přes VoLTE.

VoNR bude plnit podobnou funkci jako VoLTE ve 4G sítích:

Zdroj: Mobile World Live

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (14) Další článek: Huawei motivuje vývojáře. Tvůrci nejlepších aplikací si rozdělí přes 20 milionů

Témata článku: Technologie, Operátoři, Sítě 5G, Qualcomm, 5G, Mobilní sítě, Deutsche Telekom, VoNR, Hlas, NSA, Výstavba, Non Stand Alon, Stand Alon, Generace, New rádio, Varšava, Síť, Operátor, ImplementaceOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

HDMI 2.1 letos dorazilo v plné síle a už není výsadou několika televizorů. Co přináší hráčům? A co filmovým fanouškům?

Jaromír Puk
Televizory